رویدادهای پیش رو - آرشیو

رهاوردی از سرزمین چخوف

رهاوردی از سرزمین چخوف

نشست هفتگی شهر کتاب سه‌شنبه ۳۱ شهریور با عنوان «رهاوردی از سرزمین چخوف» به بررسی دستاورد حضور فعال ایران در نمایشگاه کتاب مسکو خواهد پرداخت که بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در روسیه و متقابلا وضعیت زبان و ادبیات روسی در ایران و چشم‌انداز فعالیت‌های مشترک از بحث‌های اصلی نشست‌ها در این نمایشگاه بود.

ادامه مطلب
دیدار دکتر حدّاد عادل با رئیس و اعضای پژوهشگاه زبان و ادبیات رودکی

دیدار دکتر حدّاد عادل با رئیس و اعضای پژوهشگاه زبان و ادبیات رودکی

جمعه، سیزدهم شهریورماه 1394 (چهارم سپتامبر 2015)، دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، و حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فارسی ـ تاجیکی، به دعوت دکتر سخی‌داد خارکش‌اف در پژوهشگاه زبان و ادبیات رودکی آکادمی علم‌های تاجیکستان حضور یافتند و با اعضای این پژوهشگاه و مدیران شعبه‌های علمی ومحققان دیدار و گفتگو کردند.

ادامه مطلب
دکتر حدّاد عادل در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان

دکتر حدّاد عادل در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان

شامگاه روز شنبه، چهاردهم شهریورماه 1394 (پنجم سپتامبر 2015)، دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، بنا به دعوت رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان، به‌همراه دکتر حجت‌‌الله فغانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، و حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی، با حضور در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه، ضمن آشنایی با برنامه‏‌های رایزنی فرهنگی، راهکارهای ارتقای فعالیت‏های فرهنگی و آموزشی ایران را در تاجیکستان، با هدف افزایش همکاری‏های دوستانۀ بین دو ملت، بررسی کردند. در آغاز جلسه دکتر ابراهیم خدایار، در مورد برنامه‌های رایزنی و روند شکل‌گیری این برنامه، پیش از سفر به تاجیکستان تا مطالعات میدانی در این کشور، توضیحات کاملی ارائه کرد. وی بهبود نسبی فضای فیزیکی کلاس‏های رایزنی و تجهیز آن‏ها را با وسایل کمک‌آموزشی در کوتاه‏‌مدت و تخریب یا بازسازی بخشی از ساختمان رایزنی را با هدف راه‌اندازی دست‏کم چهار کلاس آموزشی و یک تالار همایش صدنفره در داخل رایزنی، و پیگیری احیای اتاق‏های ایران در دانشگاه‏های تاجیکستان و به‏روزرسانی آن‏ها را با کتاب و وسایل آموزشی از برنامه‏های خود برشمرد. در ادامه دکتر فغانی، با ابراز رضایت از جهت‌گیری رایزنی به‌منظور استفاده از تمام ظریفیت‏‌های ایران در تاجیکستان، دیدگاه‏های فرهنگی خود را بیان کرد و خواستار توجه جدّی برنامه‏ریزان کلان ایران به حوزۀ تمدنی مشترک، به‏ویژه تاجیکستان شد. قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی نیز آمادگی خود را برای اجرای سیاست‏های فرهنگی و علمی مشترک اعلام کرد. در پایان دکتر حدّاد عادل با ابراز رضایت از شکل‌گیری گروه جدید فرهنگی ایران در تاجیکستان، خواستار پیگیری اجرای برنامه‏‌های فرهنگی متناسب با الویت‌بندی حوزۀ تمدنی مشترک شد و قول داد توان خود را برای پیگیری امور در ایران به کار گیرد.

ادامه مطلب
دکتر حدّاد عادل در نشست فرهنگی «دل تاجیک و ایرانی»

دکتر حدّاد عادل در نشست فرهنگی «دل تاجیک و ایرانی»

در مراسمی که شامگاه روز جمعه، سیزدهم شهریورماه 1394 (چهارم سپتامبر 2015)، در تالار همایش‏های اتحادیۀ نویسندگان تاجیکستان برگزار شد، نزدیک به هفتاد تن از شاعران، نویسندگان و اهل ادب از کشورهای ایران و تاجیکستان و افغانستان، از جمله دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، دکتر فغانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، دکتر آروز، سفیر افغانستان، دکتر محمدجعفر یاحقی، استاد دانشگاه فردوسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ناصر فیض، شاعر و طنزپرداز ایرانی، علیرضا قزوه، شاعر و رئیس مرکز آفرینش‏های هنری حوزۀ هنری، و نظام قاسم، رئیس اتفاق نویسندگان تاجیکستان، حضور داشتند.

ادامه مطلب