رهاوردی از سرزمین چخوف

۲۸ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۱:۰۲ کد : ۱۸۵ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۶۴۷
نشست هفتگی شهر کتاب سه‌شنبه ۳۱ شهریور با عنوان «رهاوردی از سرزمین چخوف» به بررسی دستاورد حضور فعال ایران در نمایشگاه کتاب مسکو خواهد پرداخت که بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در روسیه و متقابلا وضعیت زبان و ادبیات روسی در ایران و چشم‌انداز فعالیت‌های مشترک از بحث‌های اصلی نشست‌ها در این نمایشگاه بود.
رهاوردی از سرزمین چخوف

نشست هفتگی شهر کتاب  سه‌شنبه ۳۱ شهریور با عنوان «رهاوردی از سرزمین چخوف» به بررسی دستاورد حضور فعال ایران در نمایشگاه کتاب مسکو خواهد پرداخت که بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در روسیه و متقابلا وضعیت زبان و ادبیات روسی در ایران و چشم‌انداز فعالیت‌های مشترک از بحث‌های اصلی نشست‌ها در این نمایشگاه بود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در متن دعوتنامه حضور در نشست هفتگی شهر کتاب آمده است: بی‌شک، شمار فراوانی از شاعران و نویسندگان برجسته‌ی جهانی از سرزمین ایران و روسیه‌ برخاسته‌اند و آثارشان در بین مردم کشورهای مختلف درخشیده است. نام‌هایی چون فردوسی، خیام، حافظ، سعدی، مولوی، پوشکین، تولستوی، داستایفسکی، گوگول، چخوف و ... شاهدی بر این مدعاست. ایران و روسیه در سال‌های گذشته همواره روابط فرهنگی خوبی داشته‌اند و آثار ادبی دو کشور به زبان‌های فارسی و روسی ترجمه و منتشر شده است.  رباعیات خیام بیشترین شمارگان را در روسیه و آثار تولستوی و داستایفسکی بیشترین شمارگان را در ایران دارد. ادبیات و تحولات ادبی سه دهه‌ی اخیر دو کشور مانند ادبیات کلاسیک شناخته شده نیست و باید تلاش‌های بیشتری در این حوزه صورت گیرد. ایران مهمان ویژه‌ی بیست‌وهشتمین دوره‌ی نمایشگاه بین‌المللی مسکو بود که از تاریخ ۱۱ تا ۱۵ شهریور سال جاری در مسکو برگزار شد و حضور چشمگیر نویسندگان، هنرمندان، شاعران و برگزاری نشست‌های ادبی و فرهنگی از ویژگی‌های این نمایشگاه بود.

وضعیت زبان و ادبیات فارسی در روسیه و متقابلا وضعیت زبان و ادبیات روسی در ایران و چشم‌انداز فعالیت‌های مشترک از بحث‌های اصلی این نشست‌ها و گفت‌وگوها بود.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۳۱ شهریور ساعت ۱۶:۳۰ با عنوان «رهاوردی از سرزمین چخوف» به بررسی این دستاوردها می‌پردازد که با حضور هوشنگ مرادی‌کرمانی، میرجلال‌الدین کزازی، الهه کولایی، آبتین گلکار، گودرز رشتیانی، گروس عبدالمکیان و علی‌اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود و در آن چشم‌انداز روابط فرهنگی در سال‌های آتی تحلیل و بررسی خواهد شد.

پایان خبر


نظر شما :