فارسی آموزان با رویداد فرهنگی «شاهنامه با سخنوران» زیباتر صحبت کردند

۱۴ تیر ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۳ کد : ۳۶۱۹ اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۱۸۱
اختتامیه رویداد فرهنگی «شاهنامه با سخنوران» با شرکت کنندگانی از داخل و خارج از ایران به صورت حضوری و مجازی در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.
فارسی آموزان با رویداد فرهنگی «شاهنامه با سخنوران» زیباتر صحبت کردند

اختتامیه رویداد فرهنگی «شاهنامه با سخنوران» با شرکت کنندگانی از داخل و خارج از ایران به صورت حضوری و مجازی در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این مراسم با حضور علیرضا بای، رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی، سمیرا یافتیان مدیر روابط عمومی بنیاد سعدی، حمیدرضا امیرافضلی، استاد فن بیان، علی مؤمن‌لو، دبیر ستاد فضای مجازی و همچنین حضور مجازی مهمانانی از شهرهای مختلف ایران و کشورهای هند، بنگلادش و پاکستان برگزار شد.

شاهنامه‌خوانی میان نوجوانان و جوانان نشانه قدرت زبان فارسی است

در ابتدای این برنامه، علیرضا بای درباره استقبال از مسابقه «شاهنامه با سخنوران» گفت: در برگزاری رویداد «شاهنامه با سخنوران» علاوه بر ایران، علاقه‌مندانی از سایر کشورها نیز شرکت کرده‌اند که این موضوع نشان دهنده اهمیت زبان پارسی و شاهنامه فردوسی است.

وی ضمن ابراز خرسندی از رونق شاهنامه‌خوانی در میان نونهالان، نوجوانان، جوانان افزود: این نشان‌دهنده قدرت زبان و ادب فارسی است. لازم است حداقل در شرایط موجود ویروس کرونا در جهان با برنامه‌های مجازی از این دست، فرصت‌های بیشتری برای معرفی مفاخر کشورمان ایجاد کنیم.

وی ضمن تشکر از همکاری بنیاد سعدی برای شکل گیری این رویداد فرهنگی گفت: امیدوارم این مشارکت و همکاری برای گردهمایی‌ها در آینده ادامه داشته باشد تا بتوانیم در معرفی بزرگان ادبی کشورمان در داخل و خارج از کشور، آن گونه که شایسته و بایسته این بزرگان است، عمل کنیم.

مفاخر فرهنگی و ادبی مهمترین سرمایه‌های اجتماعی هستند

در ادامه محمدرضا کارگر، با قدردانی نسبت به برگزاری این رویداد گفت: حیات هر جامعه‌ای بستگی به سرمایه‌های اجتماعی آن دارد، به‌طور حتم مفاخر فرهنگی و ادبی مهمترین سرمایه‌های اجتماعی هستند و صیانت و پاسداری از آن‌ها یک وظیفه ملی و همگانی است.

وی افزود: سرمایه‌های اجتماعی و مفاخر فرهنگی و ادبی مانند فردوسی حکیم، سعدی، حافظ و… با هیچ حادثه‌ای از بین نمی‌روند و همواره در تاریخ و فرهنگ کشور ماندگار هستند. همه ما وظیفه داریم تا از این سرمایه‌های اجتماعی به خوبی نگهداری کنیم.

فارسی آموزانی که با «شاهنامه با سخنوران» زیباتر صحبت کردند

در ادامه این جلسه، سمیرا یافتیان، مدیر روابط عمومی بنیاد سعدی با معرفی مختصر مجموعه فعالیت‌های بنیاد سعدی برای گسترش زبان فارسی در جهان، درباره «شاهنامه با سخنوران» گفت: ما کاری را با عنوان «با سخنوران سعدی» در بنیاد سعدی با استاد حمیدرضا امیرافضلی، معلم فن بیان شروع کردیم تا فارسی آموزان خارجی بتوانند بهتر و زیباتر به زبان فارسی صحبت کنند.

وی افزود: بسیاری از کشورها بعضی از حروف ما را ندارند و به درستی نمی‌توانند ادا کنند و بسیاری از آن‌ها علاقه‌مند به بیان شیوای فارسی هستند تا بتوانند در کنار آن درآمد یا شغلی داشته باشند. به عبارتی این فارسی آموزان می‌توانند مجری یا راهنمای گردشگری شوند و در فضاهای مختلف کار کنند و اگر استاد زبان فارسی می‌شوند نیز بتوانند به شیوایی صحبت کنند.

یافتیان یادآوری کرد: در همین راستا با همت آقای مؤمن لو، دبیر ستاد فضای مجازی و با راهنمایی دکتر بای، توانستیم برنامه «شاهنامه با سخنوران» را در داخل و خارج از کشور داشته باشیم و استقبال بسیار خوبی شد و بعد خارجی به عهده ما بود و متشکرم از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

مدیرروابط عمومی بنیاد سعدی درباره فارسی آموزان خارجی نیز عنوان کرد: بعضی از این دوستان در سطح پایه یا میانی در زبان فارسی هستند، اما با کمک استادان خود کمک کردند فارسی آموزان ما در این مسابقه شرکت کنند و به مرحله کسب رتبه برسند.

زنده نگه داشتن شریان‌های فرهنگی با رویداد «شاهنامه با سخنوران»

در ادامه حمیدرضا امیرافضلی، معلم فن بیان و داور این رویداد فرهنگی با تشکر از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: این نهادها به دلیل خدمت خوبی که انجام می‌دهند، شریان فرهنگی را در کشور جاری نگه داشتند و معتقدم با فعالیت‌هایی از این دست امکان روشن نگه داشتن نور امید و فرهنگ وجود دارد.

وی افزود: امیدوارم با برنامه‌هایی نظیر «شاهنامه با سخنوران» بتوانیم کشور و فرهنگ را به جهانیان بشناسانیم و از بنیاد سعدی نیز تشکر می‌کنم.

امیرافضلی خاطرنشان کرد: در روزگاری که در فضای مجازی مسابقه‌های سطح پایین برگزار می‌شود، چنین اقدام فرهنگی برای حکیم ابوالقاسم فردوسی بسیار ارزشمند است. به عنوان داور این برنامه تمام این عزیزان را برنده می‌دانم، چون سرمایه‌های معنوی کشور هستند و امیدوارم این همکاری تداوم یابد.

در پایان این نشست از برگزیدگان این دو رویداد با هدایای صنایع دستی شرکت چادیشو و اشتراک یکساله کتاب الکترونیکی از شرکت طاقچه تجلیل شد.

برگزیدگان «شاهنامه با سخنوران»

بر اساس اعلام مسئولان این دو رویداد فرهنگی، در بخش مسابقه شاهنامه با سخنوران، آریامهر مولایی برگزیده خردسال، ضحی حمزه برگزیده کودک، کیانا رهنورد برگزیده نوجوان و ریحانه بختیاری به‌عنوان برگزیده جوان و بزرگسال تجلیل شدند و از سیندخت ابدالی (گروه شاهنامه‌خوانی)،عیسی صادقی و حمیدرضا افضلی (داور) تقدیر ویژه شد.

بر این اساس، در رویداد «شاهنامه با سخنوران» در بخش خارج از کشور نیز عزت ماه مستان شایوا از تاجیکستان برگزیده اول، سید عالم حسین رضوی از هند برگزیده دوم و رابعه آصف از پاکستان برگزیده سوم شناخته شدند و از بادلمیا از بنگلادش و زهرا رحمانی (گروه شاهنامه‌خوانی دختران دبیرستان کویته پاکستان) تقدیر ویژه شد.

بر اساس اعلام مسئولان برگزاری، اشتراک یک ساله وبگاه طاقچه برای شرکت‌کنندگان خارج از کشور به شیخ محمد عبدالسلام (بنگلادش)، تمام صائمه (سوریه)، سمیه سلطان جوتی (بنگلادش)، آیدانا نوربک قیزی (قرقیزستان)، سیده زینب حمدانی (هند) و برای شرکت‌کنندگان ایرانی به حامد علیپور، رزا کمال‌پور، فاطمه ژیانی، عادل داستان و برگزیده کودک النا فرنیا شش ساله از تهران اعطا شد.

برای بازدید از تمام عکس‌های این مراسم می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

 

پایان خبر / ‏

کلید واژه ها: شاهنامه با سخنوران بنیاد سعدی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان مسابقه شاهنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی


نظر شما :