دراندونزی

نشست«سعدی و ادبیات فارسی: نقشی برای بشریت»

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۷:۴۴ کد : ۲۹۵۰ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۲۷۴
به همت رایزنی فرهنگی و نمایندگی بنیاد سعدی و همکاری اتاق های ایران در دانشگاه های اندونزی نشست«سعدی و ادبیات فارسی: نقشی برای بشریت»در فضای مجازی و بمناسبت بزرگداشت سعدی، برگزار شد.
نشست«سعدی و ادبیات فارسی: نقشی برای بشریت»به همت رایزنی فرهنگی و نمایندگی بنیاد سعدی و همکاری اتاق های ایران در دانشگاه های اندونزی نشست "سعدی و ادبیات فارسی: نقشی برای بشریت" در فضای مجازی و بمناسبت بزرگداشت سعدی، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این نشست که در دانشگاه رادن فتح پالمبانگ برگزارشد؛ نزدیک به ۱۰۰ نفر ثبت نام و حضور داشتند.

در ابتدای نشست میکائیل مسوول اتاق ایران در دانشگاه پالمبانگ به عنوان مدیر برنامه توضیحاتی را ارائه داد و سپس مهردادرخشنده رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در اندونزی گفت: خوشحال هستم که اولین برنامه فرهنگی خود را در فضای مجازی با موضوع شعر و ادب فارسی آغاز می کنم و از آنجائیکه سعدی یکی از بزرگترین شاعران ایرانی است و می توان او را یکی از ستون های شعر و ادبیات فارسی دانست و با توجه به سفرهای او و نگارش خاطرات سفرش بصورت نظم و نثر، توانست این آثار در تاریخ به یادگار بماند و به همین دلیل است که شعر های سعدی اصولاً" برگرفته از آلام و دردهای اجتماعی است و در حال حاضر هم که جهان با بحران شیوع ویروس کرونا مواجه شده است این شعر زیبای سعدی گویای این مهم است:

بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

در ادامه بستیان فارغ التحصیل زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران و استاد دانشگاه اندونزی سخنان خود را توسط پاورپوینت به سمع حاضران رساند و ضمن بیان تاریخ گذشته ایران و شکل گیری و فروپاشی امپراطوری ها و سلسله های مختلف در ایران، گفت: بیداری زبان و ادبیات فارسی را می توان از قرن هشتم با هدف کاهش سلطه عرب و ترویج مجدد زبان فارسی دانست.

در بخش دیگری از سخنان خود ضمن برشمردن زندگی سعدی شیرازی، بیان داشت: آثار این شاعر بزرگ که از او شخصیتی ماندگار برجای گذاشته است را می توان کتاب بوستان را نام برد که کاملاً" شاعرانه (حماسی) است و از داستانهایی تشکیل شده است که بیانگر فضیلت عمومی است که برای هر مسلمان توصیه شده است (عدالت، سخاوت، فروتنی، قناعت).

وی درادامه اظهارداشت: اثر بعدی او گلستان است که در قالب نثر شامل داستانها و حکایات شخصی است. این متن با شعرهای مختصر و متنوع، کلمات قصارزیبایی را در هم آمیخته است و در نهایت غزلیات سعدی است که می توان آن را مجموعه ای از اشعار با ترانه دانست که به بیان تجربه های انسان در قالب غزل می پردازد. و در نهایت پایان بخش نشست هم پرسش و پاسخ بود.

‌‌‌‌‌پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی اندونزی


نظر شما :