پایان دوره دانش افزایی زبان فارسی و آغاز بهره مندی از ثمرات آن

۰۸ شهریور ۱۳۹۳ | ۰۷:۵۴ کد : ۹۹ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۲۸
هشتاد و یکمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی برای استادان و دانشجویان زبان فارسی غیر ایرانی عصر روز چهارشنبه، پنجم شهریور در حالی به پایان رسید که آغاز دوره جدید و بهره مندی از ثمرات آن برای شرکت کنندگان در این دوره و همچنین مردم ایران خواهد بود.
پایان دوره دانش افزایی زبان فارسی و آغاز بهره مندی از ثمرات آن

هشتاد و یکمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی برای استادان و دانشجویان زبان فارسی غیر ایرانی عصر روز چهارشنبه، پنجم شهریور در حالی به پایان رسید که آغاز دوره جدید و بهره مندی از ثمرات آن برای شرکت کنندگان در این دوره و همچنین مردم ایران خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، اختتامیه که با حضور جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی، دکتر افتخار عارف، نماینده سازمان اکو، دکتر نائینی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، ابراهیم ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از اساتید و دانشجویان خارجی رشته زبان فارسی برگزار شد، ضمن تقدیر از برترین ها به استادان و دانشجویان گواهی نامه پایان دوره ارائه شد.
در ابتدای این نشست دکتر وکیلی‌فرد، مدیر اجرایی هشتاد و یکمین دوره دانش افزایی و رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به گزارش کوتاهی از دوره پرداخت و گفت: در ابتدای دوره آزمون تعیین سطح به عمل آمد و دانشجویان و استادان به حسب نمره کسب کرده، در سه سطح و 10 گروه تقسیم شدند و کلاس‌های مختلفی برایشان در نظر گرفته شد، که علاوه بر کلاس‌های آموزشی، برنامه‌های تفریحی و فوق برنامه مانند بازدید از شهر تاریخی اصفهان، سفرهای نیمروزی در قزوین و سفرهای یک روزه به تهران و شمال کشور انجام شد.
 
 راه‌اندازی شبکه اجتماعی زبان‌آموزان فارسی خارج از کشور
دکتر صحرایی معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد سعدی نیز در این مراسم ضمن رونمایی از انجمن تخصصی زبان‌آموزان خارج از کشور گفت: همانطور که قول داده بودیم یک شبکه اجتماعی برای ارتباط با فارسی آموزان طراحی کردیم، تا بتوانیم در آینده بیش از گذشته با یکدیگر در ارتباط باشیم.
وی خطاب به دانشجویان و استادان زبان فارسی اظهار کرد: در این شبکه می‌‍توانید گروه دوستان فارسی‌آموز خود را تشکیل دهید و صفحه‌ای برای خود داشته باشید. شما می‌توانید با استفاده از آدرس fln.saadifoundation.ir  وارد این انجمن شوید و از خدمات آن بهره ببرید.
 
افتتاحیه، نه اختتامیه
بنابر این گزارش، سیدمحمدرضا دربندی معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی نیز در این مراسم خطاب به شرکت کنندگان در دوره دانش افزایی اظهار کرد: در کتاب‌های ادبیات فارسی مطالبی پیرامون مهمان دوستی، صلح دوستی و ... ایرانیان خوانده بودید که در این سفر با برخورد مستقیم مردم ایران روبرو شدید و پی به حقیقت این موضوعات بردید.
وی خاطر نشان کرد: امروز را در حقیقت برنامه اختتامیه ندانید، بلکه امر وز باید برای شما مراسم افتتاحیه باشد، زیرا آغازی است برای شما در حوزه زبان فارسی تا بتوانید بیش از گذشته از این زبان سود ببرید.
 وی از دانشجویان و استادان خواست تا خاطرات و مشاهدات خود از سفر به ایران را در شبکه‌های اجتماعی، سایت دانشگاه و وبلاگ‌های خود منتشر کنند تا دوستانشان نیز از این تجربیات استفاده کنند.
وی افزود: این مسیری که در طول این یک ماه طی کرده و رشد داشتید را رها نکنید و در کشورهای خود کانون‌های دوستداران زبان فارسی دایر کنید و از طریق سفارت‌های ایران در کشورتان ارتباط خود را با ما ادامه دهید.
 
 دانشجویان و اساتید غیر ایرانی سفیران زبان فارسی در جهان
 
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این مراسم با بیان اینکه زبان فارسی در دوره بالندگی خود، تمام انسان‌های فرهیخته جهان را جمع کرد تا ایشان به این بالندگی کمک کنند، افزود: زبان فارسی در آن دوره « جامی از هرات، امیر بیدل از دهلی، اقبال از پاکستان، خلیل‌الله خلیلی از افغانستان، فردوسی از طوس، رودکی از بخارا و ... » را جمع کرد تا زبان فارسی بالنده شود. امروز هم بنیاد سعدی کاری را که بزرگان زبان فارسی در گذشته انجام دادند را با کمک شما انجام داد و از 35 کشور جهان شما را به ایران آورد تا درکشورهای خود به تبلیغ زبان فارسی بپردازید.
ابراهیم ترکمان در ادامه اعلام آمادگی کرد تا رایزنی‌های فرهنگی در کشورهای دیگر علاقمندان به زبان فارسی را حمایت کنند  تا شرکت کنندگان در دوره های دانش افزایی در کشورشان سفیران زبان فارسی باشند.
همچنین دکتر رییس بنیاد سعدی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنانی در باب گسترش زبان فارسی عنوان کردند.
 در پایان این مراسم به دانشجویان و استادان برتر در رشته های مختلف همچون آزمون نهایی، مسابقات ورزشی و خوشنویسی تندیس و لوح تقدیر ارائه شد و به رسم یادبود هدایایی همچون کتاب « ایران جلوه های تمدن» و لوح فشرده « ایران تاریخ کهن» که از سوی بانک پاسارگاد تهیه شده بود، به دانشجویان تقدیم شد.


نظر شما :