روز «زبان و ادبیات فارسی» در بیشکک برگزار شد

۱۹ مهر ۱۳۹۳ | ۰۶:۴۶ کد : ۹۲ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۴۱
به ابتکار مدرسه‌ی شماره‌ی دو شهر بیشکک و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان، مراسم بزرگداشت روز زبان و ادبیات فارسی در این مدرسه برگزار شد.

به ابتکار مدرسه‌ی شماره‌ی دو شهر بیشکک و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان، مراسم بزرگداشت روز زبان و ادبیات فارسی در این مدرسه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در ابتدای این مراسم، خانم چنارارزاق آوا، مدیر مدرسه‌ی شماره‌ی دو شهر بیشکک، در سخنانی با قدردانی از رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان به خاطر پشتیبانی از آموزش زبان فارسی در این مدرسه گفت: ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد؛ از سه سال پیش تاکنون که در این مدرسه آموزش زبان فارسی شروع شده است، دانش‌آموزان فارسی‌آموز ما به پیشرفت‌های خوبی در یادگیری زبان فارسی دست یافته‌اند. همچنین والدین دانش‌آموزان نیز از اینکه فرزندانشان فارسی می‌آموزند، رضایت خاطر دارند.

وی با بیان اینکه فرهنگ ایرانی آمیخته با زیبایی است، افزود: مردم ایران خلاق و هنرمندند و از پیشینه‌ی غنی فرهنگی و تمدنی برخوردارند؛ بنابراین تعامل با ایرانیان برای ما بسیار مفید و ثمربخش است.

چنارارزاق آوا، ادامه داد: اشعار شعرای ایرانی برای دانش‌آموزان و تمامی افراد جامعه آموزنده است.

در ادامه، علی کبریایی‌زاده، رایزن فرهنگی کشورمان ر قرقیزستان، در سخنانی، از رزاق آوا و آی جان  عادل بیک آوا، مدیر و معلم زبان فارسی این مدرسه به خاطر تلاش برای آموزش زبان و ادبیات فارسی و برگزاری روز زبان فارسی در مدرسه‌س شماره‌ی دو بیشکک، تشکر کرد و گفت: در حال حاضر در مدارس و دانشگاه‌های بسیاری از کشورهای دنیا، زبان فارسی آموزش داده می‌شود؛ بنابراین شما نیز اکنون عضو جامعه‌ی فارسی‌دانان سراسر جهانید و به آسانی می‌توانید حکایات پندآموز گلستان سعدی، داستان‌های زیبای شاهنامه و اشعار شورانگیز خیام را بخوانید و همینطور با آداب و رسوم و فرهنگ ایرانی آشنا بشوید.

وی در ادامه‌ی سخنان خود تأکید کرد: البته ما از دیرباز و از قرن‌های پیش با هم آشنا و صمیمی بوده‌ایم. ما آداب و رسوم مشترک فراوانی همچون نوروز، عید قربان و ... داریم. همینطور واژه‌های فارسی فراوانی در زبان قرقیزی وجود دارد که نشان می‌دهد تعاملات و دوستی مردم ایران و قرقیزستان مربوط به امروز نیست.

کبریائی‌زاده در پایان سخنانش گفت: مجموعه‌ی برنامه‌های امروز تحت عنوان «روز زبان فارسی» نشانه‌ی دوستی عمیق دانشظآموزان ایرانی و قرقیزی است.


نظر شما :