امضاء تفاهم نامه همکاری میان بنیاد سعدی و وزارت علوم

۲۴ دی ۱۳۹۳ | ۰۷:۰۵ کد : ۸۰ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۲۵
با هدف گسترش زبان فارسی در جهان، تفاهم­ نامه همکاری میان بنیاد سعدی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد
امضاء تفاهم نامه همکاری میان بنیاد سعدی و وزارت علوم

در راستای گسترش زبان فارسی در جهان انجام شد؛
امضاء تفاهم نامه همکاری میان بنیاد سعدی و وزارت علوم
با هدف گسترش زبان فارسی در جهان، تفاهم­ نامه همکاری میان بنیادسعدی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی بیناد سعدی، تفاهم­ نامه همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بنیاد سعدی، به امضاء دکتر فرهادی، وزیر علوم و دکتر حداد عادل، رییس بنیاد سعدی رسید.
بر اساس این تفاهم­ نامه مقرر شد، بنیاد سعدی هرگونه اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان خارج، تبادل استاد و دانشجو، اعطای فرصت مطالعاتی، اعزام استاد زبان فارسی، انعقاد اسناد همکاری و گسترش کرسی­ های زبان و ادبیات فارسی را که در هیات امنای این بنیاد به تصویب می ­رسد را به وزارت علوم اعلام کند.
همچنین جهت ثبت برنامه­ های بنیاد سعدی در برنامه ­های سالیانه وزارت علوم، مقرر شد این بنیاد برنامه ­های خود همچون دوره­ های دانش­ افزایی، گسترش دروس و رشته­ ها، تهیه کتب و تجهیز کرسی­ ها، کمک به پایان­ نامه ­ها، اجرای فعالیت ­های ادبی و هنری، اعطای راتبه تحصیلی و تبادل استاد و دانشجو را به اطلاع وزارت علوم رساند.
طبق این توافق، بنیاد سعدی موظف است بنا به درخواست وزارت علوم از افزایش کرسی ­ها و دانشجویان بورسیه غیر ایرانی در رشته زبان فارسی در دانشگاه­های کشور، حمایت کند.
وزارت علوم نیز موظف است در راستای سیاست­ های کلان مصوب هیات امنای بنیاد سعدی، اقدام لازم را به عمل آورد و در برنامه ­ریزی­ های خود در امر اعزام استادان زبان فارسی به خارج از کشور، اعطای بورس، تبادل استاد و دانشجو، فرصت مطالعاتی و...، سیاست­ های کلان اعلام شده توسط هیات امنای بنیاد را مراعات کند.
همچنین بنیاد سعدی می­ تواند استادان ایرانی واجد صلاحیت را جهت طرح و بررسی در شورای علمی مربوطه، برای اعزام به دانشگاه­ های خارج از کشور به وزارت علوم معرفی نماید و وزارت علوم نیز باید در تفاهم ­نامه ­های منعقده با دانشگاه­ ها و مراکز علمی خارج از کشور، ضمن توجه به ماهیت دانشگاهی و علمی تفاهم ­نامه، سیاست­ های کلی بنیاد را در زمینه زبان فارسی، ملحوظ کند.
طبق این تفاهم­ نامه که به امضاء دکتر فرهادی و دکتر حداد عادل رسیده است، مقرر شد بنیاد سعدی و وزارت علوم در جهت استفاده بهینه از حضور استادان اعزامی در برگزاری دوره ­های دانش افزایی، ارتقاء سطح دانش مدرسان زبان فارسی، برگزاری شب­ های شعر و کلاس­ های حافظ شناسی و...، همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند.
در این توافق، وزارت علوم موظف است معاون بین بنیاد سعدی را به عضویت شورای علمی گسترش زبان فارسی و ایرانشناسی دانشگاه ­ها و مراکز علمی خارج از کشور در آورد و در مقابل بنیاد سعدی نیز موظف است که قائم مقام وزیر در امور بین­ الملل و رییس مرکز همکاری ­های علمی و بین­ المللی وزارت علوم را به عضویت در شورای بنیاد سعدی منصوب کند.
کمیته­ ای نیز متشکل از دو نفر از نمایندگان وزارت علوم و بنیاد سعدی، موظف است اجرا و پیگیری این تفاهم­ نامه را که در هجده ماده و یک تبصره تنظیم شده است، بر عهده گیرد.
 
این تفاهم نامه برای مدت 4 سال به امضای طرفین رسید و دکتر محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، دکترحسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در اموربین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی و دکتر عبدالحسین  فریدون مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی در  مراسم امضای آن حضور داشتند.


نظر شما :