افتتاح بیست‌ودومین دوره آموزش زبان فارسی در بوسنی

۲۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۹:۲۸ کد : ۷۲۴ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۵۵۳
بیست‌ودومین دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی با حضور وزیر فرهنگ و ورزش کانتون سارایوو و اساتید و دانشجویان، افتتاح شد.
افتتاح بیست‌ودومین دوره آموزش زبان فارسی در بوسنی
 
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، آیین افتتاحیه بیست‌ودومین دوره آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی و هرزگوین، 25 شهریورماه با حضور میرواد کوریچ، وزیر فرهنگ و ورزش کانتون سارایوو، علی‌اصغر عامری، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی، جنیتا خاوریچ، رییس دپارتمان شرق شناسی دانشگاه سارایوو، نامیر کاراخلیلویچ، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو و جمعی از علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی در محل ساختمان فرهادیه، برگزار شد.
 
 در ابتدای این مراسم، عامری طی سخنانی به غنای محتوای بیان شده زبان فارسی اشاره کرد و گفت: مهمترین گنجینه‌های ادبی جهان در هزار و دویست سال گذشته به این زبان خلق شده و تا کنون آثاری چون شاهنامه فردوسی، گلستان سعدی، اشعار عطار و نظامی، مثنوی مولانا و دیوان حافظ همچون ستارگانی زیبا در تارک این آسمان می‌درخشد.
 
رایزن فرهنگی کشورمان اظهار امیدواری کرد تا کلاس‌های آموزشی این نمایندگی فرهنگی با همکاری بنیاد سعدی و دانشگاه سارایوو از کیفیت و رونق بالاتری برخوردار شود.
 
میرواد کوریچ، در سخنان خود گفت: امید است تا ارتباطات دو کشور روز به روز در زمینه‌های مختلف به ویژه در عرصه فرهنگ و هنر افزایش یابد و در دیگر برنامه‌های رایزنی فرهنگی ایران از قبیل هفته فیلم و نمایشگاه‌های خوشنویسی و کتاب نیز فرصت حضور پیدا کنیم.
 
وزیر فرهنگ و ورزش کانتون سارایوو افزود: اینکه در این دوره 60 نفر ثبت‌نام کرده‌اند نشانگر روند رو به رشد علاقه جوانان بوسنیایی به آموختن زبان فارسی است.
 
نامیر کاراخلیلویچ سخنان خود را با این عنوان که چرا یادگیری زبان فارسی برای ما مهم است، آغاز کرد و در خصوص دلایل تحقیق و آموزش زبان و ادبیات فارسی در بوسنی و هرزگوین به بیان مطالبی پرداخت.
 
استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو این دلایل را به دو گروه تقسیم کرد و گفت: دلایلی که مربوط به ایران و ایرانیان و موقعیت‌های جهانی است و دلایلی که مربوط به ما بوسنیایی‌ها می‌شود و به تاریخ، فرهنگ و دین ما ارتباط می‌یابد؛ شاید تعداد آنها زیاد نباشد ولی از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.
 
وی خطاب به فارسی‌آموزان که با آموختن زبان فارسی می‌توانید با یکی از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین تمدن‌های جهان آشنا شوید، گفت: این تمدن ایران است که مورخین طبق آثار باستانی یافت شده تأکید می‌کنند که وجود آن به سه هزار سال قبل بر می‌گردد و بعضی مورخین این قدمت را پنج هزار سال بیان کرده‌اند، در حالیکه ما در غرب خانه نداشتیم اما ایران سیستم پست داشت و واژه «چک» که امروز همه جا می‌شنویم کلمه‌ای فارسی است، بدین دلیل که ایرانیان در آن دوران، اولین سیستم بانکی را داشتند و ما روی خانه‌های خود سقف هم نداشتیم.
 
استاد دانشگاه سارایوو افزود: دلیل دومی که چرا باید فارسی بیاموزیم به خاطر سهم بسیار بزرگ این تمدن قبل و پس از اسلام در زمینه‌های مختلف زندگی ماست. ایران ریاضی‌دانان و پزشکان و فیزیک‌دانان و ستاره شناسان بزرگی را به دنیا تقدیم کرده که به عنوان بنیان گذاران رشته‌های مختلف علمی شهرت دارند.
 
وی ادامه داد: از سوی دیگر، سهم ایرانیان در زمینه هنر نیز همچون موسیقی، نقاشی، معماری و در تاریخ مدرن فیلم بسیار عظیم است. در زمینه ادبیات همه بر این باورند که ادبیات کلاسیک فارسی یکی از غنی ترین ادبیات دنیا است و در چارچوب آن یک ژانر ادبی خاص معروف به «ادبیات تصوف» از آنجا به کل منطقه ما که می‌توانیم منطقه دایره شرقی ـ اسلامی بنامیم ترویج و گسترش یافته است.
 
کاراخلیلویچ از ایران به عنوان یکی از قدرت‌های مهم منطقه یاد کرد و گفت: ایران در زمینه پیشرفت علمی به ویژه علوم طبیعی و علوم اجتماعی جایگاه بسیار بالایی دارد و برای ما بوسنیایی‌ها بسیار مهم است، بدانیم که قدمت زبان و ادبیات فارسی در کشور ما به چندین قرن یعنی از زمان عثمانی‌ها می‌رسد.
 
 وی در پایان سخنان خود، به کمک ایران و ایرانیان در سال‌های بسیار سخت تاریخ بوسنیایی‌ها اشاره کرد و به ضرورت فراگیری زبان و فرهنگ ملت ایران اسلامی، تأکید کرد.
 
پس از آن، یکی از ایرانیان مقیم با نواختن نی و دف، اشعاری از مولانا جلال الدین رومی قرائت کرد و در ادامه، دو تن از دانشجویان دانشگاه سارایوو که از سوی رایزنی فرهنگی ایران برای شرکت در دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی عازم کشورمان شده بودند، به بیان خاطرات و تجربیات خود از این سفر، پرداختند.
 
بنابر اعلام این خبر، در پایان این مراسم گواهینامه پایان دوره آموزش زبان فارسی توسط وزیر فرهنگ کانتون سارایوو و استاد دانشگاه سارایوو به زبان‌آموزان دوره، اعطاء شد.  
   
 
 انتهای پیام/

نظر شما :