تدریس زبان فارسی در دانشگاه نیکلای صربستان از هفته آینده

۲۷ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۳ کد : ۵۴۶ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۷۷
تدریس زبان فارسی در دانشگاه «نیکلا یونیون تسلا»، با امضای تفاهمنامه‌ای از هفته آینده به صورت رسمی آغاز می‌شود.
تدریس زبان فارسی در دانشگاه نیکلای صربستان از هفته آینده

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در دیدار محسن سلیمانی، وابسته فرهنگی کشورمان در صربستان با ویولتا تولوویچ، رییس دانشکده دیپلماسی دانشگاه نیکلای یونیون تسلا، باب جدیدی در راستای آموزش زبان فارسی در صربستان گشوده شد. طبق تفاهم‌ها و توافق‌های ایجاد شده در این دیدار، تدریس زبان فارسی از هفته آینده در این دانشگاه به صورت رسمی آغاز می‌شود.

نیکلای یونیون تسلا، سومین دانشگاه بلگراد از ده دانشگاه این شهر است که زبان فارسی در آن تدریس می‌شود.

در این دیدار، پیشنهادهایی درباره برگزاری کلاس‌های زبان فارسی در این دانشکده و دانشکده‌های دیگر این دانشگاه و همچنین تبادل دانشجو میان طرفین ارایه شد. از جمله اینکه تولوویچ، گفت: برقراری کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه نیکولا یونیون تسلا، باعث آشنایی دانشجویان و استادان این دانشگاه با کشور ایران شده و قدمی مثبت در راه ارتقای همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دانشکده دیپلماسی دانشگاه نیکلای یونیون تسلا، مؤسسه آموزش عالی جدید و نوپایی است که با موضوعات علوم سیاسی و امنیتی ارتباط داشته و تیم آموزشی آن را استادان  با تجربه تشکیل می‌دهند، افزود: یکی از وظایف این مؤسسه، آموزش نیروهای مجرب در علوم امنیتی و سیاسی است. همچنین افرادی که به مأموریت‌های دیپلماتیک برون‌مرزی اعزام می‌شوند، بیشتر از این دانشکده انتخاب می‌شوند و این یکی از دلایلی است که دانشکده را به همکاری‌ در  بخش بین‌الملل ترغیب می‌کند.

رییس دانشکده دیپلماسی دانشگاه نیکلای یونیون تسلا، ادامه داد: ایران یکی از کشورهایی است که ما به طور جدی درصدد همکاری با آن هستیم و قطعاً همکاری با این کشور یکی از افتخارات این دانشکده محسوب خواهد شد و  این دیدار را قدم مثبتی برای گشودن درهای جدیدی از همکاری‌های دوجانبه می‌دانم.

وی ادامه داد: بر اساس گفت‌وگوها با سفیر ایران در بلگراد، قرار است هیأتی در همین راستا به ایران اعزام کنیم تا شاید تفاهمنامه‌ای را در سطح آموزش عالی دو طرف امضا و در امتداد آن چند تن از کوشاترین دانشجویان دانشگاه را برای ادامه تحصیل راهی ایران کنیم. البته امیدواریم با توجه به اینکه کشور ایران مهد تمدن جهانی است و سیستم سیاسی جامعی دارد، بتواند کمک شایانی در ترفیع سیستم آموزشی ما داشته باشد.

ویولتا تولوویچ، سپس افزود: زبان‌های عربی و انگلیسی در دانشگاه نیکولا یونیون تسلا، تدریس می‌شود و درصدد هستیم که بتوانیم آموزش زبان فارسی را نیز که زبانی غنی و بااهمیتی است در دانشکده دایر کنیم و تصور می‌کنم که آموزش زبان فارسی گشودن درهای جدیدی به سوی فرهنگ، تمدن و سنت‌های کشوری است که در عرصه جهانی به دستاوردهای زیادی نایل شده است.

در ادامه این دیدار محسن سلیمانی، وابسته فرهنگی کشورمان در صربستان هم گفت: برای گشایش همکاری‌های بیشتر باید دید آیا امکان تنظیم و امضای تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه میان رایزنی فرهنگی و دانشگاه وجود دارد یا خیر. چرا که ما مایل هستیم تا آموزش زبان فارسی طی مراحل رسمی و در چارچوب قوانین آموزشی در این دانشگاه برقرار شود.

وی افزود: در صورت تمایل می‌توانیم همکاری‌های خود را در این زمینه طی سال تحصیلی جدید آغاز کنیم که در این راستا استاد مناسب و همچنین یک سلسله از امکانات و مصالح آموزشی را در اختیار دانشکده خواهیم گذاشت. همچنین نظام ارزیابی زبان‌آموزان را دنبال خواهیم کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: از دانشگاه نیز انتظار داریم تا امکانات مورد نیاز از جمله فضای مناسب در اختیار ما قرار دهد و در این زمینه بر این کار نظارت و ارزیابی کند. ضمن اینکه فضایی به عنوان «اتاق ایران» در نظر بگیرد تا بتوانیم در آنجا کتب، آثار کمک‌درسی و آنچه برای آموزش مورد نیاز است را در اختیار دانشجویان قرار دهیم.

سلیمانی با تأکید بر اینکه نظر ما این است؛ زبان فارسی در دانشکده به صورت یک واحد درسی ارایه شود، گفت: در حال حاضر در دانشگاه ملی بلگراد، دانشگاه خصوصی جان نزبیت و دانشگاه شهر نووی‌ساد و برخی مراکز فرهنگی صربستان در نقاط مختلف کشور، زبان فارسی با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در حال تدریس است و ما مایلیم، همکاری‌های یکسانی با دانشگاه نیکولا یونوین تسلا نیز برقرار شود.

بنا بر اعلام این گزارش، در ادامه و بر اساس سخنان رییس دانشکده مقرر شد تا بخش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ایران بتواند از فضاهای آموزشی دانشکده، سالن آمفی تئاتر و سایر امکانات آموزشی دانشگاه استفاده کند. همچنین طبق نظر رییس دانشکده، مقرر شد تا تبلیغات آموزش زبان فارسی در فضای مجازی دانشگاه و تابلوهای اعلانات اطلاع‌رسانی منتشر و نصب شود و  طی هفته آینده، قرارداد همکاری رایزن فرهنگی ایران در صربستان و دانشگاه نیکولا یونوین تسلا، تنظیم و به امضا طرفین برسد.

 

انتهای پیام/


نظر شما :