بزرگداشت سالروز حکیم ابوالقاسم فردوسی در تاجیکستان

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۷:۵۰ کد : ۴۹۴ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۵۵۶
آیین بزرگداشت سالروز حکیم ابوالقاسم فردوسی، فرزانه شعر فارسی روز گذشته، 25 اردیبهشت‌ماه با حضور سفیر و رایزن فرهنگی ایران در دوشنبه برگزار شد.
بزرگداشت سالروز حکیم ابوالقاسم فردوسی در تاجیکستان

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، آیین بزرگداشت  سالروز حکیم ابوالقاسم فردوسی، فرزانه شعر فارسی 25 اردیبهشت‌ماه با حضور سفیر و رایزن فرهنگی ایران، نظام قاسم، رئیس اتفاق نویسندگان تاجیکستان، سبحان کاشان اف، مدیر اجرایی انجمن پیوند تاجیکان و فارسی زبانان جهان، گلرخسار صفی اوا، شهریه ادهم زاد، ولی صمد، رستم وهاب، عبدالرحمان عبدالمنان، رستم عجمی و عبدالقیوم از شاعران و نویسندگان شهیر تاجیک در محل ساختمان رایزنی فرهنگی ایران در دوشنبه برگزار شد.

در این مراسم که شاعران و نویسندگان شهیر تاجیک سروده‌های خود را در خصوص شاهنامه و پیوند سه کشور فارس تاجیک زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان برای حضار قرائت کردند، حجت‌الله فغانی، سفیر ایران در تاجیکستان طی سخنانی، ضمن تقدیر از برپایی این نشست باشکوه از حضور جمع کثیری از شاعران و نویسندگان تاجیک، افغانستانی و ایرانی ابراز شادمانی کرد.

شاهنامه؛ سند هویت ایران کهن

وی در ادامه ضمن اشاره به نقش شاهنامه در تلفیق اسطوره، تاریخ و حکمت الهی در ایران گفت: شاهنامه از تلفیق تاریخ، اسطوره و حماسه حکمت الهی را به تصویر کشیده که هدف آن ترویج فرزانگی، خردمندی و نوع دوستی و میهن پرستی است.

فغانی افزود: شاهنامه سند هویت ایران کهن از دیرپاترین تمدن‌های شناخته شده جهان است؛ آنچه در روزگار غریب فردوسی رخ داده بود این بود که تمدن ایرانی از سوی ترکان نومسلمان غزنوی از شما و اعراب عباسی، که دین را دستمایه دنیاطلبی خود قرار داده بودند، از جنوب غربی، مورد تهدید قرار گرفته بود و فزانه ای لازم بود تا غبار از رخساره این تمدن کهن برگیرد و جوهر حکمت آمیز آن عیان کند.

سفیر ایران در تاجیکستان با تأکید بر آموزه‌های اخلاقی مندرج در شاهنامه گفت: شعر فردوسی جویباری روان از مفاهیم و آموزه‌های اخلاقی و توحیدی است که با نام خدا شروع می‌شود و دادگری، دانش اندوزی، مردانگی، و پاکی است.

وی در پایان سخنان خود، اذعان کرد: یکی از آرمان‌های فردوسی وطنی است که شهریاران و قهرمانان او عادل، دادگر، خردمند و خردپرور، پاک دین و نیکوکارند؛ آنچه از نظر او بر شاهی شرف دارد، دادگری و مردم داری است.

در ادامه این مراسم، ابراهیم خدایار، رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تاجیکستان در سخنان آغازین خود، با تأکید اهمیت پاسداشت فرهنگ و هویت ملی گفت: مصیبت بارترین و تأسف انگیزترین حادثه در زندگی هر ملت، وقتی اتفاق می‌افتد که آن ملت گذشته خویش را فراموش کند و بخواهد در زمینِ بیگانه خانه بنا کند.

وی افزود: دوای درد این بیماری مزمن و دهشتناک، اندیشه ملی و هویت ملی همراه با ایمان الهی است که اقوام ایرانی و فارسی زبان دنیا، بیش از هزار سال است که در دفتر حکمت و دانایی حکیم توس یافته‌اند، شاهنامه فردوسی: این سخن بشکوه پارسی.

خدایار، شاهنامه را مکررترین عنصر تاریخ ایران در زندگی آنان برشمرد و گفت: بیدل دهلوی در بیتی زندگی را تکرارناپذیر دانسته و سروده: «زندگی محرومِ تکـــــــرار است و بس/ چون شرر این جلوه یک بار است و بس». به راستی شاهنامه تکرارناپذیر است، اما همیشه تاریخ در زندگی ما تکرار شده و خواهد شد.

در این مراسم از ولی صمد، پیشکسوت شاهنامه پژوه تاجیک با اهدای سپاس نامه و هدایا تقدیر به عمل آمد و در ادامه، از برگردان فارسی کتاب استاد خدایی شریف با نام شاهنامه و شعر زمان فردوسی (آستان قدس، 1395) که در سال 1394 کتاب سال رایزنی فرهنگی ایران انتخاب شده بود، رونمایی شد.

همچنین، در نشست «شکوه سخن پارسی» علاوه بر سخنرانی و شعرخوانی اهل ادب و هنر ایران، تاجیکستان و افغانستان، سه نمایشگاه عکس و خوشنویسی از اشعار و داستان‌های شاهنامه برپا شد. اجرای پاره‌ای از نمایش رستم و سهراب از سوی هنرمندان تاجیک، و شعرخوانی کودکان تاجیک شور و هیجانی ویژه در نشست ایجاد کرد.

گفتنی است، پایان بخش این مراسم اجرای موسیقی زنده گروه «بهرام» بود که با اجرای قطعاتی از شاهنامه حال و هوایی دل‌انگیز ایجاد کرد.

 

انتهای پیام/


نظر شما :