برای آشنایی صربستانی ها با مشاهیر ایرانی انجام شد؛

ساخت نماهنگ تلفیقی از شعر نظامی، موسیقی پرویز مشکاتیان و صدای تپش قلب انسان

۲۵ دی ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۳ کد : ۳۸۷۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۴۳۰
رایزنی فرهنگی ایران در صربستان برای معرفی مشاهیر ایرانی به مردم این کشور، اقدام به ساخت نماهنگ هایی کوتاه همراه با موسیقی و اشعاری از شاعران نامی کشورمان کرده و اولین نماهنگ، شعری از نظامی گنجوی به همراه موسیقی ...
ساخت نماهنگ تلفیقی از شعر نظامی، موسیقی پرویز مشکاتیان و صدای تپش قلب انسان

رایزنی فرهنگی ایران در صربستان برای معرفی مشاهیر ایرانی به مردم این کشور، اقدام به ساخت نماهنگ هایی کوتاه همراه با موسیقی و اشعاری از شاعران نامی کشورمان کرده و اولین نماهنگ، شعری از نظامی گنجوی به همراه موسیقی از استاد فقید موسیقی؛ پرویز مشکاتیان و صدای تپش واقعی قلب انسان است.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، معرفی ایران و مشاهیر ایرانی یکی از وظایف رایزنی های فرهنگی در خارج از کشور است که هرکدام از رایزنان به فراخور شرایط کشور محل ماموریت، از این فرصت استفاده می کنند.
امیر پورپزشک، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در صربستان از ساخت اولین نماهنگ تلفیقی و انتشار آن در صفحه اینستاگرام این رایزنی خبر داد.
توضیحات این پست اینستاگرامی به شرح زیر است:
«نظامی گنجوی» (حدود ۱۱۴۱-۱۲۰۹)، شاعر پارسی گوی قرن دوازدهم میلادی و یکی از بزرگ ترین شاعران حماسی - رمانتیک در ادبیات فارسی است. شعر نظامی بر گسترش شعر فارسی، عربی، ترکی، کردی و اردو تأثیر گذاشت. همچنین در افغانستان، آذربایجان، اقلیم کردستان و تاجیکستان از ارزش بالایی برخوردار است. او بیشتر به خاطر سروده های بلندش مانند «مخزن الاسرار»، «خسرو و شیرین»، «هفت پیکر»، «لیلی و مجنون»، «اسکندر نامه» (کتاب اسکندر) شهرت دارد.
نظامی در مقدمه «هفت پیکر» درباره ایران می سراید:
همه عالم تن است و ایران دل
نیست گوینده زین قیاس خجل
چون که ایران دل زمین باشد
دل ز تن به بود یقین باشد

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی صربستان نظامی گنجوی


نظر شما :