اساتید دانشکده بانوان سیتی گلبهار پیشاور:

دانشجویان پاکستانی به فرهنگ و تمدن ایرانی علاقه‌مندند

۳۰ آبان ۱۴۰۰ | ۱۰:۲۲ کد : ۳۷۸۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۴۱
اساتید دانشکده بانوان سیتی گلبهار پیشاور در دیدار رئیس خانه فرهنگ کشورمان اظهار کردند: دانشجویان این دانشکده با علاقه وافر به زبان فارسی، خواهان آشنایی بیشتر با فرهنگ و تمدن ایران هستند.
دانشجویان پاکستانی به فرهنگ و تمدن ایرانی علاقه‌مندند

‌‌‌‌ ‌‌اساتید دانشکده بانوان سیتی گلبهار پیشاور در دیدار رئیس خانه فرهنگ کشورمان اظهار کردند: دانشجویان این دانشکده با علاقه وافر به زبان فارسی، خواهان آشنایی بیشتر با فرهنگ و تمدن ایران هستند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، اساتید و دانشجویان دانشکده بانوان سیتی گلبهار پیشاور ضمن بازدید از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور با مهران اسکندریان، رئیس خانه فرهنگ کشورمان دیدار و در خصوص تعاملات علمی، فرهنگی، ادبی، گردشگری و ارتقای ارتباطات در حوزه زبان فارسی از گفت‌وگو کردند.

اسکندریان با اشاره به روابط دیرینه و پیشینه اشتراکات فرهنگی دو کشور، بر لزوم تقویت و ارتقا سطح همکاری‌های مشترک در زمینه‌های علمی، دانشگاهی، فرهنگی، هنری تاکید کرد.

وی به برگزاری کلاس‌های آموزش فارسی، نقاشی و خطاطی توسط خانه فرهنگ ایران در پیشاور اشاره کرد و پیشنهاداتی از جمله برگزاری کنفرانس، سمینار، نمایشگاه و برنامه‌های علمی، فرهنگی و هنری مشترک و شرکت دانشجویان در کلاس‌های نمایندگی را ارائه داد.

اسکندریان آمادگی این نمایندگی فرهنگی را برای اعطای بورسیه به دانشجویان پاکستان علاقه‌مند به فراگیری زبان فارسی در ایران و هرگونه همکاری فرهنگی در جهت شناساندن و پیوند فرهنگ غنی دو کشور اعلام کرد.

اساتید دانشکده بانوان سیتی گلبهار با استقبال از پیشنهادات مذکور، اظهار کردند: دانشجویان این دانشکده با علاقه وافر به زبان فارسی، خواهان آشنایی بیشتر با فرهنگ و تمدن ایران هستند.

آنان با تقدیر از تلاش‌ها و تنوع برنامه‌های فرهنگی خانه فرهنگ ایران در پیشاور، خاطرنشان کردند: الهام از فعالیت‌های فرهنگی و هنری نمایندگی فرهنگی ایران، ما را بر آن داشت تا برای ایجاد انگیزه و جلب دانشجویان به سمت فعالیت‌های ادبی و فرهنگی بر تلاش‌ها و رسالت‌های خود بیافزاییم.

اساتید دانشکده بانوان سیتی گلبهار مطرح کردند: متأسفانه با ورود زبان بیگانگان در سیستم آموزشی پاکستان، دانشجویان پاکستانی از زبان مادری خود دور شده و در واقع تحمیل زبان بیگانگان فرایند شناخت فرهنگی دانشجویان نسبت به هویت فاخر خود را کُند و یا متوقف کرده است. در گذشته، زبان فارسی یکی از زبان‌های مهم شبه قاره و زبان شاعران، امرا، درباریان و پادشاهان این سرزمین به شمار می‌آمد، اما با نفوذ استعمار انگلیس، اندک اندک زبان انگلیسی جای زبان فارسی را گرفت و این میراث ارزشمند و مشترک دو ملت، در زمانی کمتر از یک قرن از میان رفت.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی پاکستان


نظر شما :