برگزاری کارگاه آموزشی مثنوی خوانی در لاهور

۱۲ مهر ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۳ کد : ۳۷۰۰ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۶۰
کارگاه آموزشی مثنوی خوانی ویژه فارسی‌آموزان دوره‌های نوآموز، مقدماتی و فوق میانی به همت خانه فرهنگ کشورمان در لاهور پاکستان برگزار شد.
برگزاری کارگاه آموزشی مثنوی خوانی در لاهور

کارگاه آموزشی مثنوی خوانی ویژه فارسی‌آموزان دوره‌های نوآموز، مقدماتی و فوق میانی به همت خانه فرهنگ کشورمان در لاهور پاکستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به مناسبت روز بزرگداشت مولوی؛ ادیب و عارف پُرآوازه ایران و جهان، کارگاه آموزشی مثنوی خوانی با حضور محمدرضا ناظری، سرکنسول، جعفر روناس، مسئول خانه فرهنگ کشورمان در لاهور و فارسی‌آموزان دوره‌های نوآموز، مقدماتی و فوق میانی در بستر فضای مجازی برگزار شد.

ناظری در سخنانی، خطاب به علاقه‌مندان به فراگیری زبان و ادبیات فارسی گفت: مولانا رومی و گنجینه مثنوی معنوی از اشتراکات ادبی بین پاکستان و ایران است به همین دلیل دو کشور با استفاده از این پتانسیل بالقوه در حوزه ادب و زبان می‌توانند روابط مردم با مردم را توسعه داده که همین امر، زمینه را برای گسترش روابط در دیگر زمینه‌ها هموار می‌سازد.

وی افزود: بسیاری در پاکستان علاقه زیادی به خواندن اشعار عرفانی مولانا رومی دارند اما به دلیل ندانستن فارسی از فهم کلام مثنوی معنوی محروم هستند به همین دلیل یادگیری زبان فارسی برای ورود به عالم عرفانی مولانا ضروری است.

جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور نیز مولانا رومی را شاعری ایرانی و متعلق به همه جهان دانست و گفت: نام محمد جلال الدین رومی که دارای القاب و تخلص‌های متعددی از جمله مولوی، مولانا، خداوندگار و رومی است مرزهای جغرافیایی را درهم شکسته و شهرت وی از ایران به آسیای میانه، افغانستان، شبه قاره هند، ترکیه، شمال افریقا و خاورمیانه و از آنجا به اروپا و آمریکا نیز رسیده است به نحوی که کتاب مثنوی معنوی بیشترین چاپ کتاب شعری را در سال‌های اخیر در آمریکا داشته است.

وی با بیان اینکه دنیا در حال گرفتن پیام عرفانی و الهی مولانا رومی است، کتاب سه جلدی قصه‌های مثنوی نوشته جعفر ابراهیمی را معرفی کرد و از فارسی‌آموزان خواست این کتاب را از طریق اینترنت دانلود کرده آن را مطالعه کنند.

جعفر روناس همچنین، از فارسی‌آموزان خواست تا به صورت جدی و با تلاش پیگیر یادگیری زبان فارسی را ادامه داده تا زمینه برای خواندن و فهم عمیق مثنوی معنوی دیگر آثار ادبی فارسی برای آنها فراهم شود.

در ادامه، مدرسان زبان و ادبیات فارسی نیز توضیحاتی درباره کتاب مثنوی معنوی داده، ضمن آموزش نحوه خواندن صحیح و بیان درست، تفسیر برخی از ابیات را به فارسی آموزان تشریح کردند.

گفتنی است؛ در این کارگاه ۲۸ نفر از فارسی‌آموزان در دوره‌های مختلف شرکت کرده ابیاتی از مثنوی را قرائت کردند.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی لاهور


نظر شما :