با اهدای تقدیرنامه انجمن خوشنویسان ایران صورت گرفت؛

تجلیل از هنرمند ژاپنی خوشنویسی ایرانی و استاد زبان فارسی

۰۹ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۷ کد : ۳۶۶۲ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۶۰
در پی برگزاری سمینار مجازی «معرفی خوشنویسی ایرانی توسط هنرمند ژاپنی» با اجرای زنده خوشنویسی هنرمند ژاپنی هیساکو تسونادا، از سوی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن با هماهنگی اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و انجمن خوشنویسان ایران از این هنرمند ژاپنی تجلیل شد.
تجلیل از هنرمند ژاپنی خوشنویسی ایرانی و استاد زبان فارسی

در پی برگزاری سمینار مجازی «معرفی خوشنویسی ایرانی توسط هنرمند ژاپنی» با اجرای زنده خوشنویسی هنرمند ژاپنی هیساکو تسونادا، از سوی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن با هماهنگی اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و انجمن خوشنویسان ایران از این هنرمند ژاپنی تجلیل شد.

به گزارش رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن، هیساکو تسونادا بیش از ۳۰ سال از عمر خود را برای یادگیری زبان و ادبیات فارسی و همچنین هنر خوشنویسی به کار گرفت و لوح تقدیر انجمن خوشنویسان به همراه دیوان نفیس حافظ را در محل رایزنی فرهنگی از حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن دریافت کرد.
دیوسالار در این زمینه گفت: روابط تاریخی، فرهنگی و طولانی دو کشور ایران و ژاپن مدیون ایران شناسان، اسلام شناسان، اساتید زبان و ادبیات فارسی و هنرمندانی از ژاپن و ژاپن شناسان ایرانی است که توانستند در ایجاد شناخت هر چه بیشتر دو ملت نقش آفرینی کنند و همواره قدردان تلاش‌ها و نقش موثر آنان بوده و خواهیم بود.
وی با اشاره به همکاری‌ها و فعالیت‌های این هنرمند و استاد زبان و ادبیات فارسی افزود: بسیار خرسندم که در طول این سال ها، از همکاری های نزدیک خانم تسونادا برخوردار هستیم که با عشق و علاقه فراوان در جهت توسعه تعاملات فرهنگی دو کشور تلاش می‌کنند و در طول حدود سی سال گذشته در جهت یادگیری زبان فارسی و هنر خوشنویسی با جدیت فراوان گام برداشته‌اند و آثار ماندگاری را از خود به یادگار گذاشتند.
رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن به برگزاری دوره‌‌های آموزش زبان فارسی در این کشور هم اشاره کرد و افزود: خوشبختانه با همکاری خانم تسونادا در این زمینه نیز شاهد اجرای دقیق، مستمر و برنامه‌ریزی شده دوره های زبان و ادبیات فارسی بدون توقف بوده‌ایم و حتی پس از کرونا نیز دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی به طور کامل دنبال شد و شاهد رشد فارسی آموزان و توسعه فعالیت‌ها بوده‌ایم و در حال حاضر در دو سطح ویژه کودکان و نوجوانان و بزرگسالان برگزار و فارسی آموزانی از سراسر ژاپن در آن حضور دارند.
تسونانادا هم ضمن تشکر از مردم ایران و رایزنی فرهنگی در حمایت از فعالیت‌های آموزشی و هنری در ژاپن، از انجمن خوشنویسان ایران تقدیر کرد.
در لوح تقدیر انجمن خوشنویسان ایران به امضای عارف براتی آمده است:
"هنرمند گرامی سرکار خانم هیساکو تسونادا
احتراماً طی طریق در عالم هنر ذکر ثنای حق است و زهی ذکر که از زبان بگذرد و به دست آید و گوشه‌ای از جمال مذکور را بر پرده‌ای نقش کند یا پرده‌ای بنوازد و چشم‌ها و گوش‌ها را از فراموشی به ذکر در آورد.
انجمن خوشنویسان ایران زحمات هنرمند عزیز غیر فارسی زبان را که با نبوغ سرشار به فراگیری زبان فارسی و هنر خوشنویسی اهتمام ورزیده و تلاش‌های زاید الوصفی در اشاعه هنر فخیم خوشنویسی ایرانی به انجام رسانیده ارج نهاده و امیدواریم همچنان شمع وجودتان در عرصه‌های مختلف زندگی تابنده و درخشان باشد. توفیق قرین راهتان باد."

هیساکو تسونادا علاوه بر خوشنویسی ایرانی به زبان وادبیات فارسی نیز تسلط دارد و در حال حاضر از سوی رایزنی فرهنگی، زمینه تدریس و آموزش وی به مخاطبان و فرهنگ دوستان ژاپنی فراهم شده که با توجه به شیوع کرونا در حال حاضر به صورت مجازی برگزار می‌شود.
همچنین با معرفی رایزنی فرهنگی و با هماهنگی دفتر یونسکو در ایران، تعدادی از آثار وی در جشنواره و نمایشگاه "رقص قلم" با آثار هنرمندان کشورهای حوزه جاده ابریشم و از جمله ۶ هنرمند دیگر ژاپنی نیز چندی قبل در مراسم ویژه ای در ایران به نمایش درآمد.
پیش از این نیز دکتر حداد عادل رئیس بنیاد سعدی از تلاش‌ها و زحمات این استاد زبان فارسی تجلیل و لوح تقدیر به او اهداء کرد.

پایان خبر / ‏‬

کلید واژه ها: بنیاد سعدی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان خطاطی خوشنویسی ایران ژاپن رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن


نظر شما :