به همت انجمن فارغ‌التحصیلان فارسی خانه فرهنگ راولپندی؛

نشست دوره‌ای «مثنوی خوانی» در پاکستان برگزار شد

۰۵ تیر ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۹ کد : ۳۶۱۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۸۹
نشست دوره‌ای مثنوی‌خوانی با هدف آشنایی با اندیشه‌ها و آموزه‌های عرفانی مولانا در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در راولپندی پاکستان برگزار شد.
نشست دوره‌ای «مثنوی خوانی» در پاکستان برگزار شد

نشست دوره‌ای مثنوی‌خوانی با هدف آشنایی با اندیشه‌ها و آموزه‌های عرفانی مولانا در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در راولپندی پاکستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به همت انجمن فارغ‌التحصیلان فارسی خانه فرهنگ راولپندی (افتخار) و با همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در اسلام آباد، نشست دوره‌ای شرح و مثنوی‌خوانی با هدف آشنایی با اندیشه‌ها و آموزه‌های عرفانی مولانا با حضور احسان خزاعی، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی، مظفرعلی کشمیری، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بین‌الملل اسلامی و جمعی از اعضای این انجمن، استادان، دانشجویان و علاقه‌مندان به فرهنگ و زبان فارسی، برگزار شد.

در این برنامه که در محل سالن اجتماعات خانه فرهنگ کشورمان در راولپندی برگزار شد، بخش‌هایی از اشعار مولانا قرائت و با تفسیر و توضیحات ارائه شده، آموزه‌های مولانا در مثنوی به زبانی روشن و ساده برای حاضرین بیان شد.

احسان خزاعی، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در پاکستان و نماینده بنیاد سعدی در اسلام آباد، ضمن تقدیر از دکتر مظفرعلی کشمیری به خاطر خدمات آموزش زبان فارسی طی سال‌های گذشته و همکاری با خانه فرهنگ ایران و نیز از خانم معصومه بتول به خاطر انجام امور مرتبط با برپایی سلسله نشست‌های مثنوی خوانی، به تشریح جایگاه و اهمیت زبان فارسی و مثنوی مولانا پرداخت و گفت: مجالس و برنامه‌های زیادی در کشورهای مختلف تحت عنوان مثنوی‌خوانی برگزار می‌شود ولی مهم این است که همه ما باید تلاش کنیم تا از جلسات مثنوی‌خوانی بهره‌برداری کنیم چون مثنوی مولوی یک درخت نیرومند ادبیات فارسی است که شامل زبان، ادبیات، عرفان، اخلاق، معنویت و هنر می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه اشعار مثنوی بهره‌های زیادی در زندگی عملی ما دارد، به بیان ویژگی های منحصر به فرد مثنوی پرداخت وگفت: یکی از ویژگی‌های مثنوی مولوی این است که بعد از چندین قرن اشعار آن کهنه و قدیمی نشده است و امروزه که آن را می خوانیم گویی این اشعار تازه سروده شده و برای امروز ماست. مولانا در مثنوی انسان ها را وادار به تفکر می کند لذا می توان گفت؛ مثنوی کتاب درس زندگی است.

رایزن فرهنگی کشورمان اظهار امیدواری کرد تا در آینده نیز شاهد برنامه های بیشتری در حوزه زبان و ادبیات فارسی به عنوان حلقه واسط همدلی دو ملت ایران و پاکستان توسط انجمن افتخار و همچنین تداوم نشست مثنوی خوانی باشیم تا علاقه مندان به زبان و ادبیات فارسی از طریق مثنوی معنوی مولانا بتوانند از این جلسات بهره مند شوند.

نماینده بنیاد سعدی در پایان این برنامه آمادگی رایزنی فرهنگی را برای استمرار همکاری با انجمن افتخار اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد تا سایه ویروس کرونا از سر مردم کوتاه و ریشه کن گردد.

لازم به ذکر است به دلیل موج سوم ویروس کرونا سلسله نشست های مثنوی خوانی برای مدتی به حالت تعلیق درآمده بود که با لطف خداوند و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و با دعوت محدود از افراد، دوباره آغاز شده است.

انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی (افتخار) در راولپندی بعنوان یک موسسه مردم نهاد از حدود چهار سال قبل با حمایت خانه فرهنگ ج.ا.ایران در راولپندی شروع به فعالیت نموده و تاکنون برنامه های فرهنگی و ادبی متنوعی را با مشارکت خانه فرهنگ برگزار کرده است. همزمان با شیوع ویروس کرونا برای مدت چند ماه این برنامه تعلیق گردید و با توجه به صدور اجازه مراجع ذیربط برای بازگشایی محدود مراکز علمی و فرهنگی در پاکستان، این انجمن دوباره فعالیت خود را در زمینه مثنوی خوانی آغاز کرد.

براساس برنامه ریزی بعمل آمده توسط این انجمن و رایزنی فرهنگی کشورمان، دوره مثنوی خوانی هر دو هفته یک‌بار در روز های پنج شنبه و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در اسلام‌آباد در محل خانه فرهنگ ج.ا.ایران در راولپندی برگزار می‌شود.

کلید واژه ها: پاکستان راولپندی مولانا مثنوی معنوی انجمن فارغ التحصیلان فارسی خانه فرهنگ ایران در راولپندی


نظر شما :