وابسته فرهنگی کشورمان در بمبئی:

بسیاری از متون حقوقی و اداری در تاریخ هند به زبان فارسی است

۰۱ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۱ کد : ۳۵۸۴ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۱۵
آشوری در گفت‌وگو با شبکه اینترنتی «اس ان ان» هندوستان گفت: بسیاری از متون و آثار ارزشمند مؤلفان در تاریخ هند به زبان فارسی به رشته تحریر درآمده است.
بسیاری از متون حقوقی و اداری در تاریخ هند به زبان فارسی است

آشوری در گفت‌وگو با شبکه اینترنتی «اس ان ان» هندوستان گفت: بسیاری از متون و آثار ارزشمند مؤلفان در تاریخ هند به زبان فارسی به رشته تحریر درآمده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، با توجه به موفقیت کلاس‌های مجازی زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ کشورمان در هند، شبکه اینترنتی «اس ان ان» مصاحبه‌ای را با محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ کشورمان در بمبئی انجام داد.

آشوری در سخنانی، با اشاره به قدمت زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره هند بیان کرد: زبان و ادبیات فارسی به مدت بیش از ۸۰۰ سال به عنوان زبان رسمی و دیوانی هند بوده است و به همین دلیل بسیاری از متون، مراسلات و آثار ارزشمند مؤلفان در تاریخ هند به این زبان شیرین به رشته تحریر درآمده است که در نسخ خطی بسیاری می‌توان این موضوع را مورد مداقه قرار داد لذا زبانی مهم برای شناخت زوایای مختلف تاریخ سرزمین پهناور هند است.

وابسته فرهنگی کشورمان در بمبئی افزود: ترویج و گسترش زبان و ادبیات فارسی در جامعه هند یکی از ضروریات است که وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بمبئی همواره به طور مستمر برنامه‌ریز و مجری این مهم بوده است.

وی ادامه داد: از زمان تأسیس خانه فرهنگ کشورمان در بمبئی تا کنون کلاس‌های زبان و ادبیات فارسی متعددی با حضور فارسی‌آموزان زیادی برگزار شده و اکنون با توجه به پاندمی کرونا و استفاده همگان از آموزش‌های مجازی، خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی نیز دوره‌های گوناگون زبان فارسی را در مقاطع مختلف به صورت مجازی برگزار می‌کند که علاقه‌مندان می‌توانند به صورت غیر حضوری فرم ثبت نام را تکمیل کرده و برای نمایندگی فرهنگی ارسال کنند.

آشوری در پایان سخنانش با اشاره به بخشنامه اخیر دولت مرکزی هند درباره سیاست‌های آموزشی جدید اظهار کرد: دولت مرکزی طی بخشنامه اخیر خود درباره سیاست‌های آموزشی جدید زبان و ادبیات فارسی را به عنوان یک زبان کلاسیک هند شناخته است و دانش‌آموزان مقاطع مختلف بایستی یکی از زبان‌های کلاسیک اعلام شده را فرا گیرند.

وی یادآور شد: در واقع فرصتی مناسبی برای آنها به شمار می‌آید تا با شرکت در دوره‌های فارسی این زبان شیرین را یاد گیرند. فرا گیری زبان برای انسان یعنی گشودن پنجره‌ای جدید به دنیای دیگر است که از آن طریق می‌توان بسیاری آموخت.

علاقه‌مندان برای استفاده و بهره برداری از این مصاحبه می‌توانند به آدرس https://youtu.be/84jmGCVoxhA مراجعه کنند.

کلید واژه ها: هند بمبئی تاریخ هند زبان فارسی


نظر شما :