انتشار مقاله «چرا باید فارسی بیاموزیم؟» در مطبوعات هند

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۷:۱۴ کد : ۳۵۷۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۰۶
مقاله «چرا باید فارسی بیاموزیم؟» به قلم محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو در مطبوعات هند، چاپ و منتشر شد.
انتشار مقاله «چرا باید فارسی بیاموزیم؟» در مطبوعات هند

مقاله «چرا باید فارسی بیاموزیم؟» به قلم محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو در مطبوعات هند، چاپ و منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به مناسبت سالروز پاسداشت زبان فارسی، مقاله‌ای با عنوان «چرا باید فارسی بیاموزیم؟» در توجیه دلایل و کارکردهای فراگیری زبان فارسی برای مخاطب هندی همزمان با روز ادب فارسی به قلم محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو در مطبوعات هند، چاپ و منتشر شد.

رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو در مقاله «چرا باید زبان فارسی بیاموزیم» آورده است: ۱۸ ماه می مصادف است با روز جهانی زبان فارسی، این مناسبت بهانه‌ای شد تا در خصوص کارکردها وسودمندی‌های فراگیری زبان فارسی برای علاقه‌مندان هندی و پاسخ به این پرسش که چرا باید زبان فارسی بیاموزیم چند سطری را بنویسم.

وی در ادامه، می‌افزاید: فارسی یا پارسی یک زبان ایرانی غربی از زیرگروه ایرانی شاخه هندوایرانی خانواده زبان‌های هندواروپایی است که بیشتر در کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان گفتگو می‌شود. فارسی یک زبان چندکانونی و زبان رسمی ایران و تاجیکستان و افغانستان به‌شمار می‌رود. این زبان در ایران و افغانستان به الفبای فارسی، که از خط عربی ریشه گرفته و در تاجیکستان و ازبکستان به الفبای تاجیکی که از سیریلیک آمده، نوشته می‌شود.

ربانی تأکید می‌کند: نکته مهم دیگر در توجیه اهمیت فراگیری زبان فارسی برای هندی‌ها اینکه عامل زبان، نقش و سهم مهمی در پیوستگی و مناسبات فرهنگی میان هند و جوامع فارسی زبان بویژه ایران بر عهده داشته و دارد.

وی یادآور شد: امروزه نیز این ملت‌ها با بهره گیری از این تجربه تاریخی و به کارگیری زبان فارسی که حلقه وصل تاریخی آنها بشمار می‌آید، می‌توانند از طریق شکل دهی گفت‌وگوهای هدفمند و سازنده مسیر آرمانی جامعه متمدن فرهنگی و معناگرا و اعتدالی خویش را با تکیه بر توان و ظرفیت های سازنده خود پیش برند. بنای تمدن نوین آسیایی جز از مسیر تعامل، گفتگو و فرهنگ به ویژه ایرانی و هندی که مهد فرهنگ، تمدن، عرفان و ادیان بوده‌اند، شکل نخواهد گرفت، چرا که زیرساخت های تمدن و فرهنگ بر پایه عقلانیت و گفتگو بنا شده است.

همچنین، مقاله‌ای دیگری با عنوان «فردوسی شاعر خردگرای فارسی» نوشته رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو در رسانه‌های خبری و مطبوعات این کشور منتشر شده است.

 

پایان خبر / ‏

کلید واژه ها: هند دهلی نو مطبوعات محمدعلی ربانی


نظر شما :