بررسی راه‌های توسعه همکاری ایران و قزاقستان در حوزه ایرانشناسی

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۱ کد : ۳۵۵۱ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۴۰
راه‌های توسعه همکاری رایزنی فرهنگی ایران و دانشگاه فارابی قزاقستان در حوزه ایرانشناسی و مشکلات آموزش زبان فارسی بررسی شد.
بررسی راه‌های توسعه همکاری ایران و قزاقستان در حوزه ایرانشناسی

راه‌های توسعه همکاری رایزنی فرهنگی ایران و دانشگاه فارابی قزاقستان در حوزه ایرانشناسی و مشکلات آموزش زبان فارسی بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، خانم غینی ژومادیل آوا، ایرانشناس دانشگاه فارابی با علی اکبر طالبی متین، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در قزاقستان دیدار و در خصوص راه‌های توسعه همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور به ویژه در حوزه ایرانشناسی گفت‌وگو کرد.

خانم غینی ژومادیل آوا در سخنانی، گفت: اولین مرکز ایرانشناسی در قزاقستان در دانشگاه ملی قزاقستان بنام فارابی افتتاح شد. مرکز ایرانشناسی و زبان فارسی این دانشگاه همواره همکاری‌های بسیاری با رایزنی فرهنگی ایران داشته و همه ساله این مناسبات نیز گسترش می‌یابد.

این ایرانشناس افزود: در دانشگاه فارابی هر سال هفته ایران برگزار می‌شود که در خلال برنامه‌ها سخنرانی سفیر و رایزن فرهنگی ایران برای اساتید و دانشجویان در قزاقستان نیز برنامه ریزی می‌شود، افزون بر این، دانشگاه فارابی با رایزنی فرهنگی ایران و با تعدادی از دانشگاه‌های ایران تفاهمنامه‌هایی امضا کرده و در چارچوب آن همکاری‌های مؤثر و اثربخشی صورت می‌گیرد.

وی به افتتاح مرکز ایرانشناسی، دعوت از اساتید زبان و ادبیات فارسی، اعزام دانشجویان و اساتید قزاقستان به ایران، اعطای راتبه‌های تحصیلی، برگزاری دوره‌های آموزشی، سمینارها، کنفرانس‌ها و سایر نشست‌ها، مراسم فرهنگی و دعوت متقابل از اندیشمندان ایران و قزاقستان برای شرکت در کنفرانس‌های فی مابین اشاره کرد.

استاد دانشگاه فارابی در ادامه توضیحات خود به مشکلات آموزش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فارابی پرداخت.

نماینده بنیاد سعدی افزود: امیدوارم با تلاش همه جانبه رایزنی فرهنگی ایران و این دانشگاه، مشکلات بوجود آمده ناشی از ویروس کرونا در کوتاه مدت برطرف شود. رایزنی فرهنگی کشورمان آمادگی دارد همکاری‌های علمی، دانشگاهی و فرهنگی فی مابین را بیش از پیش توسعه دهد.

در ادامه این دیدار مقرر شد؛ رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در قزاقستان از دانشگاه ملی فارابی به ویژه از اتاق ایران شناسی دانشگاه بازدید و نشستی با ایرانشناسان این دانشگاه و همچنین، دانشگاه‌های آبلای خان و دانشگاه تربیت مدرس زنان برگزار کند.

کلید واژه ها: ایرانشناسی زبان و ادب فارسی قزاقستان دانشگاه فارابی قزاقستان


نظر شما :