از سوی خانه فرهنگ ایران در لاهور؛

کارگاه دانش افزایی «خوانش بوستان و گلستان» برگزار شد

۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۹ کد : ۳۵۳۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۸۲
به مناسبت بزرگداشت روز سعدی، کارگاه دانش افزایی مجازی با عنوان «خوانش بوستان و گلستان» با حضور فارسی‌آموزان و مدرسان از سوی خانه فرهنگ ایران در لاهور برگزار شد.
کارگاه دانش افزایی «خوانش بوستان و گلستان» برگزار شد

به مناسبت بزرگداشت روز سعدی، کارگاه دانش افزایی مجازی با عنوان «خوانش بوستان و گلستان» با حضور فارسی‌آموزان و مدرسان از سوی خانه فرهنگ ایران در لاهور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این کارگاه آموزشی، جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور، خانم عظمی زرینه، شاعر و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پنجاب، خانم محقق مدرس زبان فارسی و فارسی‌آموزان دوره متوسطه و مقدماتی خانه فرهنگ کشورمان حضور داشتند.

روناس در سخنانی، هدف از برگزاری این کارگاه را بررسی اشکالات موجود در خوانش شعر و نثر فارسی برای فارسی‌آموزان و علاقه‌مندان به زبان و ادبیات فارسی عنوان کرد و گفت: خوانش صحیح نثر و شعر فارسی، موجب می‌شود ضمن آنکه فهم آن برای شنونده آسان می شود، آوا و آهنگ آن نیز برایش لذت بخش و گوش نواز باشد.

وابسته فرهنگی ایران در لاهور با اشاره به غنای ادبی در آثار سعدی گفت: از خصوصیات آثار سعدی ساده نگاری با وجود معانی عمیق و آموزنده اخلاقی، عرفانی و عاشقانه است.

وی در ادامه، خاطرنشان کرد: خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور بنا بر وظیفه خود برای گسترش زبان و ادبیات فارسی و آشنایی بیشتر نسل جدید، در آینده نیز کارگاه‌های با موضوعات متنوع برگزار خواهد کرد.

عظمی زرینه، شاعره و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پنجاب نیز با بیان جایگاه آثار ارزشمند سعدی شیرازی در میان شاعران نامدار جهان گفت: سعدی شیرازی نه تنها شاعر و ادیب بلکه روانشناس، جامعه شناس و معلم اخلاق بود.

وی با اشاره به آشوب و بی ثباتی در زمان سعدی در قرن هفتم هجری، به اثرات مخرب آن بر جامعه آن روز پرداخت و افزود: در چنین وضعیت بغرنجی که سایه ترس و وحشت و یاس و ناامیدی بر جامعه سایه افکنده بود، سعدی پس از سفرهای طولانی به نگارش گلستان و بوستان پرداخت تا ارزش های معنوی، صمیمیت و عشق را به جامعه برگرداند.

عظمی زرینه با قرائت ابیاتی از گلستان سعدی گفت: خوشبختانه مردم و جوانان در پاکستان با شخصیت سعدی آشنا هستند. هر چند زبان و ادبیات فارسی در این کشور رو به فراموشی است اما در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، دو کتاب گلستان و بوستان به دانش آموزان و دانشجویان تدریس می‌شود و از این شاعر به عنوان معلم اخلاق یاد می‌شود. ‌‌

این استاد زبان و ادبیات فارسی گفت: سعدی شاعر جسور و بی باکی بود، زیرا که مخاطبان وی تنها مردم عادی نبودند بلکه وی پادشاهان را نیز مورد خطاب و عتاب قرار داده و آیین کشور داری را بر اساس انسانیت به آنها تعلیم می‌داد.

وی با بیان اینکه بسیاری از شخصیت‌های ادبی جهان تحت تأثیر اشعار سعدی قرار گرفته و برخی از آثار خود را با الگو برداری از گلستان و بوستان نگاشتند.

عظمی زرینه در پایان سخنانش، مطرح کرد: مردم پاکستان بر اساس یک سنت دیرینه گلستان و بوستان سعدی را به زبان‌های فارسی اردو یا انگلیسی در خانه‌های خود نگهداری می‌کنند و آن را هر از چند گاهی می‌خوانند زیرا که معتقدند با خواندن گلستان و بوستان عشق، محبت و صمیمیت در وجود آنها جاری می‌شود.

وی همچنین، خواهان برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های بیشتر برای درک و فهم بهتر گلستان و بوستان سعدی شد.

در ادامه این کارگاه آموزشی، فارسی‌آموزان به ترتیب اشعاری از سعدی را قرائت کردند و عظمی زرینه و جعفر روناس، آنها را برای خواندن و درک بهتر این اشعار راهنمایی کردند.

‌‌‌‌

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی لاهور بزرگداشت سعدی


نظر شما :