ششمین برنامه زنده «با سخنوران سعدی» در «بنیاد سعدی» برگزار شد

اعلام برندگان مسابقه نوروزی «با سخنوران سعدی» در سطح میانی فارسی‌آموزان / کیوان محمودنژاد: فارسی آموزان با یادگیری فن بیان، بهتر می توانند مفاهیم را منتقل کنند

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۵ کد : ۳۵۳۲ اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۷۵
برندگان سطح میانی مسابقه نوروزی«با سخنوران سعدی» با حضور کیوان محمودنژاد بازیگر سینما و تلویزیون معرفی شدند.
اعلام برندگان مسابقه نوروزی «با سخنوران سعدی» در سطح میانی فارسی‌آموزان / کیوان محمودنژاد: فارسی آموزان با یادگیری فن بیان، بهتر می توانند مفاهیم را منتقل کنند

برندگان سطح میانی مسابقه نوروزی «با سخنوران سعدی»، با حضور کیوان محمودنژاد بازیگر سینما و تلویزیون معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی «بنیاد سعدی»، ششمین برنامه «با سخنوران سعدی» با اجرای حمیدرضا امیرافضلی استاد فن بیان و سخنوری و سمیرا یافتیان مدیر روابط عمومی بنیاد سعدی و با حضور کیوان محمودنژاد بازیگر نام‌آشنای سینما و تلویزیون، به صورت زنده در صفحه اینستاگرام بنیاد سعدی برگزار شد و برندگان سطح میانی مسابقه نوروزی «با سخنوران سعدی» در این برنامه معرفی شدند.

در ابتدای این برنامه حمیدرضا امیرافضلی با تمجید از اجراهای خوب شرکت‌کنندگان سطح میانی گفت: به همه فارسی آموزانی که در مسابقه نوروزی با سخنوران سعدی شرکت کرده اند لوح تقدیر اهدا خواهد شد و به برندگان مسابقه جوایزی از سوی سایت «طاقچه» تقدیم می شود.

امیرافضلی در این باره افزود: ما یک جایزه ویژه هم از طرف گروه با سخنوران سعدی برای برگزیدگان مسابقه در نظر گرفتیم و در توضیح گفت؛ ما در بنیاد سعدی و گروه با سخنوران سعدی در حال برنامه‌ریزی دوره‌های آموزشی فن بیان و سخنوری برای زبان آموزان فارسی هستیم و در همین راستا تصمیم گرفتیم یک دوره آموزش اختصاصی را به صورت رایگان برای برگزیدگان مسابقه «با سخنوران سعدی» برگزار کنیم تا علاوه بر تقدیر و ایجاد انگیزه به شیوایی کلام آنها نیز کمک کرده باشیم.

فارسی آموزان با یادگیری فن بیان بهتر می توانند مفاهم را منتقل کنند

در ادامه کیوان محمودنژاد بازیگر سینما و تلویزیون به صورت زنده در برنامه حضور پیدا کرد و پیرامون مباحث فن بیان با حمیدرضا امیرافضلی به بحث و گفتگو پرداخت.

محمودنژاد ضمن ارزشمند خواندن مجموعه فعالیت‌های «بنیاد سعدی» در حوزه آموزش زبان فارسی در جهان، درباره فن بیان و اهمیت آن در شکل دادن به ارتباط بهتر انسانها نیز صحبت کرد و گفت: به صرف داشتن صدای خوب نمی‌توان سخنور و گوینده خوبی شد و لازم است تمرین های ساده اما مداومی برای تغییر عادات غلط در تنفس و تکلم انجام شود.

محمودنژاد در پاسخ به این سوال که فراگیری فن بیان تا چه اندازه برای فارسی‌آموزان خارجی زبان ضرورت دارد گفت: با توجه به لهجه‌های گوناگونی که در زبان‌های خارجی در سراسر دنیا وجود دارد، شاید فراگیری فن بیان ضروری به نظر نرسد و شاید شیوا صحبت کردن فارسی انتظار زیادی از یک فرد خارجی باشد، اما طبعاً وقتی زبان آموز فن بیان و درست تلفظ کردن را یاد بگیرد می‌تواند مفاهیم را بهتر انتقال دهد.

برندگانی که شعر خواندند

در بخش دیگر این برنامه، حمیدرضا امیرافضلی ضمن تشکر از حضور کیوان محمودنژاد، از ایشان دعوت کرد تا نام برندگان سطح میانی مسابقه «با سخنوران سعدی» را اعلام کنند.

محمودنژاد ضمن تقدیر از این حرکت برای ایجاد انگیزه در میان فارسی آموزان و تبریک به همه برگزیدگان، اسامی برندگان سطح میانی را به ترتیب زیر اعلام کرد: جایزه نفر سوم سطح میانی به صورت مشترک به خانم فاتِن الأشقر از لاذقیه سوریه و خانم شاهزاده از تاشکند ازبکستان تعلق گرفت. جایزه نفر دوم سطح میانی این مسابقه به خانم دردانه از تاشکند ازبکستان رسید و جایزه نفر اول سطح میانی به خانم اراده رحمان‌علی‌اِوا از تاشکند ازبکستان اختصاص یافت؛ در این بخش جایزه ویژه داوران به خانم عزت ماه از خاروق تاجیکستان تعلق گرفت.

پس از اعلام برگزیدگان، تعدادی از آنها در برنامه زنده «باسخنوران سعدی» حضور یافتند و با مجری و مهمان ویژه برنامه به گفت و گو پرداختند.

ابتدا خانم دردانه از تاشکند ازبکستان و برنده جایزه دوم مسابقه در برنامه حضور یافت و ضمن معرفی خود گفت: من دانشجوی دانشگاه «خاورشناسی» تاشکند هستم و برنده‌شدن در این مسابقه برایم خیلی خوشحال‌کننده بود. به عقیده من این مسابقات برای فارسی آموزان انگیزه‌ی بزرگی به شمار می‌رود و من از همه اساتیدم آقای محمدرضا اصلانی، خانم عزیزه و آقای دوران تشکر می‌کنم.

وی درباره علاقه خود به زبان فارسی توضیح داد: سر کلاس درس وقتی من شعر فارسی شنیدم به خاطر آهنگ آن، عاشق این زبان شدم و به عقیده من زبان فارسی بسیار زبان شیرین و زیبایی است.

این فارسی آموز اهل ازبکستان در ادامه و در پاسخ به درخواست کیوان محمودنژاد برای شعرخوانی، به خوانش شعر «بوی جوی مولیان آید همی» سروده رودکی پرداخت.

سپس خانم رُدینه عاقل، از لاذقیه سوریه به عنوان یکی از بینندگان، فرصت حضور در برنامه را پیدا کرد و درباره آشنایی خود با زبان فارسی گفت: من در دانشکده ادبیات بخش تاریخ درس می‌خوانم. من به ادبیات فارسی علاقه دارم چون زبان شیرین و آسانی است؛ فکر می‌کنم زبان فارسی از زبان عربی دور نیست و واژگان مشترک در این دو زبان بسیار است.

رودینه ادامه داد: روابط فرهنگی، تاریخی و سیاسی بسیاری میان ایران و سوریه وجود دارد. این دلیل هم می تواند در علاقه من به زبان فارسی تاثیرگذار باشد. این فارسی آموز نیز شعر «الا یا ایها الساقی …» از دیوان حافظ را قرائت کرد.

پس از آن امیرافضلی با تقدیر از شعرخوانی ردینه عاقل گفت: شما اجرای خوبی داشتید و به خاطر تلاش و علاقه زیادی که به اجرای اشعار فارسی دارید می توانید در دوره آموزشی رایگان ویژه برندگان مسابقه شرکت کنید.

همزمان با حضور رُدینه عاقل و کیوان محمودنژاد، خانم فاتن الأشقر از لاذقیه سوریه هم به برنامه زنده «با سخنوران سعدی» پیوست و در ابتدای صحبت‌هایش گفت: من یک متخصص پوست هستم و پزشکی خوانده‌ام؛ حضور در مسابقه «با سخنوران» و برگزیده شدن درآن برای من بسیار اهمیت داشت. وی در ادامه شعری از شاعر مورد علاقه اش فروغی بسطامی خواند.

در بخش پایانی خانم اراده رحمان علی، از کشور ازبکستان و برنده اول مسابقه با سخنوران سعدی در «سطح میانی» روی خط برنامه اینستاگرامی بنیاد آمد. رحمان علی در صحبت با مجری و مهمان برنامه گفت: من دانشجوی دانشگاه خاورشناسی تاشکند هستم و در آنجا زبان و ادبیات فارسی را می‌آموزم. من زبان فارسی به ویژه ادبیات فارسی را بسیار دوست دارم، البته خودم در زبان ازبک شعر می‌گویم و ابیات فارسی را به زبان ازبکی ترجمه می‌کنم.

این فارسی آموز ادامه داد، امیدوارم در آینده بتوانم در این رشته گام‌‌های بلندی بردارم و گفت: من به شعر مدرن فارسی علاقه بیشتری دارم و عاشق اشعار سهراب سپهری، فروغ فرخزاد، احمد شاملو و قیصر امین‌پور هستم.

در پایان این برنامه زنده، اراده رحمان علی، غزل «خسته‌ام از این کویر» قیصر امین‌پور را برای مخاطبان خواند که با تشویق مجری و مهمان برنامه همراه بود.

گفتنی است که برنامه "با سخنوران سعدی" به همت حمیدرضا امیرافضلی و با حمایت بنیاد سعدی و سمیرا یافتیان مدیر روابط عمومی بنیاد، از زمستان گذشته و با هدف ارتقای کیفیت بیان فارسی آموزان جهان و با شعار "فارسی را زیباتر صحبت کنیم" فعالیت خود را آغاز کرده است. با سخنوران سعدی علاوه بر اجرای برنامه های زنده آموزشی و دعوت از چهره های سرشناس عرصه گویندگی و اجرا، قرار است دوره های آموزشی مجازی و حضوری مختلفی در زمینه گویندگی و فن بیان برای فارسی آموزان برگزار کند.

پایان خبر / ‏

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

 

کلید واژه ها: مسابقه با سخنوران سعدی بنیاد سعدی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان آموزش فن بیان و سخنوری


نظر شما :