در چارچوب دومین دوره هفته زبان و ادبیات فارسی در بیشکک انجام شد؛

بازگشایی مرکز ایرانشناسی فردوسی در کتابخانه ملی قرقیزستان

۲۹ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۱ کد : ۳۵۱۱ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۴۴
مراسم بازگشایی مرکز ایرانشناسی فردوسی کتابخانه ملی قرقیزستان همراه با افتتاح نمایشگاه عکس دستاوردهای انقلاب اسلامی و نیز، تجهیز این مرکز به آثار و کتابهای ایرانی به زبان روسی برگزار شد.
بازگشایی مرکز ایرانشناسی فردوسی در کتابخانه ملی قرقیزستان

مراسم بازگشایی مرکز ایرانشناسی فردوسی کتابخانه ملی قرقیزستان همراه با افتتاح نمایشگاه عکس دستاوردهای انقلاب اسلامی و نیز، تجهیز این مرکز به آثار و کتابهای ایرانی به زبان روسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، کتابخانه ملی قرقیزستان مراکز فرهنگی و آموزشی برخی کشورها را در خود جای داده است، مراکزی که هر یک از کشورها می‌توانند با تجهیز آنها نسبت به معرفی فرهنگ، تاریخ و ادبیات خود و برگزاری مراسم و نشست‌های ادبی و نمایشگاه‌های مختلف اقدام کنند.

در این کتابخانه، بخشی با عنوان مرکز ایرانشناسی فردوسی از سال ۲۰۰۲ میلادی به ج.ا.ایران اختصاص داده شده که تا به امروز توسط رایزنی فرهنگی کشورمان و سفارت ج.ا.ایران تجهیز و مورد حمایت قرار گرفته است.

رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در عین تجهیز مرکز ایرانشناسی فردوسی با کتابخانه ملی قرقیزستان نیز همکاری و تعاملاتی داشته و برنامه‌های مشترکی را در سالن‌های کتابخانه ملی و در مرکز ایرانشناسی فردوسی برگزار کرده است.

این مرکز بیش از ۴۰۰۰ جلد کتاب در موضوعات مختلف مربوط به ایران را در خود جای داده و می‌توان از آن به عنوان اولین و بلکه تنها مرکز ایرانی در قرقیزستان ذکر کرد که منابع موجود در آن مورد مراجعه و استفاده پژوهشگران، شرق‌شناسان، ایران‌شناسان، استادان و دانشجویان زبان فارسی، دانشجویان رشته مطالعات منطقه‌ای و علاقه‌مندان به حوزه فرهنگ ایرانی قرار می‌گیرد.

در سال ۱۳۹۹ نیز علیرغم شرایط سخت کرونایی و محدودیت‌های موجود، فعالیت‌های این مرکز با حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان و به یُمن تعاملات بسیار خوب و دوجانبه با کتابخانه ملی قرقیزستان ادامه پیدا کرد و شرایط و فرصتی بوجود آمد که این مرکز با حمایت اداره‌کل همکاری‌های علمی و دانشگاهی پس از ۱۸ سال بازسازی شود.

مرکز ایران‌شناسی فردوسی در حال حاضر به منابع و کتب جدید در موضوعات مختلف مرتبط با ایران به زبان روسی تجهیز شده است؛ آثار و کتبی که با حمایت اداره‌کل همکاری‌های علمی و دانشگاهی از بنیاد مطالعات اسلامی ابن سینا و انتشارات صدرا مسکو تهیه شده و برای اولین بار این مرکز با منابعی در این مقیاس به زبان روسی که زبان دولتی قرقیزستان محسوب می‌شود، تجهیز می‌شود.

حالا با بازسازی صورت گرفته و تجهیز مرکز فردوسی به امکانات جدید، کارکرد دیگری نیز به فعالیت‌های همیشگی و سنتی آن اضافه شده است و آن امکان برگزاری نمایشگاه در موضوعات مختلف مربوط به ایران در مناسبت‌های موضوعی است. بر همین اساس اولین نمایشگاه عکس در این مرکز نیز همزمان با روز بازگشایی مرکز در دستور کار قرار گرفته است.

مراسم بازگشایی مرکز ایرانشناسی فردوسی کتابخانه ملی قرقیزستان با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تعداد محدودی از اصحاب قلم و رسانه در سومین روز از هفته زبان و ادبیات فارسی برگزار شد. دومین دوره هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان از ۲۳ تا ۲۷ فرودین ۱۴۰۰ برگزار شد.

‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

پایان خبر / ‏

کلید واژه ها: بنیاد سعدی زبان فارسی قرقیزستان بیشکک هفته زبان و ادبیات فارسی در بیشکک مرکز ایرانشناسی فردوسی


نظر شما :