با معرفی اساتید ایتالیایی زبان و ادبیات فارسی؛

کتاب «سیمرغ، سی مصاحبه با ایران شناسان ایتالیایی» در رُم رونمایی شد

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۲ کد : ۳۵۱۰ زبان فارسی در جهان معرفی کتابها
تعداد بازدید:۳۰
به ابتکار سرویس بینافرهنگی اداره‌کل کتابخانه‌های شهر رُم، کتاب «سیمرغ، سی مصاحبه با ایران شناسان ایتالیایی» از منشورات رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا رونمایی شد.
کتاب «سیمرغ، سی مصاحبه با ایران شناسان ایتالیایی» در رُم رونمایی شد

‌‌‌‌‌‌‌به ابتکار سرویس بینافرهنگی اداره‌کل کتابخانه‌های شهر رُم، کتاب «سیمرغ، سی مصاحبه با ایران شناسان ایتالیایی» از منشورات رایزنی فرهنگی کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در ایتالیا رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به ابتکار سرویس بینافرهنگی اداره‌کل کتابخانه‌های شهر رُم و با مشارکت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در ایتالیا و انجمن بین‌المللی مطالعات مدیترانه و شرق، در نخستین روز از برگزاری مجموعه برنامه‌های «گفت‌وگوهایی در خصوص فرهنگ ایرانی و کردی» از کتاب «سیمرغ. سی مصاحبه با ایران شناسان ایتالیایی» از منشورات رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا در پرتال سرویس کتابخانه‌های شهر رُم رونمایی شد.

نخستین مصاحبه از این کتاب به معرفی تاریخچه، ساختار و فعالیت‌های رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا با تمرکز ویژه بر معرفی طرح تاریخ شفاهی اسلام شناسان، ایران شناسان و اساتید زبان و ادبیات فارسی در ایتالیا و نیز رونمایی از مجلد نخست کتاب «سیمرع: سی مصاحبه با ایران شناسان ایتالیایی» اختصاص دارد.

محمد تقی امینی، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران و نماینده بنیاد سعدی در ایتالیا، مناسبات همه جانبه فرهنگ محور ایران و ایتالیا به پشتوانه ریشه‌های تاریخی مشترک دو فرهنگ و تمدن غنی و پرقدمت ایران و ایتالیا را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: رایزنی فرهنگی کشورمان با هدفِ معرفی ایران در ایتالیا و ارتقاء درک متقابل و تحکیم صلح و دوستی دو ملت و دولت ایران و ایتالیا، فعالیت‌هایی نظیر ترجمه و نشر کتاب، پیگیری همکاری‌های علمی دانشگاهی، حمایت از کرسی‌های ایرانشناسی و زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا، برگزاری دوره‌های آموزشی مجازی و حضوری زبان فارسی، برنامه ریزی و برگزاری نشست‌های علمی و رخدادهای فرهنگی و هنری نظیر نمایشگاه هنری، نمایش فیلم، اجرای موسیقی زنده و همایش، به همراه فعالیت‌های تحقیقاتی، امانت سپاری کتاب و ارایه مشاوره علمی فرهنگی و فعالیت در فضای مجازی را در چارچوب موافقتنامه فرهنگی بین ایران و ایتالیا انجام می‌دهد.

وی در ادامه افزود: یکی از طرح‌های اخیر رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا، طرح تاریخ شفاهی ایران شناسان، اسلام شناسان و اساتید زبان و ادبیات فارسی در ایتالیا بود که بر مبنای تحقیقات رایزنی فرهنگی، مصاحبه‌های آن در زمان مدیریت رایزن فرهنگی قبلی انجام و پیاده شده و مجلد نخست آن، مشتمل بر ۱۰ مصاحبه به کوشش ابوالحسن حاتمی در سال ۲۰۲۰ میلادی با مشارکت انجمن بین‌المللی مطالعات مدیترانه و شرق، به زبان ایتالیایی به چاپ رسیده است.

 

‌‌‌‌‌پایان خبر / ‏

کلید واژه ها: زبان فارسی در جهان بنیاد سعدی ایتالیا رم رونمایی کتاب سیمرغ، سی مصاحبه با ایرانشناسان ایتالیایی


نظر شما :