با تقدیر از فعالان حوزه زبان فارسی و ایرانشناسی؛

دومین دوره هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان آغاز شد

۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۶ کد : ۳۵۰۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۹۶
دومین دوره هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان با برگزاری مراسمی در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه دولتی بیشکک، آغاز شد.
دومین دوره هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان آغاز شد

‌‌‌‌‌‌دومین دوره هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان با برگزاری مراسمی در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه دولتی بیشکک، آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، خرازی، سفیر و پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در قرقیزستان با موسی یف، رییس دانشگاه دولتی بیشکک دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار، موضوع همکاری‌های فیمابین دو کشور در حوزه‌های آموزشی و فرهنگی و نقش و سهم بارز دانشگاه دولتی بیشکک در این همکاری‌ها و به ویژه در زمینه آموزش زبان فارسی بررسی شد.

گفت‌وگوهای هیأت ایرانی به سرپرستی ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان با مقامات قرقیزی در سفر هفته گذشته به بیشکک و تأکید رئیس جمهور جدید قرقیزستان به گسترش همکاری‌ها و تعاملات فیمابین به خصوص در حوزه‌های فرهنگی از دیگر نکاتی بودند که در این دیدار از سوی سفیر کشورمان مطرح شد.

در ادامه، سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در قرقیزستان باتفاق مسئولان دانشگاه دولتی بیشکک در جمع استادان و دانشجویان در سالن اصلی دانشگاه حضور یافتند و معاون اول دانشگاه دولتی بیشکک سخنان کوتاهی در خصوص اهمیت زبان فارسی و روابط بین دو کشور ایران و قرقیزستان بیان کرد.

 

خرازی هم در سخنانی، به اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در تنظیم و برقراری روابط با سایر کشورها، جایگاه و اهمیت کشورهای پیرامونی و همسایه و کشورهای اسلامی در این روابط، وضعیت روابط ایران و قرقیزستان از زمان فروپاشی شوروی و استقلال قرقیزستان تا به امروز و اشتراکات فرهنگی و دینی دو کشور، پرداخت.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زیاد برای گسترش و تعمیق روابط دو کشور، نکاتی را در خصوص سطح گذشته و کنونی روابط و مناسبات دو کشور بخصوص در حوزه‌های اقتصادی و تجاری، تأثیر کرونا بر روابط اقتصادی دو کشور در یک سال گذشته، دلایل عدم رضایت از سطح کنونی روابط و راهکارهای تحرک بخشیدن به روابط فیمابین، تحریم‌های حداکثری و ظالمانه امریکا علیه ایران، حرکت جهان از سیستم تک قطبی به سمت سیستم چندقطبی و شکل گیری اتحادها و ائتلاف‌های منطقه‌ای، مشخصات و ویژگی‌های دوران گذار و.... بیان کرد.

سخنرانی قاسمی، رایزن فرهنگی کشورمان در خصوص هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان و پخش پیام ویدئویی رضا مرادصحرایی، معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد سعدی با زیرنویس روسی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

در پایان نیز، تقدیرنامه حداد عادل، رییس بنیاد سعدی به «بیاس تورال»، نویسنده و شرقشناس، رییس بخش قرقیزستان شناسی آکادمی ملی ماناس و چنگیزآیتماتف قرقیزستان و مترجم شاهنامه فردوسی به زبان قرقیزی، «نورلان بیک بالتابایف»، مدیر گروه زبان‌های خاورمیانه دانشگاه دولتی بیشکک، استاد برجسته زبان فارسی و مولف فرهنگ لغت قرقیزی فارسی و «خانم النورا نوسوبعلی یوا»، مسئول بخش آموزش و ارتباط با دانشگاه‌های رایزنی فرهنگی ایران در بیشکک، مدرس زبان فارسی در مدارس بیشکک و مترجم قرقیزی فارسی که در طول سال‌های گذشته در حوزه زبان فارسی و ایرانشناسی در قرقیزستان تلاش‌ها و خدماتی ارزشمند داشته‌اند، اعطا شد.

گفتنی است؛ ابتکار برگزاری هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان بر اساس الگوی برگزاری المیپاد زبان فارسی و نیز همایش ایرانشناسان در روسیه صورت می‌گیرد و اولین دوره آن در آبان سال ۱۳۹۸ باحضور معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد سعدی در بیشکک برگزار شد. در همان دوره اول، اعلام شد که هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان بصورت دوسالانه برگزار خواهد شد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی قرقیزستان


نظر شما :