همزمان با عید مبعث و بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی؛

بزرگداشت نظامی گنجوی در عشق آباد برگزار شد+گزارش تصویری

۲۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۴ کد : ۳۴۶۰ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۳۹
گردهمایی بزرگداشت «حکیم نظامی گنجوی» شاعر برجسته و پرآوازه زبان فارسی با حضور سفیر ایران در ترکمنستان، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران و فارسی آموزان و علاقمندان به ادب و هنر در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شد.
بزرگداشت نظامی گنجوی در عشق آباد برگزار شد+گزارش تصویری

گردهمایی بزرگداشت «حکیم نظامی گنجوی» شاعر برجسته و پرآوازه زبان فارسی با حضور سفیر ایران در ترکمنستان، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران و فارسی آموزان و علاقمندان به ادب و هنر در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این مراسم سفیر ایران در ترکمنستان ضمن تبریک عید مبعث و با تقدیر از رایزنی فرهنگی در برپایی این مراسم، علاقه جوانان ترکمن به حضور در محافل ادبی و نیز حضور فارسی آموزان رایزنی فرهنگی و مشارکت آنها در چنین برنامه هایی را مایه مباهات و زمینه ساز آشنایی بیشتر آنها با مفاخر ادبی ایران دانست و گفت: آموزه های فرهنگی و ادبی از ویژگی هایی است که خداوند متعال در نهاد بشر قرار داده است تا از آن بهره ببرد. مفاهیمی که در بطن اشعار شاعرانی همانند نظامی گنجوی وجود دارد، مفاهیمی قابل ستایش است و با کمی تأمل در این مفاهیم می توان به اعماق تفکر نظامی پی برد.

سفیر ایران در ترکمنستان ضمن اشاره به مختومقلی فراغی شاعر بزرگ ترکمن افزود: ایران در حوزه زبان و ادبیات فارسی شعرای بزرگی دارد. همان گونه که اشعار شعرای فارسی زبان نظیر نظامی برای زندگی انسان‌ها کارگشا می باشد، اشعار مختومقلی نیز این گونه است.

ارباب خالص در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به بزرگداشت مختومقلی فراغی در سال ۲۰۲۴ که به ابتکار قربانقلی بردی محمداُف رئیس جمهوری ترکمنستان برگزار می شود و تأکید بر اینکه مفاخر ادبی و شخصیت های فرهنگی هر جامعه‌ای جزء میراث فرهنگی آن جامعه می باشند، اظهار داشت: ما به عنوان میراث دار بزرگان و مفاخر ادبی که در گذشته در این کره خاکی زندگی کرده اند، وظیفه داریم یاد و خاطره آنها را زنده نگه داریم و این میراث را به نسل های بعدی منتقل کنیم.

سفیر ایران در ترکمنستان در پایان سخنان خود با اشاره به برگزاری بزرگداشت شاعرانی همچون نظامی گنجوی که در زندگی انسان ها در دوره های مختلف تاریخی، بسیار مؤثر بوده اند، گفت: یکی از مهم ترین وظایف ما تجلیل از شاعران و احیای اشعار و آثار آنها است چرا که آنها در شکل گیری باورهای اجتماعی ما نقش بسزایی را ایفا کرده اند.

نوید رسولی سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در سخنانی با اشاره به نظامی گنجوی گفت: شاعران آسمانی بعد از انبیاء از رحمت ها و نعمت های خداوندی هستند چرا که هادیان طریق اند و سخنان و اشعار آنها مایه دلخوشی و شادی انسان ها است. وقتی ما شعر شاعرانی چون نظامی گنجوی را می خوانیم ما را از عالم مادی به عالم معنوی می برد.

رسولی در ادامه افزود: برخی نظامی را معجزه زمان خود و اشعار او را معجزه ای در نوع خود می دانند. البته شعرای ایرانی دیگر از جمله سعدی، مولانا، حافظ که بعد از نظامی می زیسته اند در واقع دنباله رو او بوده اند.

خود نظامی در این باره می گوید:

تیغ ز الماس زبان ساختم هر که پس آمد سرش انداختم

نماینده بنیاد سعدی در ترکمنستان در بیان مقام مخزن الاسرار نظامی گفت: از چهارصد کتابی که پس از مخزن الاسرار نوشته شده مثل مطلع الانوار، روضه الانوار، تحفه الاحرا و… هیچکدام مقام مخزن الاسرار را پیدا نکرده است و همگی به نظامی به چشم استاد و پیشرو نگاه می کرده اند.

رسولی با اشاره به اینکه نظامی یک فرهنگ است یعنی مجموعه ای از معارف پیشینیان ما است، گفت: نظامی درکتاب ها و اشعار خود به همه حوزه ها نظیر روانشناسی، جامعه شناسی، حقوق، زیبایی شناسی و… وارد شده است.

وی در ادامه افزود: نظامی به زبان فارسی خدمت زیادی کرده و به اندازه ای توانا بوده است که درباره هر چه می خواسته، می توانسته سخن بگوید. او همچنین؛ در اشعارش با استفاده از یک لغت و بیان آن به انحاء مختلف، انسان را به حیرت وامی دارد.

سرپرست رایزنی فرهنگی در پایان سخنان خود با اشاره به شعر «سان بولسام» مختومقلی فراغی شاعر بزرگ ترکمن و نیز آشنایی او با شاعران فارسی زبان و عرفانی بزرگ ایران گفت: مختومقلی فراغی در این شعر با تمجید از شاعرانی چون خیام نیشابوری، نظامی گنجوی، فردوسی، حافظ، مولانا و… آرزو می کند که در زمره آنها باشد.

عباس کرخی کارشناس شعر و موسیقی ایرانی به عنوان سخنران بعدی این مراسم ضمن توضیح درباره زندگی نظامی گنجوی و آثار او، حاضران را با داستان ها و برخی نکات نغز در اشعار این شاعر بزرگ آشنا کرد.

خواندن مقالات و اشعاری از این شاعر بلند آوازه ایرانی توسط ۱۷ نفر از جوانان ترکمنی که زبان فارسی را در رایزنی فرهنگی آموخته اند، یکی دیگر از بخش های این مراسم بود که بسیار مورد استقبال قرارگرفت و شبی به یاد ماندنی را برای آنان رقم زد. این مراسم با پرسش و پاسخ و تجلیل از مقالات برگزیده به پایان رسید.

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی نظامی گنجوی ترکمنستان


نظر شما :