کنفرانس نظامی گنجوی در کراچی برگزار شد

۲۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۰ کد : ۳۴۵۵ زبان فارسی در جهان معرفی مشاهیر
تعداد بازدید:۱۵۶
به مناسبت سالروز بزرگداشت نظامی گنجوی کنفرانس ادبی با همکاری و مشارکت نمایندگی فرهنگی ایران در کراچی و بخش زبان ادب فارسی دانشگاه کراچی در تالار اجتماعات خانه فرهنگ ایران برگزار شد.
کنفرانس نظامی گنجوی در کراچی برگزار  شد

‌‌‌‌‌‌به مناسبت سالروز بزرگداشت نظامی گنجوی کنفرانس ادبی با همکاری و مشارکت نمایندگی فرهنگی ایران در کراچی و بخش زبان ادب فارسی دانشگاه کراچی در تالار اجتماعات خانه فرهنگ ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیادسعدی، این نشست ادبی با همکاری و مشارکت نمایندگی فرهنگی ایران درکراچی و بخش زبان ادب فارسی دانشگاه کراچی با حضور سجادی سرپرست سرکنسولگری ایران در کراچی، بهرام کیان رئیس خانه فرهنگ ایران درکراچی، رمضان بامری رئیس بخش فارسی دانشگاه کراچی، آصفی رئیس سرپرستی مدارس ایران درشبه قاره، اساتید و دانشجویان بخش فارسی، دبیران مجتمع آموزشی ایرانیان و پرسنل کنسولگری، در تالار اجتماعات خانه فرهنگ ایران برگزارشد.

بهرام کیان، رئیس خانه فرهنگ ایران در کراچی در طول سخنرانی خود، گفت: همه آثار به یادگار مانده از نظامی خصوصاً مخزن الاسرار، اقبال نامه و مقدمه تمام مثنوی‌هایش، نشان ازحکمت دانی او دارد، نظامی در علوم عقلی و به ویژه درفلسفه، منطق، ریاضیات و نجوم نیز سرآمد بود و در علوم نقلی، همانند اخبار، قرآن، فقه، احادیث نیز تبحر و مهارت کامل داشته است.
وی افزود: استادان ادبیات کهن فارسی معتقدند، منظومه سرایی با نظامی به اوجی رسید که تکرار شدنی نبود. شیوایی استحکام زبان، قدرت تخیل و توصیف‌های بدیع و دقیق نظامی از هشت قرن پیش، سرمشق و الهام بخش دیگران بوده است.
مدیر خانه فرهنگ شهر کراچی در ادامه، گفت: نظامی در کشور‌هایی که با ایران مراوده فرهنگی بیشتر و عمیق‌تری داشته‌اند، چهره‌ای است بسیار آشنا. گفته می‌شود، در شبه قاره حدود یک هزار جلد نسخه خطی از آثار نظامی وجود دارد.
«نجمی حسن» استاد زبان وادب فارسی در دانشگاه دولتی کراچی اظهار داشت: جمال الدین ابومحمد بن یوسف بن زکی متخلص به نظامی از ارکان استوار شعر فارسی است. درست است که مثنوی داستان سرایی از نظامی آغاز نشده است، ولی این نظامی است که توانسته در قرن ششم قمری هجری داستان سرایی را به حد اعلای به تکامل برساند.
وی افزود: محمد اقبال لاهوری شاعر بزرگ شبه قاره نیر اشعاری از هفت پیکر نظامی را در پیشگفتار پیام مشرق نقل کرده است و در مجموعه شعری "ضرب کلیم" و "جاوید نامه" ابیاتی از مثنوی لیلی مجنون نظامی را نقل و تنظیم کرده است.
«محمد نذیر» استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کراچی طی سخنان خود، ضمن قدردانی از تلاش‌های نمایندگی فرهنگی در برگزاری کنفرانس ادبی در مورد نظای گنجوی شاعر بزرگ و برجسته قرن ششم قمری هجری ایران زمین، آن را اقدامی بزرگ در شناساندن نظامی به دانشجویان زبان و ادب فارسی در پاکستان دانست.
«فایزه زهرا میرزا» ضمن تبریک گفتن به مسئول خانه فرهنگ برای برگزاری این کنفرانس به مناسبت بزرگداشت نظامی گنجوی شاعر پرآوازه ایران زمین، درباره ویژگی‌های شعر سرایی نظامی مطالبی را بیان کرد.
«سجادی» سرپرست سرکنسولگری ایران در کراچی نیز در پایان مراسم، نظامی را شاعری نمونه و منحصر به فرد در مثنوی سرایی و یکی از شاعران برجسته و پر آوازه زبان و ادب فارسی قلمداد کرد.

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی کراچی نظامی گنجوی


نظر شما :