معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی در جمع دانشجویان دانشگاه بلگراد:

زبان فارسی ستون استوار تاریخ فرهنگی ایران است

۲۲ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۷ کد : ۳۳۲۵ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۲۲۷
معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با شرکت در جلسه درس دانشجویان دانشگاه بلگراد، زبان فارسی را ستون استوار تاریخ فرهنگی ایران توصیف کرد.
زبان فارسی ستون استوار تاریخ فرهنگی ایران است

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با شرکت در جلسه درس دانشجویان دانشگاه بلگراد، زبان فارسی را ستون استوار تاریخ فرهنگی ایران توصیف کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این نشست مجازی که با حضور رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، پرفسور اما میلکوویچ، رئیس دپارتمان شرق شناسی، سعید صفری، استاد زبان فارسی دانشگاه بلگراد و دانشجویان درس تاریخ فرهنگی ایران و در محیط نرم افزار زوم، به صورت مجازی برگزار شد، رضامراد صحرایی با موضوع تاریخ زبان فارسی، ویژگی‌های ساختاری و رده شناسی زبان فارسی برای دانشجویان سخنرانی کرد.

صحرایی در ابتدا با ابراز خشنودی از ارائه واحد درسی تاریخ فرهنگی ایران در دانشگاه بلگراد که از سال جاری به سرفصل آموزشی افزوده شده است اظهار داشت: هرچند پیشینه پرافتخار تاریخ، تمدن، هنر و ادب فارسی بر کسی پوشیده نیست، اما حُسن توجه مسئولین آموزشی دانشگاه برای ارائه واحدهای درسی مرتبط با زبان، فرهنگ و ادبیات ایران شایسته تقدیر بوده و بی تردید هدف آن آشنایی علمی، روش‏مند و آکادمیک دانشجویان با موضوع و علم ایران‏شناسی است، وی با اشاره به نقش زبان و ادب فارسی در تشکیل هویت فرهنگی ایران افزود: با نگاهی به سیر تطور زبان فارسی به دلیل حضور مستمر و ماندگار این زبان در طول تاریخ ایران، بی تردید یکی از ارکان و ستون‌های اصلی تاریخ فرهنگی ایران زبان فارسی است.

صحرایی در ادامه با ارائه شواهد زبانی از فارسی باستان، میانه و فارسی امروز سیر تحول و تطور زبان فارسی را تشریح کرد و تثبیت ساخت زبان فارسی در بیش از هزار سال پیش و دسترسی مستقیم و بی واسطه فارسی زبان امروز به منابع نوشتاری هزار سال پیش از جمله شاهنامه فردوسی را از شگفتی‌های بی نظیر زبان فارسی برشمرد. وی همچنین زبان فارسی را از جمله زبان‌های کلاسیک برشمرد که از تمامی ویژگی‌های یک زبان کلاسیک برخوردار است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در ادامه سخنرانی خود با ارائه تعریفی از موضوع «رده شناسی» در علم زبان شناسی، به طور مفصل به بررسی ویژگی‌های ساخت زبان فارسی و رده شناسی این زبان پرداخت و برخی از شواهد ارتباط زبان فارسی با زبان‌های هند- اروپایی از جمله زبان صربی را مورد بحث و بررسی قرار داد و در انتها به سوالات تخصصی دانشجویان در خصوص ساخت زبان فارسی پاسخ داد و همچنین در بخشهایی از سخنرانی خود از اشعار شاعران بزرگ ایرانی برای دانشجویان قرائت کرد.

در ادامه این نشست، سعید صفری، با اشاره به برخی از واژه‌هایی که در زبان صربی امروز کاربرد داشته و از زبان فارسی وام گرفته شده است، اظهار داشت، برخی از این واژه‌ها حتی از فارسی میانه به زبان‌های اسلاوی وارد شده‌اند که نیازمند واژه پژوهشی یا ریشه شناسی است و برای مثال واژه اِزدراوُ به معنای سلام و سلامتی هم ریشه با واژه دُرود در فارسی است.

در پایان این نشست، پرفسور اما میلکوویچ، رئیس گروه شرق شناسی دانشگاه بلگراد ضمن استقبال و تشکر بسیار از حضور دکتر صحرایی در این نشست و ارائه سخنرانی علمی برای دانشجویان، از تلاش و اهتمام مسئولین بنیاد سعدی برای حمایت از فعالیت‌های مرتبط با ارتقا سطح آموزشی درس زبان فارسی تقدیر کرد.

پایان خبر

‌‌‌‌

کلید واژه ها: بنیاد سعدی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بلگراد


نظر شما :