با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از علاقه‌مندان ژاپنی برگزار شد؛

نشست مجازی«معرفی هنر خوشنویسی ایرانی»+گزارش تصویری

۲۴ آذر ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۴ کد : ۳۲۶۱ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۰۰
رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن، به منظور معرفی هنر، فرهنگ و تمدن اسلامی، نشست مجازی و کارگاه آموزشی«معرفی هنر خوشنویسی ایرانی» را با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از علاقه‌مندان ژاپنی برگزار کرد.
نشست مجازی«معرفی هنر خوشنویسی ایرانی»+گزارش تصویری

رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن، به منظور معرفی هنر، فرهنگ و تمدن اسلامی، نشست مجازی و کارگاه آموزشی «معرفی هنر خوشنویسی ایرانی» را با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از علاقه‌مندان ژاپنی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این نشست تخصصی و کارگاه آموزشی که به منظور معرفی هنر، فرهنگ و تمدن اسلامی برگزار شد، خانم هیساکو تسونادا، از هنرمندان برجسته ژاپنی که حدود ۳۰ سال در زمینه زبان فارسی و خوشنویسی ایرانی فعالیت می‌کند و در رایزنی فرهنگی کشورمان در ژاپن نیز زبان و ادبیات فارسی را به علاقه‌مندان ژاپنی تدریس می‌کند به سخنرانی و معرفی این هنر پرداخت و در بخشی از برنامه نیز خوشنویسی فارسی را به صورت زنده نمایش داد.

در ابتدای این برنامه و پس از معرفی برخی فعالیت‌ها، برنامه‌ها، نشریات و کتب رایزنی فرهنگی، دیوسالار رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن، با اشاره به سوابق همکاری ها و روابط تاریخی، سنتی و فرهنگی ایران و ژاپن گفت: بررسی پیشنیه تاریخی تعاملات دو کشور نشان دهنده علاقه مندی و احترام فراوان به فرهنگ و تمدن یکدیگر است و دو ملت بزرگ ایران و ژاپن همواره علاقه مند به شناخت و توسعه روابط فرهنگی بوده اند.

رایزن فرهنگی ایران در ژاپن با اشاره به علاقه‌مندی فرهنگ دوستان ژاپنی به هنر ایرانی، گفت: در این نشست با تاریخچه و انواع خوشنویسی فارسی آشنا می‌شویم که یکی از زیباترین هنرهای ایرانی محسوب می‌‌شود و همان گونه که زبان فارسی دارای ظرافت‌های فراوانی است، خوشنویسی فارسی نیز بی بدیل بوده و دارای زیبایی‌های منحصر به فرد است و امروز فرصت ارزشمندی است تا به واسطه توضیحات هیساکوتسونادا با این هنر بیشتر آشنا شویم.

در ادامه این نشست تخصصی، هیساکو تسونادا ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی که زمینه معرفی این هنر را به ژاپنی‌های علاقه‌مند فراهم کرد، گفت: سال‌ها قبل با حضور در کلاس‌های زبان فارسی استاد کیمینوری ناکامورا استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی برای اولین بار کتاب درسی «هنر زیبای ایران» را دیدم که در آن خوشنویسی فارسی معرفی شده بود و این تصاویر و خوشنویسی فارسی همچون زبان فارسی برای من بسیار جذاب و بی نظیر بود و علاقه‌مند شدم تا این هنر را که تا قبل از آن نمی‌دانستم در ایران وجود دارد، بیاموزم.

وی افزود: در آن دوره هنوز جنگ و دفاع مقدس تمام نشده بود و نمی‌توانستم به ایران سفر کنم لذا به انجمن خوشنویسان ایران نامه نوشتم تا بتوانم این هنر را در ژاپن یاد بگیرم و لذا، کتاب درسی خوشنویسی فارسی را ارسال کردند و حدود دو سال در ژاپن به صورت شخصی تمرین کردم.

این هنرمند برجسته ژاپنی گفت: بعد از اینکه جنگ تمام شد به ایران سفر کردم و در جلسات اساتیدی همچون حسن سخاوت و حمید غبرانژاد حضور یافتم و حدود ۳۰ سال در این زمینه فعالیت می‌کنم و بسیار خوشحالم در برنامه امروز رایزنی فرهنگی می‌توانم این هنر را به ژاپنی‌ها معرفی کنم.

تسونادا لوازم مورد نیاز برای خوشنویسی ایرانی را معرفی کرد و افزود: خوشنویسی فارسی شامل نسخ، ثلث، نستعلیق، شکسته و کوفی است و خطوط نسخ و ثلث به عنوان خط عربی خوانده می شوند که در کتابت قرآن هم استفاده می شود و نستعلیق و شکسته هم فارسی هستند و با استفاده از پنج خط، تابلوهای «بسم الله الرحمن الرحیم» را نوشته ام که در تصاویر قابل مشاهده است.

استاد زبان فارسی رایزنی فرهنگی کشورمان با اشاره به اینکه از خط ثلث در دیوار مساجد نیز بهره برداری می‌شود، گفت: خط نستعلیق، «عروس خط» هم خوانده می شود که بسیار زیبا و لطیف است و خط شکسته هم کمی خواندن آن دشوار است، اما این خط هم بسیار زیباست.

وی افزود: خط کوفی دارای بیش از ۵۰ نوع می باشد که بیشتر از خط مستقیم تشکیل می‌شود و در قرن ۱۰ میلادی ابن مقله صدر اعظم سلسله عباسیان و اهل شیراز از خط کوفی، خط نسخ را ایجاد کرد و یاقوت مستعصمی آن را کامل کرد و در ایران، استاد احمد نیریزی به عنوان خوشنویس خط نسخ بسیار معروف هست.

وی تصاویر و آثاری از خط ثلث مانند چهره امام خمینی (ه) و دیگر آثار زیبای خوشنویسی را به نمایش گذارد و در خصوص خط زیبای نستعلیق به آثار استاد میرعماد اشاره کرد و افزود: آثار وی به عنوان بهترین نمونه‌های خط نستعلیق شناخته می شوند و اکثر ژاپنی‌ها فقط خط کتابی را در آموزش زبان فارسی تمرین می‌کنند، اما ایرانی‌ها در مدرسه هم خط نستعلیق را یاد می‌گیرند و با این خط نامه می‌نویسند.

در بخش دیگری از این برنامه، خانم هیساکو تسونودا چند شعر و جمله فارسی را به زیبایی با قلم، خوشنویسی کرد و در پایان نیز نماهنگ زیبایی در معرفی هنرهای مختلف ایرانی از جمله خوسنویسی، نقاشی، منبت کاری، قلم زنی و … به همراه موسیقی ایرانی پخش شد.

گفتنی است؛ با هماهنگی رایزنی فرهنگی و اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تعدادی از آثار ارزشمند و نفیس این هنرمند ژاپنی نیز به منظور شرکت در نمایشگاه مجازی «رقص قلم» از سوی کمیسیون ملی یونسکو به ایران ارسال شده است.

‌‌‌‌‌

‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی ژاپن


نظر شما :