در گرجستان؛

آسیب‌شناسی فعالیت‌های کرسی‌های ایرانشناسی و زبان فارسی

۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۷ کد : ۲۹۹۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۴۳
‌‌‌‌‌‌نشست مجازی «آسیب‌شناسی فعالیت‌های کرسی‌های ایرانشناسی و زبان فارسی دانشگاه‌های گرجستان» با شرکت ایرانشناسان و استادان زبان فارسی در محیط نرم‌افزار اسکایپ برگزار شد.
آسیب‌شناسی فعالیت‌های کرسی‌های ایرانشناسی و زبان فارسی

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشست مجازی «آسیب‌شناسی فعالیت‌های کرسی‌های ایرانشناسی و زبان فارسی دانشگاه‌های گرجستان» با شرکت ایرانشناسان و استادان زبان فارسی در محیط نرم‌افزار اسکایپ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، نشست مجازی با موضوع «آسیب‌شناسی فعالیت‌های کرسی‌های ایرانشناسی و زبان فارسی دانشگاه‌های گرجستان» با حضور حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی ایران در گرجستان، امیررضا وکیلی‌فرد، عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی قزوین، عباس جاهد جاه، استاد اعزامی وزارت علوم، خانم تئا شورغایا، رئیس کرسی ایرانشناسی دانشگاه تفلیس، خانم صوفیا گاگوشیدزه، مسئول بخش ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایلیا، نمادی بارتایا، رئیس بخش شرقشناسی و کرسی ایرانشناسی دانشگاه آکاکی تسریلی کوتایسی و الکساندر چلوخادزه، رئیس کرسی ایرانشناسی دانشگاه گرجستان در محیط نرم‌افزار اسکایپ برگزار شد.

مصطفوی در سخنانی، گزارشی از فعالیت‌های اساتید اعزامی وزارت متبوع در گرجستان ارائه کرد و با اشاره به برخی مشکلات استاد اعزامی در دانشگاه‌های گرجستان به تشریح دیدگاه خود در زمینه بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت استاد اعزامی در دانشگاه‌های مختلف در زمینه آموزش زبان فارسی و توسعه مطالعات ایرانشناسی، انجام تحقیقات مشترک، برگزاری دوره‌های دانش افزایی آموزش زبان فارسی ویژه اساتید و مدرسان مدارس و دانشگاه‌ها، استفاده از خدمات مشاوره‌ای استاد اعزامی در هدایت پایان نامه‌ها و رساله دکتری، راه‌اندازی نشریه الکترونیکی در زمینه زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی و … پرداخت.

سپس حاضرین در این جلسه ابتدا به بیان خاطرات و احساسات خودشان از استاد جاهد جاه پرداختند و برای آشنایی استاد جایگزین از شرایط حاکم بر مدارس و دانشگاه‌ها در زمینه آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی هریک از شرکت کنندگان، گزارشی از فعالیت‌های کرسی‌های ایرانشناسی و آموزش زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه‌های خود را بیان کردند.

در ادامه به بیان مشکلات و موانع و راه حل‌های گسترش زبان فارسی و ایرانشناسی در گرجستان و چگونگی رفع موانع سفر استاد جایگزین بدلیل شیوع بیماری کرونا و ممنوعیت ورود اتباع خارجی به گرجستان پرداختند.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی گرجستان


نظر شما :