در قزاقستان؛

انتشار یادداشت «آبای و فردوسی، تطبیق شخصیت و اندیشه شعری»

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۳ کد : ۲۹۷۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۲۵۷
رایزنی فرهنگی کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در قزاقستان، یادداشتی را با عنوان «آبای و فردوسی، تطبیق شخصیت و اندیشه شعری» به مناسبت روز پاسداشت زبان و ادب فارسی در رسانه‌های این کشور منتشر کرد.
انتشار یادداشت «آبای و فردوسی، تطبیق شخصیت و اندیشه شعری»رایزنی فرهنگی کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در قزاقستان، یادداشتی را با عنوان «آبای و فردوسی، تطبیق شخصیت و اندیشه شعری» به مناسبت روز پاسداشت زبان و ادب فارسی در رسانه‌های این کشور منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، علی کبریایی‌زاده ، رایزن فرهنگی کشورمان در قزاقستان یادداشتی را با عنوان «آبای و فردوسی، تطبیق شخصیت و اندیشه شعری» که به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی در پایگاه تحلیلی ABai.kz و نیز (صدای قزاق) و سایت Gamshy.kz منتشر کرد.

نماینده بنیاد سعدی در این باره گفت: آبای شاعر بزرگ قزاق و پایه گذار ادبیات نو قزاقی محسوب می شود و قزاقستان در حال برگزاری یکصدوهفتادوپنجمین سالگرد اوست، این شاعر که در شمار مهمترین شخصیت‌های ملی قزاقستان است، توجه ویژه ای به آثار ادبی مشرق زمین بویژه شاعران و نویسندگان فارسی زبان دارد و خصوصاً از اندیشه فردوسی در خلق آثار شعری خود تاثیر گرفته به گونه‌ای که بسیاری از مضامین ومطالب شاهنامه در آثار او دیده می‌شوند.

وی افزود: به عنوان نمونه در جای جای شاهنامه فردوسی سخن از اهمیت و ارزش علم و دانش به میان آمده، چنان که در ابیات آغازین آن میخوانیم:

توانا بود هر که دانا بود ز دانش دل پیر برنا بود

یا در جای دیگر می گوید:

تو را دانش ودین رهاند درست ره رستگاری ببایدت جست

آبای شاعر قزاق نیز در آثار منثورش، هموطنان خود را به تحصیل علم فرا میخواند و بدانها سفارش می کند که غیر از زبان مادری، زبان های عربی، فارسی و روسی را فرا بگیرند:

«باید تکامل یافته، رشدمان را توسعه دهیم و گنجینه مان را که با علاقه جمع کرده ایم، افزایش بخشیم. این غذای جان میباشد؛ جان از تن برتر است. باید تن را به کرنش جان واداشت.»

یا مثلاً می آورد که:

«بدون علم، آخرت هم نیست، دنیا هم نیست، بی علم، نمازی که خوانده شود و یا روزه ای که گرفته شود و حجّی که ادا شود و خلاصه هیچ عبادت دیگری به انجام نمیرسد.»

رایزن فرهنگی کشورمان در پایان افزود: دو پایگاه اطلاع رسانی ذکر شده با ماهیت تحلیلی به مسائل و موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در قزاقستان می پردازند و مورد مراجعه اقشار مختلف مردم این کشور می باشد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی قزاقستان


نظر شما :