همزمان با ۱۷ اردیبهشت:

پخش زنده مجازی معرفی اسناد مکتوب و نسخ خطی فارسی در اسلام‌آباد

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۹۶۵ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۳۴۵
پخش زنده مجازی معرفی اسناد مکتوب و نسخ خطی فارسی در اسلام‌آبادهمزمان با ۱۷ اردیبهشت روز ملی اسناد و میراث مکتوب پخش زنده نشست در صفحه اینستاگرام بنیاد سعدی با موضوع «معرفی اسناد مکتوب و نسخ خطی فارسی در پاکستان» با همکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، محمدرضا کاکا، سرپرست و مدیر مرکز تحقیقات ایران و پاکستان اسلام آباد ۱۷ اردیبهشت، روز اسناد ملی و میراث مکتوب را گرامی داشت و گفت: اسناد ملی و میراث مکتوب حافظه تاریخی، فرهنگی و معرفتی یک ملت است وی در ادامه گفت: اهمیت اسناد و میراث مکتوب و ضرورت توجه به این مقوله مهم که نقشی انکار ناپذیر در شناسایی هویت ملی کشور دارد، سبب شد تا شورای فرهنگ عمومی، ۱۷ اردیبهشت همزمان با روز بزرگداشت شیخ کلینی را به عنوان «روز اسناد ملی و میراث مکتوب» در تقویم رسمی کشور ثبت کند. این جانب ضمن گرامی داشت ۱۷ اردیبهشت، روز اسناد ملی و میراث مکتوب و تبریک این روز مهم به محققان، پژوهشگران و نسخ شناسان پاکستان گفت مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان اسلام آباد برای حفظ و نگهداری نسخ خطی فارسی در این کشور نقش مهمی را ایفاء می نماید و گنجینه بزرگ و مهم نسخ خطی فارسی در اسلام آباد به نام کتابخانه گنج بخش یکی از مرکز مهم و نگهدارنده نسخ خطی فارسی به شمار می رود.

عارف نوشاهی، استاد زبان و ادبیات فارسی محقق و نسخه شناس و محقق برجسته پاکستان و شبه قاره به شمار می رود وی دکترای زبان و ادب فارسی از دانشگاه تهران و فوق لیسانس در رشته زبان و ادب فارسی از دانشگاه کراچی پاکستان کسب نمود. وی یکی از محققان "دانشنامه و ادب فارسی (شبه قاره) نیز است که زیر نظر شورای علمی دانشنامه مذکور و توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی جمهوری اسلامی ایران منتشر می شود.

اثر وی کتاب‌شناسی آثار فارسی چاپ شده در شبه قاره (پاکستان، هند و بنگلادش) نیز منتشر شده است استاد عارف نوشاهی تنها افتخار برای پاکستان نیست بلکه افتخاری برای کل شبه قاره می باشد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی پاکستان


نظر شما :