از سوی رایزنی فرهنگی ایران؛

دومین کارگاه خوشنویسی ایرانی در بلاروس برگزار شد+گزارش تصویری

۲۸ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۷ کد : ۲۸۵۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۵۵۷
در چارچوب برگزاری روزهای فرهنگی ایران در مینسک، دومین کارگاه خوشنویسی ایرانی در دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر بلاروس برگزار شد.
دومین کارگاه خوشنویسی ایرانی در بلاروس برگزار شد+گزارش تصویری

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در چارچوب برگزاری روزهای فرهنگی ایران در مینسک، دومین کارگاه خوشنویسی ایرانی در دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر بلاروس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، دومین کارگاه آموزش خوشنویسی ایرانی توسط کسری کرکزی، هنرمند خوشنویس کشورمان از سوی رایزنی فرهنگی ایران در محل دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر بلاروس به اجرا گذاشته شد.

این جلسه با حضور ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی ایران در بلاروس، ساورو گریگوری فیودوروویچ، دکترای هنر و رییس گروه هنرهای تجسمی دانشگاه فرهنگ و هنر بلاروس و جمعی از اساتید و دانشجویان این حوزه در یکی از کلاس‌های دانشگاه برگزار شد.

مختاریان با ارائه توضیحات مختصری از ایام پیروزی انقلاب اسلامی و تحول سیر هنر در ایران پس از انقلاب، به فعالیت‌های فرهنگی رایزنی ایران از جمله برپایی نمایشگاه «ایران، گهواره تمدن» در گالری هنر وابسته به این دانشگاه و در همین راستا سفر هنرمندان ایرانی به بلاروس به منظور تعامل با هنرمندان و هنردوستان بلاروس اشاره کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در بلاروس آمادگی این نمایندگی را برای هرگونه همکاری و همفکری در زمینه‌های علمی، دانشگاهی و هنری اعلام کرد.

وی همچنین با اشاره به تمدن کهن چند هزار ساله ایران‌زمین، ذخایر فرهنگی و تمدنی موجود در کشورمان را میراث جهانی بشریت نامید و جوانان بلاروسی را به ساخت فردایی روشنتر با بهره‌گیری از توان بومی و تکیه بر این میراث جهانی تشویق کرد.

کرکزی هم در سخنانی، با تعریف واژه هنر در ادبیات فارسی، به بیان پیشینه غنی فرهنگی خوشنویسی در ایران و آداب فراگیری این هنر اصیل که رعایت اخلاق و معرفت از مهمترین ارکان آن است، پرداخت.

هنرمند کشورمان توضیحاتی در خصوص انواع خطوط خصوصاً نستعلیق و شکسته نستعلیق برای حاضران ارائه کرد و سپس نمونه‌هایی از این خطوط را با توضیح قواعد و اسلوبهای مربوطه برای آنان به تصویر کشید.

رییس دانشکده و اساتید حاضر نیز با مفید قلمداد کردن برگزاری این جلسه، ضمن تشکر آمادگی خود را برای استمرار اینگونه همکاری‌ها اعلام کردند.

در ادامه نیز اسامی کلیه شرکت‌کنندگان در کارگاه آموزشی را برای آنان با خط شکسته نستعلیق تحریر کرد که مورد توجه و استقبال حاضران قرار گرفت.

پس از آن، دائرهالمعارف خوشنویسی ایرانی که به تازگی توسط انتشارات صدرا در مسکو به زیور طبع آراسته شده برای استفاده اساتید، محققین و دانشجویان این دانشگاه توسط مختاریان به رییس گروه فوق اهداء شد.

پایان خبر

‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

 

‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی بلاروس


نظر شما :