دردیدار صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با قائم مقام دانشگاه پنجاب

۰۵ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۰ کد : ۲۸۲۴ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۳۶
رضا مراد صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی به همراه علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ و نماینده بنیاد سعدی با سلیم مظهر معاون دانشگاه پنجاب و رییس دانشکده شرق شناسی دیدار و گفتگو کردند.
دردیدار صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با قائم مقام دانشگاه پنجاب

رضا مراد صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی به همراه علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ و نماینده بنیاد سعدی با سلیم مظهر معاون دانشگاه پنجاب و رییس دانشکده شرق شناسی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این نشست محمد ناصر رییس دپارتمان زبان فارسی، محمد اقبال شاهد رییس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه جی سی، معین نظامی، محمد شعیب، محمد فرید، اکبر، محمد صابر، رانا، دکتر فرید، بابر نسیم، اساتیدد زبان فارسی از دانشگاه های پنجاب و جی سی حضور داشتند..

در ابتدای این نشست سلیم مظهر وظیفه بنیاد سعدی در ترویج زبان فارسی را بسیار ارزشمند دانست. وی لاهور را قلب زبان فارسی شبه قاره نامیده و از حضور صدها دانشجوی زبان فارسی مقاطع لیسانس تخصصی، فوق لیسانس، پیش دکترا و دکترا در دانشگاه های پنجاب اطلاع داد.

سلیم مظهر، در این دیدار همچنین آمار اعلام شده مبنی بر حضور صدها هزار دانشجوی زبان فارسی را اصلاح نموده و آن را صرفاً شامل دانشجویانی دانست که واحدهای درس فارسی را بصورت اختیاری یا انتخابی گذرانده باشند که آن را فارسی صد نمره یا دویست نمره نیز می نامند.

وی درادامه اظهارداشت: این دانشجویان درس فارسی را بعنوان زبان سوم و نه در قالب " واحد درسی " می گذرانند. این دروس در قالب یکسال برای صد نمره ای ها و دو سال برای دویست نمره ای هاست.

عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی کشورمان ادامه داد: وضعیت اساتید زبان فارسی از نظر استخدامی در حال حاضر بسیار مطلوب ارزیابی می شود. وی گفت: در دور تیموریان بزرگ و در حال حاضر وضعیت اساتید زبان فارسی در شرایط خیلی خوبی است.

سلیم مظهر استاد زبان فارسی پنجاب ادامه داد: برای تحکیم روابط فرهنگی و علمی دو جانبه، مناسب بود که در قبال تاسیس کرسی فردوسی شناسی در پنجاب، کرسی اقبال شناسی هم در ایران گشایش یابد که تاکنون اقدام نشده است.

وی افزود: در موضوع تبادل استاد و همکاری های مشترک، چند سال قبل حتی استاد اعزامی از ایران هم به دانشگاه پنجاب آمد و یکسال حضور داشت. اما در مقابل استادی از دانشگاه پنجاب به ایران اعزام نشد.

صحرایی ضمن تحسین شرایط مناسب اعلام شده درخصوص زبان فارسی، آمادگی بنیاد سعدی را برای توسعه هرچه بیشتر همکاریهای دو جانبه اعلام کرد.

وی همچنین جایگاه و شان اساتید فارسی پنجاب و شخصیت هایی چون سید اکرم شاه و ظهیر احمد صدیقی را در نزد ایرانیان والا و بالا عنوان کرد. همچنین وی لازمه تداوم دوستی دو سرزمین را تقویت میراث مشترک دانست.

علی اکبر رضایی فرد در ادامه، ضمن تاکید بر موارد اعلام شده نیاز دانشجویان امروزی زبان و ادب فارسی در پاکستان را بواسطه توسعه ارتباطات جهانی و زمینه سازی برای شغل یابی به یادگیری فارسی گفتاری امروزی، بیش از پیش عنوان کرد.

وی معرفی روش های نوین فارسی را علاج و راه حل مناسبی برای بهبود مهارت های گفتاری و شنیداری حتی برای اساتید زبان فارسی بر شمرده و اظهار امیدواری کرد که با حمایت های پیوسته و کامل بنیاد سعدی در زمینه دانش افزایی و چاپ کتب جدید بتوان در آینده شاهد تحولی در یادگیری زبان فارسی بود.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی پاکستان


نظر شما :