نماینده بنیاد سعدی در تونس پیشنهاد کرد؛

تأسیس کرسی زبان فارسی در دانشگاه قیروان تونس

۱۸ آذر ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۴ کد : ۲۷۳۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۸۹
همکاری‌های مشترک علمی و دانشگاهی بین دانشگاه قیروان تونس با دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران گسترش می‎‌یابد.
تأسیس کرسی زبان فارسی در دانشگاه قیروان تونس

 

همکاری‌های مشترک علمی و دانشگاهی بین دانشگاه قیروان تونس با دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران گسترش می‎‌یابد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تونس در جریان بازدید از دانشگاه قیروان تونس و شرکت در نشست شورای علمی دانشگاه با حمادی المسعودی، رییس این دانشگاه دیدار و در باره زمینه‌های گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دو کشور گفت‌وگو کرد.

در این نشست که مدیران گروه و رؤسای دانشکده‌های هنر، ادبیات و علوم انسانی، صنایع دستی، مطالعات و تمدن اسلامی، علوم و تکنولوژی و نیز، مدیرکل همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه قیروان حضور داشتند، حمادی المسعودی به بیان سابقه روابط قوی تاریخی دو کشور ایران و تونس پرداخت.

رییس دانشگاه قیروان تونس در ادامه سخنانش، گفت: شهر تاریخی قیروان با سابقه تاریخی، فرهنگی و معماری کهن خود می‌تواند محور مستحکمی برای تبادلات فرهنگی و نیز مطالعات تمدنی دو کشور به شمار آید.

وی با اشاره به سابقه تأسیس دانشگاه قیروان، با ارایه گزارشی از تنوع دانشکده‌ها، مؤسسات و پژوهشکده‌های علمی دانشگاه ارائه کرد و گفت: با توجه به توانمندی‌های علمی جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مندیم با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در تونس، روابط و تعاملات بین دو کشور به ویژه بین دانشگاه‌ها گسترش یابد.

فراهانی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تونس در سخنانی، برگزاری این نشست را نشان از اهتمام مسئولان این دانشگاه به توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی و برداشتن گام‌های عملی برای بهره‌مندی از تجارب علمی طرفین توصیف کرد.

وی تأکید کرد: توسعه همکاری‌های دانشگاهی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف، یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های اصلی رایزنی فرهنگی ایران در تونس است.

رایزن فرهنگی ایران در تونس با بیان توانمندی‌های علمی کشورمان به لزوم انعقاد تفاهمنامه همکاری‌های مشترک دانشگاه قیروان با دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف فنی، علوم انسانی و هنر تأکید کرد.

فراهانی از آمادگی رایزنی فرهنگی کشورمان برای برگزاری کارگاه‌های ایرانشناسی، روزهای ایران، نمایشگاه‌های صنایع دستی و عکس ایران در دانشگاه قیروان خبر داد و گفت: برگزاری نشست‌های علمی با موضوع معرفی مفاخر ادب و تمدن ایرانی با همکاری دانشگاه قیروان می‌تواند زمینه آشنایی نخبگان با برجستگان علمی و ادبی ایران را فراهم کند.

نماینده بنیاد سعدی در تونس همچنین، افزود: در صورت فراهم شدن زمینه‌های اجرایی، رایزنی فرهنگی ایران در تونس می‌تواند نسبت به تأسیس کرسی دایمی آموزش زبان فارسی در این دانشگاه اقدام کند.

در ادامه این نشست و پس از بیان نقطه‌نظرات رؤسای دانشکده‌ها، مؤسسات و معاهد علمی دانشگاه قیروان موضوعاتی از قبیل برگزاری نشست‌های علمی مشترک، گسترش همکاری دو جانبه،  تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه‌های ایران و قیروان و اعطای فرصت‌های مطالعاتی، نگارش پایان‌نامه‌های دکتری و فوق لیسانس مشترک، تأسیس مرکز زبان فارسی در دانشگاه قیروان، تأکید بر موضوع گردشگری اسلامی و گسترش همکاری‌های دانشگاهی در زمینه جذب توریست، انعقاد تفاهمنامه همکاری مشترک علمی، برگزاری کارگاه‌های هنری مشترک، کارگاه تخصصی نسخ خطی ایرانی، نشست‌های علمی بین‌المللی مشترک مورد توافق طرفین قرار گرفت.

پایان خبر


 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی تونس


نظر شما :