آموزش خوشنویسی زبان فارسی در گرجستان

۱۱ آذر ۱۳۹۸ | ۰۸:۴۸ کد : ۲۷۰۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۴۸
کارگاه آموزش خوشنویسی زبان فارسی ویژه اساتید و دانشجویان ایرانشناس دانشگاه‌های گرجستان با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در تفلیس برگزار شد.
آموزش خوشنویسی زبان فارسی در گرجستان

کارگاه آموزش خوشنویسی زبان فارسی ویژه اساتید و دانشجویان ایرانشناس دانشگاه‌های گرجستان با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در تفلیس برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، با همکاری رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تفلیس، دانشگاه ایوانه جاواخویشویلی تفلیس، دانشگاه ایلیا گرجستان و اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور این سازمان، نخستین کارگاه آموزش خوشنویسی زبان فارسی برگزار شد.

در جریان برگزاری این کارگاه که تا (9 آذرماه) دایر است، اساتید و دانشجویان رشته ایرانشناسی و زبان فارسی دانشگاه‌های گرجستان در محل اتاق ایران دانشگاه ایلیا در شهر تفلیس حضور دارند و توسط سید مهدی رحیمی، استاد اعزامی از ایران هنر خوشنویسی را فرامی‌گیرند.

همچنین، نمایشگاه آثار خوشنویسی استاد رحیمی روز پنجشنبه (7 آذرماه) با حضور و سخنرانی رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه تفلیس، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی و سید جواد قوام‌شهیدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان به اتفاق رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه افتتاح شد.

این نمایشگاه تا پایان روز جمعه (8 آذرماه) در دانشگاه ایوانه جاواخویشویلی در چارچوب برنامه سومین سمپوزیوم بین‌المللی شرقشناسان جوان گرجستان با هدف توسعه ارتباطات بین فرهنگی و ادیانی در حال برگزاری است.

مضمون تابلوهای خوشنویسی اشعار شاعران ایرانی در مدح حضرت عیسی مسیح(ع) بود که از کتاب «عیسی‌نامه» مرحوم ماگالی تودوا، ایرانشناس گرجی توسط هنرمند ایرانی خوشنویسی به نمایش گذاشته شد.

خانم نانا گاپرینداشویلی، رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه تفلیس در مراسم افتتاحیه نمایشگاه  با اشاره به اشترکات فرهنگی و تاریخی دو کشور گرجستان و ایران و پیشینه 80 ساله کرسی ایرانشناسی در دانشگاه تفلیس گفت: ایرانشناسی از جایگاه مهمی در تاریخ و فرهنگ مردم گرجستان برخوردار است و سهم ارزنده‌ای در توسعه مطالعات شرقشناسی دارد.

وی افزود: برای شناخت فرهنگ و تمدن ایرانی و گسترش مطالعات ایرانشناسی لازم است به موازات فعالیت‌های علمی، آموزشی و تحقیقانی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری با همکاری مستمر رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای اساتید و دانشجویان مراکز علمی و دانشگاهی صورت پذیرد.

خانم نانا گاپرینداشویلی برگزاری نمایشگاه و کارگاه آموزشی خوشنویسی زبان فارسی را یکی از مهمترین برنامه سومین سمپوزیوم بین‌المللی شرقشناسی دانست و گفت: هنر شرقی یکی از حوزه‌‎های مطالعاتی شرقشناسی است.

وی همچنین، بر اهمیت شناخت و آموزش اصول هنر خوشنویسی زبان فارسی در کرسی‌های ایرانشناسی دانشگاه‌های گرجستان تأکید کرد.

تأکید بر لزوم تقویت و تحکیم روابط فرهنگی ایران و گرجستان

مصطفوی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در گرجستان نیز در سخنان کوتاهی، گفت: هنر بهترین ابزار گفت‌وگو و ارتباط میان ادیان، ملت‌ها و بستری برای انتقال و تبادل دانش بشری است.

وی ادامه داد: ایران و گرجستان دارای میراث تاریخی، فرهنگی، علمی و هنری مشترک چند صدساله هستند که این اشتراکات می‌تواند زمینه تقویت و تحکیم روابط فرهنگی بین دو کشور را فراهم کند.

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به هدف برگزاری نمایشگاه و کارگاه آموزشی خوشنویسی زبان فارسی اظهار امیدواری کرد با تداوم این نوع آموزش‌ها بتوانیم انجمن خوشنویسان ایرانشناسان جوان گرجی را تأسیس کنیم.

پایان خبر

Untitled-1_455334.jpg

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی گرجستان


نظر شما :