بررسی روابط علمی و ادبی فارسی ـتاجیکی و ازبکی درتاشکند+گزارش تصویری

۰۵ آذر ۱۳۹۸ | ۰۷:۰۶ کد : ۲۶۹۴ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۳۹۲
با برگزاری کنفرانس علمی، روابط علمی و ادبی فارسی ـ تاجیکی و ازبکی در محل کمیته روابط بین اقوام و توسعه ارتباطات با کشورهای خارجی تاشکند بررسی شد.
بررسی روابط علمی و ادبی فارسی ـتاجیکی و ازبکی درتاشکند+گزارش تصویری

با برگزاری کنفرانس علمی، روابط علمی و ادبی فارسی ـ تاجیکی و ازبکی در محل کمیته روابط بین اقوام و توسعه ارتباطات با کشورهای خارجی تاشکند بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، کنفرانس علمی «مولانا عبد الرحمان جامی و امیر علیشیر نوایی: روابط علمی و ادبی فارسی ـ تاجیکی و ازبکی» با حضور نمایندگان سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران و سفارت جمهوری تاجیکستان، گروهی از اندیشمندان، پژوهشگران، اساتید و دانشجویان زبان فارسی دانشگاه‌های تاشکند و همچنین، نمایندگان رسانه‌ها در سالن کمیته روابط بین اقوام و توسعه ارتباطات با کشورهای خارجی زیر نظر هیات وزیران جمهوری ازبکستان برگزار شد.

جعفر محمد خالمومن اف، رییس مرکز فرهنگی تاجیکان ازبکستان در آغاز این نشست با برشمردن اهداف برگزاری این کنفرانس گفت: مولانا جامی و امیر علیشیر نوایی نقش بزرگی در ساختن کاخ بلند فرهنگ و ادب ما داشته‌اند و ما امروز نیازمند خوانش دوباره آثار این معماران معنوی تمدن هستیم.

محسن پورمحسنی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تاشکند در سخنانی، برگزاری اینگونه نشست‌ها را برای شناخت عمیق‌تر بزرگان و شناساندن آنها به نسل جوان ضروری دانست و اظهار کرد: عبدالرحمن جامی و امیر علیشیر نوایی دو تن از ستارگان درخشان فرهنگ و ادب ایران، ازبکستان، تاجیکستان و افغانستان هستند که همکاری و پیوند آنها منشا تحولات ادبی، هنری، عرفانی و اجتماعی بزرگی در عصر تیموری شد.

وی همچنین، افزود: نکته مهم دیگری که لازم است در شناخت این دو شاعر و عارف بزرگ مورد توجه قرار گیرد، گرایش آنها به عرفان اجتماعی و گسترش آن در عرفان خراسان بود. عرفانی که انزوا گرا نبود عرفانی که سالک آن نماینده مردم در نزد حاکمان بود و مولانا جامی با هدف نصیحت حاکمان به دستگاه قدرت نزدیک شد و در این راه امیر علیشیر نوایی وزیر دانشمند سلطان حسین بایقرا حامی و پشتیبان و همراه او بود.

خانم  گدایوا، معاون سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری تاجیکستان در تاشکند از دیگر سخنرانان این مراسم بود که مطالبی در باره توجه ویژه جامعه و دولتمردان تاجیکستان به مولانا جامی بیان کرد.

سخنرانان بعدی این کنفرانس، عبد الرحمان شرعی جزجانی، حقوقدان و پژوهشگر ادبی، خانم گلبهار اشورآوا، دکترای علوم فلسفه، دانشیار دانشگاه دولتی زبان و ادبیات ازبکی تاشکند، خانم بو رابیه رجب آوا، نامزد علوم زبان، محقق ارشد انستیتوی زبان و فولکلور ازبکی فرهنگستان علوم ازبکستان، فیض خواجه محمود اف، متخصص ارشد نسخ خطی انستیتوی خاورشناسی ابو ریحان بیرونی آکادمی علومی ازبکستان بودند که مقالات خود را ارایه دادند.

گفتنی است؛ مقالات ارائه شده در این کنفرانس علمی در قالب یک کتاب منتشر خواهد شد.

پایان خبر

 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی تاشکند


نظر شما :