برگزاری "پنجمین نشست شورای راهبردی کشور هند"

۱۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۱۵ کد : ۲۴۶۴ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۲۳۶
پنجمین شورای راهبردی هند با موضوع «آسیب شناسی وضعیت زبان فارسی در هند» با حضور جمعی از مدیران وکارشناسان فرهنگی و استادان دانشگاه در بنیاد سعدی برگزار شد.
برگزاری "پنجمین نشست شورای راهبردی کشور هند"

پنجمین شورای راهبردی هند با موضوع «آسیب شناسی وضعیت زبان فارسی در هند» با حضور جمعی از مدیران وکارشناسان فرهنگی و استادان دانشگاه در بنیاد سعدی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به منظور آسیب شناسی آموزش زبان و ادبیات فارسی و اصلاح سرفصل های آموزشی زبان فارسی در هند، نشستی با حضور رییس، معاونان و جمعی از کارشناسان بنیاد سعدی و همچنین  مهمانانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت خارجه و دانشگاه تهران در بنیاد سعدی برگزار شد.

در این جلسه حداد عادل، رییس بنیاد سعدی، ربانی، رییس مرکز مطالعات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزن فرهنگی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به هند، شکراللهی، رییس مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ج.ا.ا دهلی نو، حجت الاسلام زارع بی عیب، وابسته فرهنگی سابق ج.ا.ا در بمبئی، عابدی معاون سابق رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در دهلی نو، اصل زعیم ، فارغ التحصیل و متخصص جامعه شناسی از حیدرآباد هند، صحرایی معاون آموزش و پژوهش، پالیزدار معاون امور بین الملل بنیاد سعدی، فرزانه اعظم لطفی، استاد زبان اردو دانشگاه تهران، زینب داوودی، کارشناس هند در وزارت خارجه، زینب کوشکی، کارشناس شبه قاره (هند)، ترکیه و آذربایجان بنیاد سعدی حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، رئیس بنیاد سعدی ضمن ابراز خرسندی از حضور رایزن فرهنگی جدید جمهوری اسلامی ایران در هند و اعزام اخیر همکاران ایشان، ترکیب جدید همکاران ایرانی در هند را که متشکل از آقایان چگنی، سفیر ایران در هند، ربانی، رایزن فرهنگی اعزامی، قزوه، معاون رایزنی، شکراللهی مدیر مرکز تحقیقات فارسی و شاکری رییس جامعه المصطفی است، ترکیبی نیرومند و مکمل ارزیابی کرد که می‌تواند نوید بخش اقدامات بسیار مؤثری در آینده زبان فارسی در این کشور باشد.

حداد عادل، ظرفیت هند را برای موضوع آموزش زبان فارسی بسیار مهم و راهبردی خواند و دوستی و ارتباط سیاسی خوب ایران با هند را فرصتی مناسب برای توجه به این مهم دانست و حمایت ویژه از برنامه‌های مربوط به این کشور را از اولویت‌های کار بنیاد سعدی عنوان کرد. در ادامه ایشان از کتاب "فرهنگ مهان" نوشته اعظم لطفی رونمایی کرد.

در خلال جلسه شکراللهی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های مرکز تحقیقات زبان فارسی دهلی نو در هند با حمایت بنیاد سعدی، گزارشی از اقدام اخیر خود به جمع آوری و بررسی سرفصل‌های آموزشی ادبیات فارسی در این کشور در جهت تهیه سرفصلی تازه و متناسب با نیاز کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی هند ارائه کرد.

در ادامه، صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، ضمن اشاره به ظرفیت های بسیار زیاد آموزش زبان فارسی در هند، علاقه مندی افراد به ادبیات و سرودن شعر، بدون داشتن دانش زبانی کافی را حیرت انگیز توصیف کرد.

صحرایی اصلاح سرفصل های آموزشی و بر طرف ساختن موانع پذیرش در دولت هند را الزامی دانست. همچنین عناوینی از برنامه های مهم بنیاد در اعطای راتبه تحصیلی، تألیف کتاب، برگزاری دوره دانش افزایی تخصصی برای استادان هند و راه اندازی رشته مترجمی زبان فارسی در این کشور را مطرح کرد.

در ادامه میهمانان حاضر تجربیات حاصل از مأموریت یا تحصیل خود در هند را در موضوعات راهبردی و اقدامات اساسی مرتبط با اهداف بنیاد مطرح کردند و در پایان جلسه، دکتر اصل زعیم نتایج رساله دکتری خود، با موضوع «جامعه شناسی ایرانیان مهاجر به حیدرآباد هند» را در اختیار اعضا گذاشت.

پایان خبر

 

 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیهند


نظر شما :