شرکت در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس

۰۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۶۲ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۵۵
مراسم گشایش بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس با حضور ناشران داخلی و خارجی در نمایشگاه اکسپو جورجیا، آغاز به کار کرد.
شرکت در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس

مراسم گشایش بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس با حضور ناشران داخلی و خارجی در نمایشگاه اکسپو جورجیا، آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، مراسم افتتاحیه نمایشگاه باسخنرانی معاون وزیرآموزش،علوم،فرهنگ و ورزش، رئیس انجمن جهانی ناشران و دبیر اجرایی صنوف نشر، در سالن شماره 3 نمایشگاه اکسپو جورجیا تفلیس برگزار شد، این نمایشگاه تا تاریخ 12 خردادماه سالجاری ادامه دارد.

گفتنی است، امسال کشور فنلاند به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه شرکت کرده است.در بخش خارجی نمایشگاه  بین المللی کتاب تفلیس نمایندگی های فرهنگی و ناشران خارجی از کشورهای جمهوری اسلامی ایران،فنلاند،لیتوانی،انگلستان،آلمان حضور داشتند.

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درگرجستان غرفه«  ایران شناسی در آیینه کتاب » دایر را کرد در این غرفه بیش از 60 عنوان کتاب که با حمایت رایزنی فرهنگی زبان های گرجی و فارسی در طول یک دهه فعالیت درگرجستان، همچنین بیش از100 عنوان کتاب مصور ایرانشناسی به زبان انگلیسی،آذری و فارسی در موضوعات ایران شناسی، هنر، ادبیات کلاسیک، ادبیات معاصر ، ادبیات کودک، دین و مذهب،تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران ، انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) و زبان و ادبیات فارسی درمعرض دید بازدیدکنندگان قرارداد که با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.

حمید مصطفوی رایزن فرهنگی کشورمان در نشست خبری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس با اشاره به نقش کتاب و صنعت نشر در تعامل فرهنگ ها و کشورها گفت: نمایشگاه کتاب تفلیس یک خط ارتباطی و فصل مشترکی را میان همه کشورها ایجاد کرده است، اطمینان دارم این نمایشگاه فرصت مغتنمی برای رشدو بالندگی جامعه گرجستان و تقویت مناسبات فرهنگی کشورهای منطقه بویژه ایران و گرجستان  است. وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی دوکشور ایران و گرجستان گفت: ما می‌توانیم درحوزه تالیف،ترجمه، نشر، نگارگری، تصویرگری گام‌های مهمی را در معرفی فرهنگ،آداب و رسوم ، افکار و اندیشه های صاحب نظران و نویسندگان و توسعه روابط علمی و فرهنگی برداریم. مصطفوی با بیان اینکه اولویت گرنت ایران،حمایت از ترجمه و نشرآثار ادبیات معاصر و کلاسیک فارسی به زبان‌های غیرفارسی بویژه زبان گرجی است خاطر نشان کرد : در این نمایشگاه  تلاش خواهد کرد با برگزاری جلسات با مدیران ناشران حاضر در نمایشگاه زمینه همکاری ناشران معتبر گرجی و خارجی را با ناشران معتبر ایرانی و مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم  انسانی ایران برای بهره مندی از حمایت مالی برای ترجمه و نشر کتب در موضوعات مختلف در قالب طرح تاپ را فراهم نماید .

 نمایشگاه بین المللی کتاب امسال در دو سالن نمایشگاهی "اکسپو جورجیا" –سالن شماره 6 و سالن شماره 11 دایر شده سالن شماره (6) میزبان خوانندگان کودک و نوجوان خواهد بود و در سالن 11، به طور کامل ناشران داخلی و خارجی  اختصاص دارد. امسال جشنواره کتاب بیش از 70 شرکت کننده دارد. مهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس، نویسندگان فنلاندی هنریک مایناندر، رزا لیکسوم، لینداباندستام هستندکه درقالب نمایشگاه با نویسندگان گرجی دیدارهاوگفتگوها برگزارخواهند کرد.در چارچوب نمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس، درسالن پنجم "اکسپو جورجیا"، نمایشگاه کتاب کودکان و نوجوانان و نمایشگاه تصویرگران گرجی و لیتوانی به عنوان "زبان تصویر" را برگزار می شود که آثار 32 هنرمند-  15 هنرمند لیتوانی و 17 هنرمند گرجی به نمایش خواهد آمد. در سالن 11 "اکسپو جورجیا"، بازیگران فیلم و تئاتر در قالب پروژه پروژه "بازیگران برای ادبیات" برنامه های خاص – خواندان عمومی آثار ادبی، رونمای کتاب برگزار خواهند نمود. این رویداد فرهنگی به طور رسمی توسط وزارت آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش گرجستان، مرکز ملی کتاب گرجستان و شهرداری تفلیس حمایت می شود.

     پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی تفلیس


نظر شما :