دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مومبای هند

۱۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۶ کد : ۲۴۵۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۷۳
محسن آشوری وابسته فرهنگی کشورمان به منظور حمایت از رشته زبان و ادبیات فارسی با سکینه خان مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مومبای  در محل این دانشگاه دیدار و گفتگو کرد.
دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مومبای هند

محسن آشوری وابسته فرهنگی کشورمان به منظور حمایت از رشته زبان و ادبیات فارسی با سکینه خان مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مومبای  در محل این دانشگاه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به  نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، در ابتدای این دیدار رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مومبای درسخنانی اظهار داشت: زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره هند دارای قدمتی بیش از هشت قرن است و این گنجینه عظیم بایستی نسل به نسل به بهترین صورت انتقال یابد و این مهم بایستی با کمک نهادهای متولی  انجام پذیرد که در این میان همکاری میان خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مومبای همواره باید مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

 سکینه خان در ادامه با اشاره به پیشینه بخش فارسی دانشگاه مومبای افزود: دپارتمان فارسی دانشگاه مومبای از سال 1964میلادی مطابق با 1343 شمسی با هدف گسترش و بسط زبان شیرین فارسی افتتاح گردید. این گروه آموزشی علاوه بر کارشناسی ارشد و دکتری، دوره های یک ساله مقدماتی، متوسط و پیشرفته را نیز برگزار می کند که باعث جذب نسل جدید شده است.

رئیس خانه فرهنگ ایران نیز ضمن عرض خرسندی از حضور در گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مومبای افزود: زبان فارسی زبان علم و فرهنگ و ادب است .این زبان برای مدت بیش از هشت قرن زبان اداری و رسمی شبه قاره هند بوده است و پژوهشگران تاریخ شبه قاره و مردمان این سرزمین پهناور برای یافتن ریشه های تاریخی این سرزمین اجدادی خود بایستی که این زبان را فرا گیرند.

آشوری در ادامه با اشاره به فعالیت های خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در زمینه گسترش زبان و ادبیات فارسی بیان داشت: علاوه بر مراکز علمی، دانشگاه ها و دانشکده ها کلاس های زبان و ادبیات فارسی در وابستگی ج.ا. ایران برگزار می شود و تمامی امکانات دیداری و شنیداری نیز برای علاقمندان فراهم گردیده شده است و آنچه مسلم است باید کوشید تجارب طرفین در عرصه جذب مخاطب و گستره آموزشی تبادل هر چه بیشتر ، بهتر و مناسب تر برای گسترش زبان و ادبیات فارسی در ایالت مهاراشترا و به ویژه دانشگاه گامهای انجام پذیرد .

 درادامه سکینه خان نیز ضمن استقبال از صحبت های وابسته فرهنگی کشور عزیزمان افزود: بخش فارسی دانشگاه مومبای نیاز به حمایتهای های بسیاری از سوی خانه فرهنگ در ارتباط با اشاعه زبان فارسی دارد و گام نخست برای گسترش زبان فارسی در این کلانشهربرنامه ریزی در مسیر افزایش دانشجویان و علاقمندان این رشته می باشد، پس از آن استفاده از توان و ظرفیتهای دانش آموختگان و دانشجویان برای شرکت در فعالیت های ادبی خانه فرهنگ همانند تالیف و تدوین کتب، ترجمه و برگردان کتب فارسی به زبان های هندی، انگلیسی، مراتی، اردو می باشد.

وی در ادامه تصریح کرد:تهیه تمامی مجلدات کتابهای آموزشی و در اختیار گذاشتن آنها در میان دانشجویان، تبادل دانشجویان و اساتید با یکی از دانشگاههای ایران اسلامی وهمچنین ایجاد زمینه مناسب هرچه بیشتر و آسانترجهت شرکت در دوره های دانش افزائی و ایران شناسی است .تهیه کتب ادبی مرجع برای غنی سازی گوشه زبان فارسی کتابخانه تخصصی دانشگاه یکی دیگر از خواسته های مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مومبای بود .

 آشوری ضمن پذیرفتن درخواست های بخش فارسی دانشگاه مومبای تاکیدکرد: دانشگاه به عنوان یک مرکز علمی برای توسعه زبان و ادبیات فارسی به نسل جدید نقشی مهم را دارا می باشد و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران تمامی تلاش خود را برای تقویت گروه فارسی دانشگاه به کار خواهد بست.

در پایان وابسته فرهنگی ج.ا. ایران به رسم تقدیر و تشکر کتابهایی را  به رئیس بخش فارسی دانشگاه مومبای اهدا کرد.       

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیهند


نظر شما :