برگزاری نشست ”مثنوی خوانی“ در راولپندی

۰۶ تیر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۰۴ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۴۱۶
دور جدید سلسله نشست های مولوی شناسی و مثنوی خوانی (پنج شنبه ها با مولانا ) در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در راولپندی پاکستان برگزار شد
برگزاری نشست ”مثنوی خوانی“ در  راولپندی

دور جدید سلسله نشست های مولوی شناسی و مثنوی خوانی (پنج شنبه ها با مولانا ) در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در راولپندی پاکستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، دور جدید سلسله نشست‌های مولوی شناسی و مثنوی خوانی به همت انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی خانه فرهنگ راولپندی و باحضور محمد رضا کاکا سرپرست رایزنی فرهنگی در محل سالن اجتماعات خانه فرهنگ راولپندی برگزار شد. در این نشست کشمیری استاد زبان  و ادبیات فارسی و عضو انجمن  فارغ التحصیلان و خانم معصومه بتول، مسئول کانون فارغ التحصیلان فارسی نیز حضور داشتند.

 این جلسه که با حضور چهل نفراز اعضای انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی راولپندی، تشکیل شده بود با تلاوت آیاتی چند از کلام ا.... مجید توسط یکی از اعضای این انجمن آغاز شد.

این برنامه که با هدف آشنایی با اندیشه های مولانا می باشد آموزه های مولانا به زبان روشن و ساده در معرض فهم و دریافت مخاطبان قرار می گیرد. براساس برنامه ریزی بعمل آمده توسط انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی دوره مثنوی خوانی هر دوهفته یک بار پنج شنبه ها وباهمکاری نمایندگی فرهنگی کشورمان در خانه فرهنگ راولپندی برگزار می شود. در ادامه جلسه دکتر مظفر علی کشمیری از حضور سرپرست خانه فرهنگ راولپندی در این نشست تشکر و قدردانی کرد و گفت: به درخواست بسیاری از علاقمندان  برای برپایی مثنوی خوانی این دوره باهمکاری خانه فرهنگ راولپندی برنامه ریزی شده است. محمد رضا کاکا سرپرست رایزنی فرهنگی ضمن تشکر از کشمیری و  خانم معصومه از مسئولین  انجمن فارغ  التحصیلان  زبان فارسی برای  برپایی دوره مثنوی  خوانی به تشریح جایگاه و اهمیت مثنوی مولانا پرداخت.ایشان اظهار داشتند مولانا دریایی از معانی و مفاهیم را در کتاب مثنوی گنجانده و خود به دریای معرفت الهی متصل بوده است.مثنوی بر مفهوم توجه و آگاهی بنا شده است و این مفهوم درون مایه مفاهیمی چون ایمان و عشق را تشکیل می دهند.مولانا در اشعار خود درک خوبی ها و زیبایی ها و تکلیف داشتن نسبت به خیر و نیکی را به ما می آموزد و عشق و تکلیف نیز برآگاهی استوار است.

در ادامه سرپرست رایزنی به تشریح برنامه های آتی خانه فرهنگ در حوزه  زبان و ادبیات فارسی اشاره داشته و آمادگی خود را برای تداوم همکاری با انجمن فارغ الحصیلان زبان فارسی اعلام کرد. وی اظهار امیدواری کرد در آینده نیز  شاهد برنامه های بیشتری در حوزه  زبان و ادبیات فارسی  توسط  انجمن  فارغ التحصیلان فارسی و همچنین تداوم نشست مثنوی خوانی باشیم تا علاقه مندان به زبان و ادبیات فارسی و مثنوی مولانا بتوانند از این جلسات بهره مند شوند.

در ادامه جلسه آقای دکتر کشمیری اشعار مثنوی مولوی را با زبان روشن و ساده بیان نموده که مورد استقبال همه حاضرین آقایان و خانم‌ها قرار گرفت.

در پایان جلسه کشمیری  از حمایت‌های بی دریغ خانه فرهنگ نیز تشکر کرد و گفت: این امر برای ما باعث خوشحالی است که  آقای کاکا با علاقه فراوانی بعد از قبول مسئولیت این نمایندگی اجازه ادامه این نشست را داد.

پایان خبر

 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی راولپندی


نظر شما :