آیین "اختتامیه دوره‌های آموزشی زبان فارسی" و خط نستعلیق در تونس

۰۵ تیر ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۹ کد : ۲۳۸۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۷۶۸
آیین "اختتامیه دوره‌های آموزشی زبان فارسی" و خط نستعلیق با حضور فراگیران, اساتید دوره‌ها در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ایران درتونس برگزار شد.
آیین "اختتامیه دوره‌های آموزشی زبان فارسی" و خط نستعلیق در تونس

آیین اختتامیه دوره‌های آموزشی زبان فارسی و خط نستعلیق با حضور فراگیران , اساتید دوره‌ها در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ایران درتونس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،فراگیران خط نستعلیق و دانشجویان زبان فارسی موفق شدند پس از یک فصل تلاش، گواهینامه‌های موفقیت در دوره آموزشی خود را از اساتید خود و سرپرست رایزنی فرهنگی دریافت کنند.

درمراسم اختتامیه پس از پخش فیلم کوتاهی از جاذبه‌های فرهنگی کشورمان، علیرضا فدوی سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در تونس به اهمیت آموزش خط و زبان فارسی برای فراگیران عرب‌زبان با اشتراکات فراوان فرهنگی برای استفاده از گنجینه‌ها و دستاوردهای فرهنگی و علمی ایران به عنوان میراث مشترک امت اسلامی، اشاره کرد.

فدوی که تدریس دو سطح از آموزش زبان فارسی در این دوره را نیز برعهده داشت، در ادامه گفت؛ زبان‌های دنیا را شش هزار دانسته‌اند، بعضی از این زبان‌ها  بسیار به هم شبیه هستند و همه زبان‌ها را می توان در بیست گروه عمده  جای داد که فارسی در  یکی از مهمترین گروه‌های زبانی یعنی "هندوایرانی" قرار دارد که تمامی زبان‌های شبه قاره هند، ایران و اروپایی را دربر می‌گیرد.

سرپرست رایزنی فرهنگی  در ادامه افزود:زبان فارسی را تمام مردم ایران، افغانستان و اکثریت تاجیکستان و ازبکستان می دانند. اقلیتی نیز در هند، پاکستان، سین کیانک (چین)، قرقیزستان و منطقه اوراسیا و  کشورهای عربی خلیج فارس این زبان را متوجه می‌شوند. هندی ها و پاکستانی ها و کردها با کمترین ممارستی می توانند فارسی را متوجه شوند..

وی ادامه داد: زبان عربی و فارسی با وجود آن که از دو اصل متفاوت نشأت گرفته‌اند، در طول دوران‌های تاریخی به علت ارتباط مستمر دو قوم ایرانی و عرب با یکدیگر، تعامل بسیار نزدیکی داشته اند و در این مسیر، تأثیر و تأثر دو زبان، آثاری را از هر یک بر دیگری باقی گذاشته است، که شاید در هیچ دو زبان دیگری در دنیا مشاهده نشود.

فدوی در پایان سخنان خود از تلاش استادان دوره‌های آموزشی رایزنی فرهنگی به ویژه استاد خط نستعلیق جیلانی الغربی و مشارکت فعال و اهتمام دانشجویان تشکر و قدردانی کرد.

 در ادامه مراسم فیلم کوتاهی از ثبت سبک استاد «میر عماد الحسنی» در خط نستعلیق که دوره‌های آموزشی رایزنی فرهنگی به نام ایشان مزین است، درکشورمان برای فراگیران پخش شد و سپس استاد جیلانی الغربی سخنان مبسوطی در خصوص ویژگی‌ها و امتیازات بصری منحصر به فرد این سبک ایرانی و سابقه طولانی آموزش خط نستعلیق در رایزنی فرهنگی کشورمان در تونس با برگزاری چهارده دوره، ایراد کرد.

 در پایان برنامه جوایز نفرات برتر دوره‌های آموزشی و گواهینامه‌های پایان دوره‌های آموزشی توسط سرپرست رایزنی فرهنگی و استاد جیلانی الغربی و منصف الحامدی استاد زبان فارسی به فراگیران حاضر در مراسم اهدا شد.

گفتنی است در دوره‌های بهاره  آموزشی رایزنی فرهنگی ایران در تونس، مجموعاً 19 نفر در دو سطح آموزشی خط نستعلیق و 26 نفر در سه سطح آموزشی زبان فارسی موفق به اخذ گواهینامه پایان دوره شدند.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی تونس


نظر شما :