انتشار مقاله «میرزا علی‌اکبر دهخدا شخصیتی بزرگ در ادبیات فارسی» در پاکستان

۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۵۲ کد : ۲۳۶۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۲۱۷
مقاله «میرزا علی‌اکبر دهخدا شخصیتی بزرگ در ادبیات فارسی» در ایالت سند پاکستان منتشر شد.
انتشار مقاله «میرزا علی‌اکبر دهخدا شخصیتی بزرگ در ادبیات فارسی» در پاکستان

مقاله «میرزا علی‌اکبر دهخدا شخصیتی بزرگ در ادبیات فارسی» در ایالت سند پاکستان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به منظور معرفی مشاهیر ادبیات فارسی، مقاله «میرزا علی‌اکبر دهخدا شخصیتی بزرگ در ادبیات فارسی» در روزنامه سوپ ایالت سند پاکستان منتشر شد.

میرزا علی‌اکبر دهخدا شخصیتی چند بُعدی در ادبیات فارسی داشت، ایشان همزمان به عنوان محقق، مترجم، شاعر، خبرنگار، تاریخ‌دان، لغت نگار و طنز پرداز شناخته می‌شود. ادبا و شعرا دو دسته هستند؛ عده‌ای از سرمایه‌های قدیمی زبان محافظت می‌کنند و عده‌ای دیگر باعث پیشرفت زبان شده و آن را با طراوت و زنده نگه می‌دارند که علی‌اکبر دهخدا هر دو حسن را داشت.

دهخدا برای محافظت از زبان فارسی کارهای بزرگی انجام داده است، ایشان در ارتقای دایرهالمعارف و خدمت به ادبیات فارسی سرآمد دوره خود محسوب می‌شود.

علامه دهخدا عنوان مقاله‌های طنز خود را «چرند پرند» انتخاب کرد، در این مقاله‌ها دهخدا نام خود را دخو می‌نوشت. ادوارد براون در کتاب خود «مطبوعات و شعر در ایران جدید» درباره صور اسرافیل می‌نویسد: در سال 1907 میلادی هفته‌نامه‌ای در تهران چاپ می‌شد، صاحب و مدیر این هفته‌نامه میرزا جهانگیر شیرازی بود و معاون و ناشر این هفته‌نامه قاسم خان تبریزی بود، ولی در واقع مسئول اصلی این روزنامه میرزا علی‌اکبر قزوینی بود. این هفته‌نامه در دوران خود بهترین هفته‌نامه محسوب می‌شد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیپاکستان


نظر شما :