دیدارهیات اعزامی پنجاب پاکستان با معاون همکاری های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۱۷ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۳۶۵
میهمانان بنیاد سعدی که از ایالت پنجاب پاکستان به ایران دعوت شده بودند، با معاون همکاری­ های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رؤسای اداره این بخش دیدار و تبادل نظر کردند.
دیدارهیات اعزامی پنجاب پاکستان با معاون همکاری های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، عظما بتول، مبینه علی، عنبرین زیدی، فلیحه زهرا کاظمی و  موسی نقوی، هیات اعزامی ایالت پنجاب پاکستان به همراه  الهام حدادی، کارشناس پاکستان و بنگلادش بنیاد سعدی در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با دکتر شجاع خانی، معاون همکاری­های علمی و دانشگاهی و رؤسای اداره این معاونت ازجمله نوروزی، طهماسبی و سلیمانی خواه دیدار کردند.

در این دیدار فلیحه ‌زهرا کاظمی، معاون آموزشی و مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور، به معرفی دانشگاه بانوان لاهور و گروه زبان و ادبیات فارسی پرداخت و اظهار کرد: این دانشگاه با هشت استاد هیات علمی و 550 نفر دانشجو از مقطع دیپلم تا دکتری، فعالیت­­هایی در حوزه فارسی داشته‌اند که می‌توان به برگزاری همایش­های بین المللی، تاسیس کرسی فردوسی شناسی، اتاق ایران و مجله آناهید گروه اشاره کرد.

کاظمی با بیان اینکه در سالهای قبل پاکستان 500 کرسی زبان و ادبیات فارسی داشته که در حال حاضر به 300 کرسی تقلیل یافته است، تصریح کرد: اگر در حوزه زبان فارسی ایجاد شغل نشود، این روند کاهش بیشتر خواهد داشت.

کاظمی به نزدیکی ریشه‌های فرهنگی مردم پاکستان و ایران اشاره کرد و افزود: از طریق این فرهنگ غنی، سعی کرده‌ایم گروه فارسی را در بین گروه های دیگر متمایز کنیم.

 در ادامه این دیدار، عظما بتول، از استادان دانشگاه ایالت پنجاب پاکستان، گروه فارسی دانشگاه بانوان لاهور را یکی از فعال‌ترین گروه­ ها در دانشگاه دانست که همایش­ ها و نشست­ های بسیاری در این زمینه برگزار می ­کند و افزود: در برگزاری مراسم نوروز این گروه بسیار فعال است و هرساله ریاست دانشگاه و مقامات پاکستان در این جشن شرکت می کنند و از این رو دانشجویان و اساتید این دانشگاه با جشن نوروز و فرهنگ ایرانی از طریق گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور آشنا شدند.

عظما بتول در ادامه آمادگی خود را برای برگزاری یک همایش بین المللی در گروه فارسی در سال 2019 اعلام کرد و شجاع خانی، معاون همکاری­های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات نیز قرار شد از طریق نماینده سازمان در لاهور این موضوع را پیگیری و حمایت کند.

بنابراین گزارش، نقوی از دانشگاه ایالت پنجاب، صحبت­های خود را با بیان احساس شادی و رضایت از سفر به کشور ایران برای اولین بار آغاز کرد و در ادامه بیان کرد که حدود 750 دانشگاه در ایالت پنجاب وجود دارد که از استانداردها و ظرفیت­های بالای دانشگاهی برخوردار است و در دپارتمان­ها استادان برجسته بین االمللی فعالیت دارند که براساس این ظرفیت می­توان در حوزه تبادل استاد و دانشجو بین المللی همکاری­های مشترکی با دانشگاه­های ایران انجام پذیرد.

وی همچنین از تأسیس یک دانشگاه به نام دانشگاه عرفان و تصوف خبر داد و بر این موضوع تأکید کردکه عرفان در شبه قاره با زبان فارسی وارد شده است و خواست که دانشگاه­های ایران در این موضوع به آنها یاری رسانند.

 الهام حدادی، کارشناس پاکستان و بنگلادش بنیاد سعدی نیز دراین باره پیشنهاد دادکه این موضوع در جلسه با معاون اجرایی و گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور مطرح شود تا از طریق دانشگاه­ها و اساتیدی که در حوزه عرفان در کشور فعال هستند، هماهنگی و همکاری­های لازم صورت پذیرد. همچنین در بنیاد سعدی نیز آمادگی حمایت از این موضوع را وجود دارد.

در ادامه نشست، عنبرین زیدی میهمان دیگر از کشور پاکستان در سخنانش با بیان اینکه در گذشته روابط اقتصادی دولت ­های دو کشور با یکدیگر بسیار بود، گفت: با توجه به علاقه مردم پاکستان نسبت به مردم ایران، می خواهیم که ارتباط بیشتر دولت­ها با یکدیگر در حوزه صادرات و واردات باشد چراکه امروزه این روابط کاهش یافته و این موضوع می­تواند به احساس علاقه ملت­ها تأثیر نامطلوبی بگذارد.

وی همچنین بر صادرات و واردات محصولات فرهنگی تأکید کرد که خانه فرهنگ ایران در پاکستان در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشد.

 مبینا علی نیز در سخنانش از تأثیر زیارت امام رضا (ع) در مشهد و حضرت معصومه (س) در قم گفت و خواستار شد که ارتباط بیشتری با گروه­های علوم سیاسی در ایران داشته باشد و همچنین در حوزه تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه­ های ایران همکاری کند.

در ادامه نشست، نوروزی، رئیس اداره معاونت همکاری­ های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات  اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم پیگیری توافقنامه مبادلات فرهنگی بین دو کشور پاکستان و ایران است که این موضوع باید از طرف دو کشور پیگیری شود.

در پایان این نشست، طهماسبی، رئیس اداره ایرانشناسی‌ و اسلام­شناسی نیز درباره بحث عدم اعزام استاد به کرسی­ ها به دلایل تنگناهای مالی اشاره کرد و راهکار تعاملات دانشگاهی را در اعزام استاد به صورت پرداخت هزینه­ های مشترک عنوان کرد.

دکتر بتول از این پیشنهاد استقبال کرد و قرار شد این موضوع در دانشگاه ایشان مورد بررسی قرار گیرد و مقرر شد نقوی نیز این موضوع را در کمیسیون عالی ایالت پنجاب پیگری کند.

در پایان هدایایی از طرف گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور به دکتر شجاع خانی تقدیم شد.

پایان خبر

 

کلید واژه ها: پاکستانلاهور


نظر شما :