رونمایی از کتاب‌های چهار موسسه در سی ‌دومین نمایشگاه کتاب تهران

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۱۲ زبان فارسی در جهان معرفی کتاب
تعداد بازدید:۴۹۶
بیش از ۵۰ عنوان کتاب جدید از چهار موسسه بنیاد سعدی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دایره المعارف اسلامی و شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با حضور غلامعلی حداد عادل و نمایندگانی از این موسسات رونمایی شد.
رونمایی از کتاب‌های چهار موسسه در سی ‌دومین نمایشگاه کتاب تهران

بیش از 50 عنوان کتاب جدید از چهار موسسه بنیاد سعدی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دایره المعارف اسلامی و شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با حضور غلامعلی حداد عادل و نمایندگانی از این موسسات رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این نشست که در سرای اهل قلم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد، غلامعلی حداد عادل از همه دست اندرکارانی که این 50 عنوان کتاب را آماده کردند، تقدیر کرد و گفت: این افراد در یک سال گذشته تلاش بسیاری کردند و با کار خود بر ارزش و غنای داشته‌‌‌های فرهنگ و ادب ایران اسلامی افزودند..

وی ادامه داد: امیدوارم با معرفی این آثار به رشد دانش زبان و ادبیات فارسی کمک شایانی کنیم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در معرفی آثار تازه منتشر شده از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مجموعه‌‌‌های تحت عنوان هزار واژه که برای تخصص مختلف منتشر شده، اشاره کرد و افزود: بیست و هفت هزار جلد «هزار واژه» از دل پانزده جلد فرهنگ واژه گزینی منتشر شده است که ازجمله واژه های« قطعات و اجزای خودرو»، «روانشناسی» و « زمین شناسی» را به آن مجموعه اضافه کردیم و امیدواریم به کار متخصصان هر حوزه بیاید.

حدادعادل در ادامه با بیان اینکه « بنیاد سعدی» مسئول آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است، گفت: ابزار کار این بنیاد کتاب آموزشی است و هنر آن در این است که کتاب را با روش مناسب تالیف کند و تاکنون 20 عنوان کتاب آموزش زبان فارسی در چند سال گذشته با شیوه های نو تالیف کرده و 50 عنوان نیز در سالهای آینده پیش بینی شده است.

وی درباره کتاب‌های منتشر شده بنیاد سعدی افزود: کتاب گام اول که برای آموزش الفبای فارسی با زبان واسط است، برای 12 زبان دنیا تالیف شده و امروز نیز نسخه تاجیکی و قزاقی آن رونمایی می‌شود.

در ادامه نشست، رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی در معرفی این بنیاد اظهار کرد: مأموریت ویژه بنیاد سعدی آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان است، در بدو تاسیس مطابق اساسنامه بنیاد، نقشه راه تدوین شد که طبق آن سه مسیر در نظر گرفته شد. مسیر اول تهیه موادآموزشی و یافته‎های علمی، مسیر دوم آموزش معلمان موجود و ارتقای توانمندی آنان و مسیر سوم طراحی آزمون‌های استاندار برای آموزش زبان فارسی در جهان امروز است.

وی اظهار کرد: به منظور تهیه مواد آموزشی شش کارگروه به نام‌های گام اول، مینا، دستور، واژه، خواندن و ایرانشناسی تشکل داده ایم و طبق آن کتاب ها تدوین و تالیف شدند و امسال در سی و دومین نمایشگاه کتاب چهار عنوان کتاب رونمایی می کنیم که شامل « ترجمه تاجیکی و قزاقی کتاب گام اول»، « لذت خواندن نسخه ویراستاری شده »، « جلد سوم کتاب واژه» نام برد.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام والمسلمین حسن طارمی، معاون علمی دایره المعارف اسلامی در معرفی دانشنامه جهان اسلام اظهار کرد: این دانشنامه درباره جهان اسلام و آنچه درمحور آن قرار می گیرد، تالیف شده و عرضه بسیار گسترده ای دارد . برای آن 16 دپارتمان علمی درمحورهای مختلف تعریف شده است.

طارمی با اشاره به انتشار نسخه های جدید دانشنامه جهان اسلام اظهار کرد: نسخه 25 و 26 دانشنامه جهان اسلام که امروز رونمایی می شود، هر کدام حدود 800 صفحه است و شامل چندین مقاله طولانی و در حد یک کتاب هستند.

بنا براین گزارش، مجید جهانی، نماینده شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در انتشارات سمت نیز به معرفی کتاب های این شورا پرداخت و گفت: سه هدف « اسلامی‌سازی، بومی‌سازی و کارآمدی » سرلوحه کار مولفان شورای تحول و ارتقای علوم انسانی است.

وی گفت: تاکنون 258 عنوان کتاب به سازمان سمت از طریق شورای تحول ارسال شده که این عنوان کتاب ها درمراحل مختلف تولید از طرح اولیه که توسط مولفان ارائه می شود تا اصلاح، ارزیابی، ویرایش و در نهایت در مرحله چاپ قرار می گیرد و امروز بیش از 10 عنوان کتاب جدید در حوزه‌‌‌های مختلف روانشناسی،  علوم تربیتی و... رونمایی می‌‌شود.

در پایان این نشست، به ترتیب از کتاب های هرکدام از نهادها با حضور معاونان و مسولان حاضر رونمایی شد.

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیسی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


نظر شما :