توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف قرقیزستان

۲۸ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۵ کد : ۲۲۸۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۶۳۴
رییس دانشگاه دولتی آرابایف قرقیزستان در دیدار با رایزن فرهنگی ایران بر احیا و توسعه آموزش زبان فارسی و فعال شدن اتاق ایران در این دانشگاه تأکید کرد.
توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف قرقیزستان

رییس دانشگاه دولتی آرابایف قرقیزستان در دیدار با رایزن فرهنگی ایران بر احیا و توسعه آموزش زبان فارسی و فعال شدن اتاق ایران در این دانشگاه تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی ایران با تولوبیک عبدالرحمان‌اف، رییس دانشگاه دولتی آرابایف قرقیزستان دیدار کرد. توسعه همکاری‌های دوجانبه موضوع گفت‌وگوی این دیدار بود.

تولوبیک عبدالرحمان‌اف در این دیدار که در محل دانشگاه آرابایف انجام شد، با ارایه اطلاعاتی در خصوص این دانشگاه، برخی از همکاری‌های صورت گرفته بین دانشگاه آرابایف و رایزنی فرهنگی ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: همکاری‌های خوبی با همدیگر در زمینه‌های برگزاری همایش‌های مشترک، انتشار کتب و آثار و برنامه‌های دیگر فرهنگی و علمی داشته‌ایم. همچنین با کمک و تلاش رایزنی فرهنگی ایران، تفاهمنامه همکاری را با دانشگاه الزهرا(س) و دانشگاه علامه طباطبایی ایران به امضا رساندیم.

رییس دانشگاه آرابایف در ادامه به لزوم احیای رشته زبان فارسی و فعال‌سازی اتاق ایران در این دانشگاه تأکید کرد و افزود: در صورت احیای رشته زبان فارسی، سهم دانشجویان اعزامی به ایران از دانشگاه آرابایف برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی افزایش می‌یابد که به توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌ خواهد انجامید.

در ادامه امیل غنیمت‌اف، معاون علمی دانشگاه آرابایف هم در خصوص لزوم احیای زبان فارسی در این دانشگاه و فعال شدن رایزنی فرهگنی ایران در این خصوص گفت: بسیاری از منابع تاریخی قرقیزستان در نسخ خطی و اسناد آرشیوی کتابخانه ملی ایران و سایر کتابخانه‌های مطرح ایران نگهداری می‌شوند. باید از دانشجویان و محققان دعوت کنیم تا ضمن سفر به ایران از این منابع استفاده کنند. این همان کاری است که قزاق‌ها اکنون به دنبال کشف زوایایی از تاریخ خود در منابع چینی، ایرانی و عربی هستند و جامعه علمی قرقیزستان نیز باید این نوع ابتکارات را داشته باشد.

وی در پایان سخنانش پیشنهاد کرد؛ دوره‌های آزاد آموزش زبان فارسی برای تمام افرادی که علاقمند به یادگیری زبان فارسی هستند در محل دانشگاه آرابایف راه‌اندازی شود.

در ادامه این دیدار پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی کشورمان در قرقیزستان از همکاری‌ها و حمایت‌های رییس و دیگر مسئولان دانشگاه آرابایف در حوزه آموزش زبان فارسی قدردانی کرد.

قاسمی سپس اهمیت و جایگاه زبان فارسی در منطقه آسیای مرکزی و دلایل و ضرورت‌های یادگیری این زبان توسط دانشجویان قرقیزی را یادآور شد و گفت: با بررسی نسخ خطی موجود در مراکز علمی و فرهنگی جمهوری قرقیزستان مشخص می‌شود که بخشی از تاریخ این کشور از منابع و متون فارسی قابل دریافت و شناسایی است. تردیدی وجود ندارد که اسلام از طریق زبان فارسی در آسیای مرکزی و از جمله قرقیزستان ترویج و گسترش پیدا کرده است و محققان و پژوهشگران و دانشجویان قرقیزی می‌توانند با آموزش و یادگیری زبان فارسی و با کمک متون و منابع فارسی، زوایای پنهان تاریخ قرقیزستان را روشن و مشخص کنند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه از پیشنهادات رییس و معاون علمی دانشگاه آرابایف در خصوص راه‌اندازی دوره‌های آموزش زبان فارسی و فعال شدن اتاق ایران در این دانشگاه استقبال کرد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی قرقیزستان


نظر شما :