آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی سمرقند بهبود می‌یابد

۲۱ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۵:۴۳ کد : ۲۲۸۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۱۰۸
با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ازبکستان، کیفیت آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی سمرقند بهبود می‌یابد.
آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی سمرقند بهبود می‌یابد

با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ازبکستان، کیفیت آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی سمرقند بهبود می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی بیناد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محسن پورمحسنی، رایزن فرهنگی ایران در ازبکستان در دانشگاه دولتی سمرقند حضور یافت و با احمدجان صالح‌اف، معاون و جمعی دیگر از مدیران و اساتید این دانشگاه، دیدار و گفت‌وگو کرد.

این دیدار با هدف ایجاد ارتباط، تعامل و همکاری دوجانبه تشکیل شد و در آن آموزش زبان‌های فارسی، تاجیکی و دری، مورد بررسی طرفین قرار گرفت.

در نشست رایزن فرهنگی کشورمان با مدیران دانشگاه دولتی سمرقند، مشکلاتی همچون؛ نامناسب بودن روش‌های آموزشی، فقدان کتاب‌های آموزشی با متدهای جدید و نبود آموزش‌های ضمن خدمت برای اساتید زبان فارسی برای اصلاح روش‌ها و ارتقای سطح دانش آنها، مطرح شد.

همچنین در این نشست، مسئولین دانشگاه دولتی سمرقند به بررسی و ارایه راهکار و طرح پیشنهادات برای اصلاح وضع موجود با همکاری و کمک رایزنی فرهنگی ایران پرداختند، از جمله؛ کمک به تأسیس اتاق ایران و قرائت‌خانه با تأمین منابع و کتاب، کمک به آموزش‌های ضمن خدمت اساتید زبان فارسی و تاجیکی و شرکت آنها در دوره‌های دانش‌افزایی در ایران، انتشار مشترک مجله علمی در حوزه شرق‌شناسی، همکاری برای تشکیل انجمن علمی شرق‌شناسان، کمک به فهرست‌نویسی نسخ خطی موجود در کتابخانه دانشگاه و بورسیه شدن تعدادی از دانشجویان دانشگاه دولتی سمرقند در دانشگاه‌های ایران.

رایزن فرهنگی کشورمان پس از پایان نشست با مسئولان دانشگاه دولتی سمرقند، از مرکز نسخ خطی این دانشگاه با بیش از 15 هزار نسخ خطی فارسی، عربی و ترکی، دیدن کرد و در ادامه با جمعی از دانشجویان این دانشگاه به گفت‌وگو پرداخت.

پورمحسنی در جمع دانشجویان دانشگاه دولتی سمرقند با تأکید بر اهمیت یادگیری زبان فارسی برای شناخت بهتر و عمیق‌تر تاریخ و فرهنگ حوزه ماوراءالنهر تاریخی به ویژه مشاهیر ازبکستان، به پرسش‌های آنان درباره مسائل و مشکلات موجود در زمینه آموزش زبان فارسی و ایران‌شناسی، پاسخ داد. 

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی سمرقند


نظر شما :