برگزاری جشن نوروز ایرانی در دهلی‌نو

۱۱ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۲۷۶ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۶۰۲
به همت رایزنی فرهنگی ایران در هند، مراسم جشن عید نوروز و مراسم میلاد امام علی(ع) با حضور فارسی‌آموزان، در دهلی‌نو برگزار شد.
برگزاری جشن نوروز ایرانی در دهلی‌نو

به همت رایزنی فرهنگی ایران در هند، مراسم جشن عید نوروز و مراسم میلاد امام علی(ع) با حضور فارسی‌آموزان، در دهلی‌نو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو و به مناسبت فرارسیدن نوروز 1398 و سیزده رجب، جشن نوروز و میلاد امام علی(ع) با حضور حجت‌الاسلام مهدی مهدوی‌پور، نماینده ولی فقیه در دهلی‌نو، علی چگینی، سفیر و علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو، احسان‌الله شکراللهی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی ایران و هند، شریف حسین قاسمی، رییس پیشین گروه فارسی دانشگاه دهلی، کارکنان نهادهای ایرانی و خانواده‌هایشان و استادان، دانشجویان و زبان‌آموزان فارسی، در محل خانه فرهنگ ایران در دهلی نو برگزار شد.

علی دهگاهی در این مراسم ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت علی(ع) و عید نوروز، نکاتی را در خصوص عید نوروز بیان کرد.

حجت‌الاسلام مهدی مهدوی‌پور هم در سخنان خود با قرائت حدیثی از پیغمبر اسلام(ص) در فضیلت حضرت علی(ع)، به ولادت آن امام همام در خانه کعبه اشاره کرد و گفت: این واقعه را «مستدرک صحیحین» که کتاب معتبری است، نقل کرده است و حاکم نیشابوری می‌گوید که ولادت علی(ع) در کعبه و شکافته شدن دیوار کعبه مورد اتفاق و تواتر است و هیچ مورخی در آن خدشه‌ای وارد نکرده است.

وی افزود: حضرت علی(ع) در جواب این پرسش که شما برترید یا عیسی مسیح(ع)، فرمود: وقتی حضرت مریم(س) در بیت‌المقدس مشغول عبادت بود و چند روز مانده به زایمان عیسی مسیح(ع) فرمان آمد که از این بیت‌المقدس خارج شد که این بیت عبادت است نه خانه ولادت. اما فاطمه بنت اسد در مسجدالحرام مشغول طواف بود و درد زایمان بر او عارض شد، ندایی شنید که داخل خانه خدا شو و به یک مرتبه دیوار کعبه شکافته شد. عباس عموی پیغمبر(ص) می‌گوید که ما چند نفر شاهد این ماجرا بودیم. بعد از چندین روز فاطمه بنت اسد همراه با علی(ع) از خانه کعبه خارج شد.

مهدوی‌پور در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد که حضرت علی(ع) تنها شخصیتی است که همه فرقه‌ها و افراد برای شخصیت وی کتاب نوشته‌اند.

نماینده ولی فقیه در دهلی‌نو در ادامه به نقش ایرانیان در پیشرفت علم و دانش اشاره کرد و افزود: بسیاری از علما، عرفا و شعرای ایرانی به شبه قاره هند مهاجرت کردند و مورد استقبال هندیان قرار گرفتند.

وی در ادامه به  عید نوروز اشاره کرد و گفت: عید نوروز، عید طبیعت و بهار طبیعت است. ما باید در زندگی خود نیز این بهار را پیاده کنیم و همزمان با سبزی و خرمی طبیعت و همگام با آن، همان بهار و شادمانی و خرمی و پاکی و بیداری را در زندگی خود پیاده کنیم و در زندگی خود از نو جهشی ایجاد کنیم.

علی چگینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند هم مطالبی درباره عید نوروز بیان کرد و طی آن گفت: نوروز ما نوروز علوی  است که ما را با گذشته و آینده پیوند می‌دهد و سمبل صفا و صمیمیت، صلح و پاکی و تطهیر درون  است و  ما باید به بهانه نوروز یک خانه تکانی درونی انجام دهیم تا از کینه و بغض و عناد دور باشیم.

شریف حسین قاسمی، رییس پیشین گروه فارسی دانشگاه دهلی در سخنان خود ضمن اشاره به ورود  فارسی‌زبان‌ها به هند و فرهنگ وابسته به آن گفت: از ویژگی‌های این فرهنگ، احترام به افکار و عقاید دیگران  است و در نتیجه آن فرهنگ مشترکی شکل گرفت که باعث افتخار است و در قانون اساسی هند نیز به آن اشاره شده است.

وی افزود: ما هندی‌ها از فارسی‌زبانان علاوه بر زبان فارسی عناصر دیگری مانند نوروز را نیز فراگرفتیم که متعلق به یک مذهب خاص نیست و در ایران پیروان ادیان مختلف آن را جشن می‌گیرند. عید نوروز در هند نیز مورد پسند قرار گرفت و به ویژه در دوران قرون وسطی، حکومت‌های مسلمان می‌خواستند برخی از جنبه‌های فرهنگ فارسی را در این سرزمین پیاده کنند.

شریف حسین قاسمی در ادامه به برگزاری جشن نوروز در قلعه سرخ دهلی در زمان شاه‌جهان اشاره کرد و گفت: این مراسم در مناطق مختلف هند برگزار می‌شد و بسیار گسترده‌تر از جشن‌های مذهبی بود.

در بخش دیگری از برنامه فرزانه شکراللهی، اشعاری در موضوع بهار قرائت کرد.

در پایان مراسم گروه موسیقی ایرانی «شبروان» چند قطعه زیبا از موسیقی سنتی ایرانی اجرا کرد. 

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی دهلی نو


نظر شما :