برگزاری المپیاد زبان فارسی در دانشگاه دخترانه ژنپی قزاقستان

۱۴ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۹:۱۰ کد : ۲۲۴۶ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۸۳۱
دانشجویان شرق‌شناسی و زبان فارسی دانشگاه‌های ژنپی و فارابی قزاقستان، در المپیاد زبان فارسی در مهارت‌های خواندن، شنیدن، گفتاری و نوشتاری، شرکت کردند.
برگزاری المپیاد زبان فارسی در دانشگاه دخترانه ژنپی قزاقستان

 

دانشجویان شرق‌شناسی و زبان فارسی دانشگاه‌های ژنپی و فارابی قزاقستان، در المپیاد زبان فارسی در مهارت‌های خواندن، شنیدن، گفتاری و نوشتاری، شرکت کردند          

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مسعود شیخ‌زین‌الدین و علی‌ کبریایی‌زاده، رایزنان قبلی و جدید فرهنگی ایران در قزاقستان با حضور در دانشگاه دخترانه ژنپی با ژانات قین‌آوا، رییس دانشکده شرق‌شناسی این دانشگاه دیدار و با وی در خصوص وضعیت آموزش زبان فارسی در این دانشگاه گفت‌وگو کردند.

ژانات در این دیدار به ضرورت حمایت رایزنی فرهنگی ایران از روند آموزش زبان فارسی تأکید کرد.

طرفین دیدار سپس در جمع دانشجویانی که زبان فارسی را به عنوان زبان دوم تحصیلی خود برگزیده‌اند، حضور یافتند.

شیخ‌زین‌الدین و کبریایی‌زاده در جمع این دانشجویان در خصوص اهمیت زبان فارسی در منطقه آسیای مرکزی از جمله قزاقستان و حضور زبان فارسی در نقاط مختلف جهان سخن گفتند.

پس از آن المپیاد زبان فارسی در هر چهار مهارت شامل خواندن، شنیدن، گفتاری و نوشتاری، با حضور دانشجویان این دانشگاه و همچنین دانشگاه فارابی آلماتی برگزار شد.

گفتنی است؛ در پایان این المپیاد از سوی رایزنی فرهنگی ایران از بهترین‌ها و برگزیدگان این مسابقه با اعطای هدیه تقدیر شد.

المپیاد زبان فارسی در دانشگاه آبلای‌خان قزاقستان برگزار می‌شود

خبر دیگر از قزاقستان اینکه؛ شیخ‌زین‌الدین و علی کبریایی‌زاده، رایزنان فرهنگی قدیم و جدید ایران در قزاقستان با حضور در دانشگاه آبلای‌خان با دینارا، رییس دانشکده شرق‌شناسی و زبان‌های خارجی این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار که صفر عبدالله، ایران‌شناس شهیر قزاقستان (تاجیکستانی‌الاصل) نیز حضور داشت، رییس دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه آبلا‌ی‌خان به ضرورت آموزش زبان فارسی در قزاقستان تأکید کرد و خواستار حمایت افزون‌تر رایزنی فرهنگی ایران از این امر شد.

وی گفت: در طول سال‌های گذشته دانشگاه آبلای‌خان آنچه در توان داشته در آموزش زبان فارسی به انجام رسانده و خواهد رساند؛ چنانکه به زودی و ظرف چند روز آینده المپیاد زبان فارسی را نیز برگزار خواهد کرد.

در ادامه این دیدار مسعود شیخ‌زین‌الدین، گفت: پرداخت بورسیه تحصیلی دانشجویان فارسی‌آموز از سوی بنیاد سعدی که در شرایط دشواری فراهم شده نشانه عزم طرف ایرانی برای آموزش زبان فارسی در دانشگاه آبلای‌خان است.

علی کبریایی‌زاده، رایزن فرهنگی جدید کشورمان نیز همکاری و تعامل افزون‌تر دانشگاه و رایزنی فرهنگی را تنها عاملی دانست که می‌تواند مشکلات را از میان بردارد. کوشش می‌کنیم به اتفاق هر اقدامی لازم باشد را به انجام برسانیم تا دانشکده و دانشجویان فارسی‌آموز دچار مشکل نشوند.

پس از این دیدار، رییس دانشکده شرق‌شناسی به اتفاق رایزنان فرهنگی قدیم و جدید ایران در جمع دانشجویان زبان فارسی دانشگاه آبلای‌خان حاضر شدند و طی آن مسعود شیخ‌زین‌الدین با اشاره به برخی منابع تاریخی، به جغرافیا و گستره وسیعی اشاره کرد که زبان فارسی از گذشته تا کنون در آن رواج داشته است.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی در جهان بنیاد سعدی قزاقستان


نظر شما :