بزرگداشت حافظ شیرازی در تونس

۲۵ مهر ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۵ کد : ۲۰۸۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۸۶۹
به همت رایزنی فرهنگی کشورمان نشست علمی بزرگداشت حافظ شیرازی در تونس برگزار شد.
بزرگداشت حافظ شیرازی در تونس

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی ایران در تونس و به مناسبت فرارسیدن روز بزرگداشت حافظ شیرازی، شاعر غزلسرای ایرانی، نشست علمی با حضور جمعی از اندیشمندان، نویسندگان، ادبا و شاعران تونسی و تنی چند از اعضای سفارت کشورمان در محل رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد.

محمد اسدی‌موحد، وابسته فرهنگی کشورمان در تونس در آغاز این نشست گفت: حافظ شیرازی یکی از بزرگ‌ترین شعرا و غزلسرایان ایرانی است که پس از او شاعران زیادی از شعر و سبک شعری او پیروی کرده‌اند.تأثیر اشعار این شاعر پرآوازه ایرانی بر ادبیات و همچنین اشعاری که پس از این شاعر سروده شده است، گواه بر این امر است.

وابسته فرهنگی کشورمان در ادامه به مفاهیم معنوی غزلیات حافظ اشاره کرد و گفت: از آنجا که حافظ ضمن تسلط به زبان عربی با علوم دینی نیز آشنایی کامل داشت و طبق 14 روایت، حافظ قرآن بود، از این جهت غزلیات او حاوی مطالب عرفانی، معنوی و قرآنی است.

وی در ادامه حافظ را یک عارف معتدل و روشنفکر دانست و گفت: حافظ شیرازی ضمن بهره‌مندی از نعمت‌ها و مواهب الهی در زندگی، به مقامات معنوی ایمان دارد و معتقد است که انسان با بهره‌گیری از نعمات و موهبات الهی می‌تواند به مقامات عرفانی دست یابد.

سخنران بعدی این همایش عادل بالکحله، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه قرطاج تونس بود که به تأثیر ادبیات و فرهنگ فارسی در شمال آفریقا پرداخت و طی آن گفت: ادبیات و فرهنگ و تمدن فارسی، تأثیر بسزایی در فرهنگ و تمدن شمال آفریقا از جمله تونس، مغرب، الجزایر و موریتانی داشته است؛ در «مقدمه ابن خلدون» به این موضوع به خوبی اشاره شده است.

وی سپس به عرفان و تأثیر آن بر انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: عرفان برگرفته از معارف اسلامی و تأثیرگذار بر انقلاب اسلامی بوده است. امام خمینی (ره) خود یک عارف وارسته بوده و توانست با استفاده و تأثیرپذیری از عرفان اسلامی، انقلاب اسلامی و بعد معنوی آن را در جامعه جاری و ساری کند.

احمد الطویلی، استاد برجسته و نویسنده تونسی دیگر سخنران این نشست بود. وی که کتابی به نام «غزلیات عرفانی حافظ» نوشته است، در این سخنرانی گفت: کتابی که نوشته‌ام، درباره غزلیات عاشقانه حافظ است و پس از سه تا چهار سال مطالعه و بررسی درباره حافظ، آن را به رشته تحریر درآوردم. بر اساس این تحقیقات معتقدم که؛ حافظ یک شاعر به تمام معناست و شعر او و تمام ابیات غزلیات او دارای معانی و مفاهیم بلند عرفانی و عاشقانه است.

سخنران دیگر صلاح‌الدین حمادی، رییس اتحادیه نویسندگان تونس بود که در مقاله خود به جایگاه عرفان و حکمت در غزلیات شاعر پرداخت و در آن گفت: در مقایسه بین مثنوی معنوی مولوی و دیوان حافظ، اشعار مولوی حاوی مباحث مختلف اجتماعی، فلسفی، عرفانی و اخلاقی است؛ در حالی که دیوان حافظ کتابی است آکنده از مفاهیم عرفانی و عشق به معبود، به طوری که حافظ شیرازی توانسته است با غزلیات عاشقانه و عارفانه خود هم جامعه را به طرف را به خود جلب و هم خواننده را با مفاهیم عرفانی زیبا و جذاب آشنا کند.

وی افزود: شعر حافظ همچون فلکی است که در عصرهای مختلف و در بین نسل‌های مختلف در حال دوران است و نور و تشعشات آن فراگیر شده است. اشعار حافظ مثل یک مدرسه است که در آن سعادت، عشق و محبت و فنای فی‌الله موجود است.

آخرین سخنران این نشست حذامی محجوب، استاد فلسفه و همچنین مدیر روابط عمومی انجمن دوستی ایران و تونس بود. وی در مقاله و سخنرانی بسیار مفصل خود به مفهوم عشق در دیوان حافظ پرداخت و انواع عشق مادی، الهی و معنوی را مورد تجزیه، تحلیل و بررسی قرار داد.

حذامی محجوب در بخشی از سخنانش گفت: اگر چه در اشعار حافظ شیرازی از شراب، خمر، عشق به جمال نام برده شده، ولی در حقیقت هدف و مراد اصلی او از عشق، عشق به معبود و عشق به خداوند متعال و مراد از خمر و شراب، شراب عشق الهی است.

پایان خبر