ایران را چگونه دیدید؟

۲۶ مرداد ۱۳۹۴ | ۰۸:۴۰ کد : ۱۹۳ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۰۱
دانشجویان خارجی دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی با زبان شیرین پارسی تجربه های ایران‌شناسی خود را به اشتراک گذاشتند.
ایران را چگونه دیدید؟

دانشجویان خارجی دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی با زبان شیرین پارسی تجربه های ایران‌شناسی خود را به اشتراک گذاشتند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی ،  بیش از 200 دانشجو و استاد زبان فارسی از 43 کشور جهان، در دوره دانش افزایی زبان فارسی حاضر شده اند، تا در کلاس های آموزشی و درسی به تقویت زبان فارسی خود بپردازند.

اما در حاشیه کلاس‌های خود با هماهنگی‌های که پیش ازاین انجام شده بود ، در بازدیدهای بعد از کلاس حضور می یابند تا با فرهنگ ایران و ایرانی بیشتر آشنا شوند.

به دنبال این تجربه با دانشجویان مختلف در خصوص کشور ایران به بحث و تبادل نظر پرداختیم.

نانلی مونیکا پاولیک 21 ساله است و از کشور مجارستان به ایران آمده است او دانشجوی زبان و ادبیات فارسی است و ایران را کشوری جالب توصیف می کند.

وی در این خصوص می گوید: "نقطه اشتراک من با ایران هنر زیبای این کشور است، ایران کشور بسیار جالبی است و شهر تهران نیز به همان اندازه از جذابیت های زیادی برخوردار است، مضاف بر این در جای جای این کشور مردمان مهمان نوازی وجود دارد که در یک جمله می توانم خلاصه کنم و بگویم" ایران را بسیار زیبا یافتم.

ایمان فرحات زبان آموز لبنانی است که پیش از این تجربه دو بار حضور را در ایران داشته است.، او هم نظری مشابه با نانلی دارد.

 وی در این خصوص تصریح می کند:"ایران کشور بزرگی است، فرهنگ باستانی غنی ای دارد که آن را به یک کشور دیدنی تبدیل کرده، من پیش از این دوبار برای زیارت اماکن مذهبی به این کشور آمده بودم اما به راستی این بار حضورم در ایران تجربه متفاوتی بود.

پس از سیر در نمایندگان آسیا و اروپا به قاره سیاه می رسیم در این مرحله به سراغ" لاهمی ساخو" از کشور سنگال میرویم.

لاهمی ساخو در دانشگاه داکور سنگال درس می خواند او زبان و ادبیات فارسی را زبان دوم مسلمین جهان می داند و از علاقه وصف نشدنی اش برای حضور در ایران و یادگیری زبان فارسی می گوید.

"ایران تاریخ غنی و برجسته ایی دارد. من هنر ایران و ایرانیان را دوست دارم واز حضور در ایران بسیار خوشحالم و دوست دارم اگر باز هم برایم فرصتی پیش بیاید باز هم به این کشور باز گردم.

 دانشجوی ایتالیایی زبان و ادبیات فارسی" لوکا بنلی "که فقط 20 سال دارد و روبروی برج پیزا در ایتالیا به دنیا آمده است ایران را خانه دوم خود می خواندو می خواهد روزی فرا رسد که در این کشور مسلمان سکنی گزیند.

وی در این خصوص می گوید:" اولین بار است که در ایران حضور دارم و از این اتفاق بسیار خوشحالم . با کمک هزینه ایی که دانشگاه ونیز در اختیارم قرار داد توانستم به ایران بیایم، این کشور را دوست دارم و اگر موقعیتی داشته باشم ،می خواهم در ایران بمانم و اینجا زندگی کنم.

در ادامه به سراغ شرق شناس بلغاری گالیا اژدرافکو می رویم، گالیا ایران را با تمدن و تاریخ غنی اش در کتب تاریخی شناخته اما حال که برای نخستین بار پا به  سرزمین ماد ها و پارت ها گذاشته  علاقه اش دو چندان شده و در این

 خصوص می گوید: من علاقه زیادی به تاریخ دارم و داشته‌ام به همین دلیل در دانشگاه این رشته را خواندم و در ادامه درسم در دانشگاه با ایران آشنا شدم و به فرهنگ و تمدن این کشور علاقمند شدم  اما حال که به ایران آمده ام با دیدن زیبایی های وصف نشدنی ایران دوست دارم بیشتر در این زمینه به تحقیق و مطالعه بپردازم.

"کلیر کولی" دانشجوی دکتری سینما که از آمریکا به ایران آمده حسن ختام کاووش امروز ماست

کلیر که پیش از زبان فارسی 9 سال به فراگیری زبان عربی مشغول بوده به خوبی فارسی صحبت می کند او علاقمند به سینمای خاورمیانه است وآن راکلیر کولی جذاب توصیف می کند، وی بر این باور است که  دومین تجربه حضورش در ایران  و آشنایی با فرهنگ ایرانی او را بیش از پیش مشتاق تر به پژوهش در خصوص ایران کرده است.

"سه ماه پیش به ایران آمدم و به مکان های تاریخی و شهرهای زیبای این کشور سفر کردم و همان سفر مرا مجاب کرد که برای بار دوم تجربه قبلی خود را تکرار کنم و از این جهت بسیار خوشحالم."


نظر شما :