اهدای گواهینامه پایان دوره مقدماتی زبان فارسی در پونای هند

۲۶ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۵ کد : ۱۷۰۶ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۵۰۷
مراسم اهدای گواهینامه‌های پایان دوره آموزشی زبان و ادبیات فارسی در امامباره شهر پونا، با حضور مهدی زارع‌بی‌عیب، رییس خانه فرهنگ ایران در بمبئی هند، دانش‌آموزان و علاقه مندان به زبان و ادبیات فارسی برگزار شد.
اهدای گواهینامه پایان دوره مقدماتی زبان فارسی در پونای هند

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در ابتدای این مراسم یزدان‌پرست، استاد زبان فارسی این دوره با بیان سخنانی گفت: ایران و شبه قاره هند از دیرباز روابط فرهنگی و بازرگانی گسترده‌ای داشته‌اند. پیشینه این روابط به دوران مهاجرت آریایی‌ها برمی‌گردد. همچنین زبان فارسی تا چند سده زبان رسمی و اداری هند بوده و تأثیرات زبان و ادبیات فارسی به قدری در شبه قاره نمایان است که امروزه ما می‌توانیم ریشه‌ها و آثار آن را در مکالمات و گفت‌وشنودهای روزمره مردم کوچه و بازار به خوبی ‌‌ببینیم.

وی در ادامه ضمن ارایه گزارشی از دوره‌های آموزشی و فعالیت‌های انجام گرفته در خصوص آموزش زبان فارسی در انجمن ایرانیان شهر پونا، بیان کرد: کلاس‌های زبان و ادبیات فارسی در انجمن ایرانیان پونا تنها برای علاقمندان دوره مقدماتی و در مدت 60 جلسه برگزار شد و در این دوره 24 دانش‌آموز توانستند با کسب نمره قبولی در امتحانات کتبی و شفاهی فارغ‌التحصیل شوند.

یزدان‌پرست افزود: برای رفاه حال علاقمندان، این کلاس‌ها در روزهای پایانی هفته برگزار شد و در کنار آن کارگاه‌های آموزشی با هدف ارتقای سطح بینش دانش‌آموزان در زمینه‌های مختلفی همچون پرداختن به مسایل روز، امور دینی و رفع شبهات و ... برپا شد.

در ادامه مهدی زارع‌بی‌عیب، وابسته فرهنگی و رییس خانه فرهنگ ایران در بمبئی، طی سخنانی گفت: مورخین و صاحب‌نظران بر این باورند که دو قوم ایرانی و هندی در اصل دارای فرهنگ و نژادی مشترکی هستند؛ بنابراین اشتراکات فراوان فرهنگی میان آنها وجود دارد.

وی افزود: باید گفت که زبان فارسی نیز همانند زبان سانسکریت، دارای قدمت تاریخی است. این زبان همچنین برای نزدیک به هشت قرن زبان اداری هند بوده است و اگر یک فرد هندی بخواهد تاریخ و تمدن سرزمین خود را بخواند بایستی زبان فارسی را فرابگیرد.

زارع‌بی‌عیب همچنین گفت: حمایت و پشتیبانی از تشکیل کلاس‌های فارسی یکی از مهم‌ترین وظایف خانه فرهنگ ایران در بمبئی است.

در پایان مراسم به فارسی‌‌آموزان شرکت‌کننده در این دوره آموزشی گواهینامه پایان دوره اعطا شد.

پایان خبر


نظر شما :